رییس دانشگاه علوم پزشکی: تا پایان مهرماه نگرانیم

118169_orig

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به گرمی هوا و شرایط مناطق زلزله زده، گفت: در حال حاضر احتمال بروز اپیدمی بالاست و اگر تا مهرماه بتوانیم اقدامات کنترلی را ادامه دهیم، مرحله خطر را پشت سرگذاشته‌ایم.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا ، دکتر محمودرضا مرادی، با اشاره به وضعیت مساعد بهداشتی در مناطق زلزله زده گفت: به طور معمول بعد از هر زلزله و بلایای طبیعی با میزان خسارت بالا، یک سری بیماری‌های واگیر از جمله سالک، وبا و حصبه شایع می شود و در همین راستا باید به سرعت اقدامات پیشگیری انجام شود.
وی افزود: بر همین اساس از همان روزهای ابتدای زلزله سال گذشته استان، در کنار اقدامات درمانی و رسیدگی به وضعیت مجروحین کار واکسیناسیون افراد منطقه هم انجام شد و بیش از 25 هزار نفر واکسن آنفلوآنزا تزریق کردند که در پیشگیری از اپیدمی آنفلوآنزا بسیار موثر بود.
این مسئول تصریح کرد: با برگزاری جلسات متعدد حساسیت زایی در میان دستگاه های مختلف در خصوص جمع‌آوری نخاله‌ها و روان آب‌ها صورت گرفت، چرا که این دو مخزن جوندگان و حشرات هستند که می تواند در بروز بسیاری بیماری‌های واگیر از جمله سالک موثر باشد.
مرادی با بیان اینکه بروز هر بیماری واگیر در منطقه
می تواند فاجعه‌ای بزرگتر از زلزله را رقم بزند، گفت: در زلزله حدود 600 نفر کشته شدند، اما اگر بیماری مانند وبا شایع می شد واقعا معلوم نبود چه اتفاقی رخ می داد.
وی با اشاره به روند مطلوب جمع آوری نخاله‌های ساختمانی بویژه در شهرهای مناطق زلزله زده، گفت: در بحث آب آشامیدنی شهری هم در همان روزهای اول مشکلات مرتفع شد و آب روستاها نیز با پیگیری دستگاه‌های مربوطه وضعیت مساعدی پیدا کرده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: مجموع این اقدامات موجب شده تاکنون علی رغم شرایط نامساعد منطقه و گرمی هوا، اپیدمی بیماری واگیر در مناطق زلزله زده نداشته باشیم.
وی با اشاره به ادامه گرمی هوا و شرایط مساعد وقوع بیماری تا پایان مهرماه، گفت: اگر تا پایان مهرماه کنترل بیماری‌ها ادامه داشته باشد و از این مرحله عبور کنیم دیگر نگرانی برای اپیدمی بیماری نخواهیم داشت و نگرانی ما تنها تا پایان مهرماه است.
انتقادات در خصوص «بانگر» را قبول نداریم
این بیمارستان موقت بزرگترین خدمت بود
وی در ادامه به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی استان در مناطق زلزله زده اشاره کرد وافزود: اگر از من در خصوص بزرگترین خدمت در این مناطق بپرسند از راه اندازی بیمارستان بانگر نام خواهم برد.
وی در خصوص انتقادات مطرح شده نسبت به این بیمارستان، گفت: بانگر قبل از اینکه تبدیل به بیمارستان شود اقامتگاه سربازان بود و با توجه به شرایط موجود و نیاز بالای منطقه به بیمارستان، تنها ظرف مدت 12 روز
راه اندازی شد و قطعا نباید انتظار یک بیمارستان مدرن را از آن داشت، اما همین بیمارستان موقت توانست جان هزاران نفر را نجات دهد و هم اکنون با دو اتاق عمل ماهانه 300 عمل جراحی بزرگ و سرپایی در آن انجام می شود .
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خصوص انتقادات نسبت به تعداد کم تخت‌های این بیمارستان، گفت: تعداد تعداد های بیمارستان بانگر با بیمارستان شهدای سرپل ذهاب که در زلزله دچار آسیب شد برابر است و هم اکنون 55 تخت در این بیمارستان فعال است.
وی به انتقادات در خصوص سیستم سرمایشی این بیمارستان هم اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 70 کولر گازی در این بیمارستان فعال است و وقتی انتقادی
می شود باید منصفانه باشد.
مرادی تصریح کرد: قبول داریم که خدمات این بیمارستان در شان مردم سرپل ذهاب نیست، اما باید نسبت به شرایط موجود حرف بزنیم و اینکه بانگر تنها ظرف 12 روز برای نجات جان بیماران راه اندازی شد و خدمات آن بسیار موثر و قابل توجه است.
افتتاح بیمارستان سرپل ذهاب تا 2 ماه دیگر
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه با اشاره به روند بازسازی بیمارستان شهدای سرپل ذهاب، گفت: متاسفانه زلزله 12 فروردین ماه امسال کار ساخت را اندکی با مشکل مواجه کرد، چرا که اورژانس بیمارستان که در زلزله سال گذشته آسیب مختصری دیده بود در زلزله امسال تخریب شد و همین امر روند ساخت بیمارستان را با تاخیر مواجه کرد.
وی افزود: مشکل دیگر در زمینه ساخت این بیمارستان، کمبود مصالح و بُتن به خاطر حجم بالای کار ساخت و ساز در مناطق زلزله زده است که موجب کندی پیشرفت پروژه شده است.
مرادی خاطرنشان کرد: از طرفی بهار امسال یک ماه بصورت ممتد بارندگی داشتیم که این امر هم در تاخیر پروژه بی‌تاثیر نبود و علی رغم این شرایط امیدوار هستیم بیمارستان شهدای سرپل ذهاب ظرف دو تا سه ماه آینده راه اندازی شود و قطعا در سالگرد زلزله استان این بیمارستان به بهره برداری می رسد.
وی در خصوص ساخت بیمارستان اسلام آبادغرب هم اظهار کرد: بیمارستان قدیم این شهرستان در حال نوسازی است و بیمارستان جدید و تازه ساز آن که در زلزله دچار آسیب شده بود منتظر نظر شورای فنی استان است که یا تخریب و بازسازی شود و یا فقط کار مقاوم سازی آن انجام شود.
وی با بیان اینکه مجری ساخت این بیمارستان اداره کل راه و شهرسازی است، گفت: هر تصمیمی که در خصوص این بیمارستان مبنی بر تخریب و بازسازی یا مقاوم سازی آن صورت گیرد باید بیمارستانی احداث شود که مقاوم بوده و در کوتاهترین زمان ممکن تحویل شود.
2 بیمارستان با مشارکت خیرین ساخته می شود
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه به فعالیت خیرین درساخت واحدهای بهداشتی و درمانی در مناطق زلزله زده اشاره کرد و افزود: در حال حاضر قرارداد ساخت 48 خانه بهداشت را با همکاری خیرین داریم که کار ساخت 30 مورد از آن در حال انجام است.
وی افزود: همچنین تفاهم نامه ساخت هشت مرکز جامع سلامت را با خیرین داریم که کار ساخت تعدادی از آنها شروع شده است.
مرادی افزود: علاوه بر این خیرین قرار است در دو پروژه بیمارستانی نیز مشارکت داشته باشند که در این راستا خیرین کاشان ساخت فاز توسعه بیمارستان شهدای سرپلذهاب با 50 تخت را برعهده گرفته اند و در حال حاضر زمین به آنها تحویل و کار ساخت شروع شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: همچنین بانک های خصوصی هم ساخت بیمارستان 96 تخت خوابی جدید در شهرستان اسلام آبادغرب را برعهده گرفته اند که کار تحویل زمین و ساخت آن نیز در حال انجام است.
ساخت «پردیس» دانشگاه حداقل 5 سال
زمان می‌برد
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه یکی از ایرادات اصلی این دانشگاه را نداشتن پردیس عنوان کرد و افزود: پردیس دانشگاه فضایی است که تمام دانشکده ها، مسجد، فضای اداری، ورزشی، سالن اجتماعات و سایر بخش های دانشگاه در آن در کنار هم قرار دارند.
وی افزود: در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به خاطر نداشتن پردیس هر یک از دانشکده ها در گوشه ای از شهر قرار دارند و این مسئله در کنار پرت هزینه‌ها موجب شده دانشجو این احساس را پیدا نکند که در یک دانشگاه بزرگ تحصیل می کند.
مرادی تصریح کرد: در همین راستا و با توجه به اهمیت احداث پردیس تمام تلاشمان را بر راه اندازی پردیس دانشگاه گذاشته‌ایم و 55 هکتار زمین روبروی بیمارستان امام رضا (ع) برای این منظور در نظر گرفته شده است.
وی افزود: به عنوان اولین پروژه ساخت دانشکده دندانپزشکی در پردیس دانشگاه آغاز شده که با 60 درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.
مرادی تصریح کرد: مناقصه ساخت دانشکده پزشکی در پردیس هم آغاز شده و به زودی کار ساخت آن شروع می شود. همچنین مناقصه دو دانشکده پرستاری و مامایی و نیز دانشکده پیراپزشکی به زودی انجام می شود و امیدواریم در آینده نه چندان دور یک فضای آموزشی و پژوهشی آبرومند با راه اندازی این دانشکده‌ها داشته باشیم.
وی ساخت کامل پردیس دانشگاه را بسیار زمان بر دانست و افزود: کار ساخت پردیس در سیستم دولتی در حال انجام است و وسعت پروژه‌ها بالاست و باید واقع بین بود که ساخت آن زمان بر است و مطمئنا زودتر از پنج سال دیگر به پایان نمی‌رسد.
پیگیر راه اندازی 2 دانشکده «توانبخشی»
و «علوم رفتاری» هستیم
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه به فعالیت‌های حوزه آموزش این دانشگاه اشاره کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی با پنج هزار دانشجو و هشت دانشکده، حدود 450 عضو هیات علمی دارد و هم اکنون 20 رشته تخصصی، دو رشته فوق تخصصی، 14 رشته PHD و 34 رشته کارشناسی ارشد در این دانشگاه تدریس می‌شود.
وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با داشتن 14 مرکز تحقیقاتی، رتبه دوم پژوهشی را میان دانشگاه های علوم پزشکی تیپ دو کشور دارد.
مرادی با اشاره به کسب مصوبه راه اندازی دو پژوهشکده در این دانشگاه، گفت: به دنبال اخذ مصوبه سومین پژوهشکده هستیم و در صورت تصویب آن می توانیم به فکر راه اندازی پژوهشگاه باشیم.
وی با اشاره به اخذ مجوز راه‌اندازی دو رشته جدید PHD آمار زیستی و کارشناسی ارشد بهداشت حرفه‌ای در دانشگاه، گفت: بازدید مسئولین وزارت برای راه‌اندازی سه رشته دیگر فیزیوتراپی، گفتار درمانی و کاردرمانی هم انجام شده که اگر بتوانیم مصوبه راه اندازی این سه رشته را کسب کنیم پیگیر راه اندازی دانشکده توانبخشی
می شویم.
وی تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه توانایی
راه اندازی دو دانشکده توانبخشی و علوم رفتاری را دارد و با توجه به شرایط استان در بحث آسیب‌های اجتماعی
می طلبد این دانشکده ها سریعتر راه اندازی شود.
مرادی تاکید کرد: همچنین به طور جد به دنبال دو دسته رشته های فوق تخصص و رشته های تخصصی دندانپزشکی هستیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + = 24