رییس کانون صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه رازی تشریح کرد؛ اجحافی بزرگ در حق اساتید دانشگاه رازی

139509291952228699495664
مشروح خبر

رییس کانون صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه رازی با ارسال یادداشتی به دفتر روزنامه باختربه تشریح اجحاف بزرگی که در حق اساتید دانشگاه رازی شده، پرداخته است.
به گزارش باختر, در یادداشت دکتر هومن سالاری, رییس کانون صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه رازی آمده است:
روزهای جاری، روزهای سختی برای مردم میهن مان است. به یقین، عبور از دشواری های این روزها نیازمند همدلی و همراهی تمام اقشار جامعه و ازجمله اعضای هیئت علمی دانشگاه ها است.پر واضح است که در شرایط بحرانی، مسئولیت سنگین تری متوجه مدیران است.
اخیرا توسط مراجع ذیربط، مجوزی برای افزایش 50درصد فصل دهم حقوق کارمندان دولت صادرشدتا بخشی از هزینه های به شدت افزایش یافته آنان جبران گردد. افزایش مزبوراین امیدرا در دل اعضای هیئت علمی پدید آوردکه قدرت خریدبه شدت کاهش یافته آنان تا حدودی ممکن است جبران شود.
به منظور عملیاتی نمودن مصوبه فوق،وزارت علوم،تحقیقات و فناوری تصمیم به تغییر «ضرایب جذب» اعضای هیأت علمی در دانشگاه های کشورگرفت. ضرایب جدید بسته به مرتبه علمی و دانشگاه محل خدمت موجب افزایش تقریبی 7تا 20 درصدی حقوق اعضای هیئت علمی شد. اما متأسفانه این اصلاح به گونه ای رخ دادکه موجبات دلسردی تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه های واقع درمناطق کمتر برخوردار از جمله دانشگاه رازی شده است.
قانونگذار محترم به منظور توسعه متوازن آموزش عالی و فراهم آوردن امکان تحصیلات عالی برای فرزندان مستعد جای جای این مرزو بوم و با عنایت به کمبودیا حتی نبود برخی امکانات رفاهی، درمانی، تفریحی ، آموزشی و... درمناطق کمتربرخوردار، ضریب جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه های این مناطق را به گونه ای تعریف و تنظیم نمودکه بخشی از این کمبودها و برخی ازهزینه هایی که اعضای هیئت علمی به خاطر دوری از تهران (پایتخت سیاسی، پایتخت تجاری، پایتخت صنعتی، پایتخت اقتصادی ، پایتخت اجتماعی و ...) مجبور به پرداخت آن هستند را جبران نماید و انگیزه ای برای جذب و حفظ نیروهای کیفی در دانشگاه های این مناطق باشد. اما متأسفانه رویکرد اخیر وزارت علوم در اصلاح ضرایب جذب اعضای هیأت علمی به نفع دانشگاه های برخوردار، این تمهید عاقلانه را بلاوجه نموده است.
در اصلاح ضرایب فوق العاده جذب اعضای هیأت علمی ، مناطق کم برخوردار از جمله استان کرمانشاه، کمترین افزایش را داشته اند، درحالی که بنا به شرایط محیطی، میزان توسعه یافتگی و برخورداری از تسهیلات زندگی و امکان درآمدزایی شغلی، انتظار می رفت بیشترین افزایش ضرایب فوق العاده جذب برای اعضای هیأت علمی شاغل در این مناطق باشد، لیکن متأسفانه از ظریفت ردیف فوق العاده مناطق کم برخوردار، بیشترین افزایش برای مناطق پربرخوردار ازتسهیلات زندگی و با امکان بالای درآمدزایی شغلی تصویب گردیده است.

وقتی اعضای هیات علمی درگیر تامین معیشت حداقلی هستند!!

عدالت آرمان بلندی است که همگان آن را می ستایند. میزان افزایش حقوق اعضای هیأت علمی در سالیان اخیر همواره حامل پیام های منفی بوده است. از یک طرف شاهدکاهش شدید قدرت خرید اعضای هیأت علمی هستیم چنان که هیأت علمی درگیر تأمین معیشت حداقلی شده است و امر آموزش و پژوهش که رکن اصلی پیشرفت کشور است، در درجه چندم اهمیت قرار گرفته است. از طرف دیگر تبعیض درتوزیع همان افزایش حداقلی نیز مشهود است.
بدیهی است که افزایش اخیر دریافتی همکاران ارجمند ما در دانشگاه های تهران، اصفهان، مشهد و شیراز که بحمدا... از بیشترین امکانات دولتی، خصوصی و بیشترین میزان بودجه های پژوهشی، بهترین مراکز درمانی، رفاهی ، تفریحی ، آموزشی و... برخوردار بوده و
بهترین دانشجویان این کشور را برای آموزش وپژوهش در اختیار دارند و محرویت ها وتنگناهای شدید مناطق دورافتاده را تحمل نمی کنند، هرگز مورد اعتراض نیست.
استدلال وزارت علوم برای این شیوه توزیع پرسش جدی است که نیازمند ارائه پاسخی شفاف از سوی مسئولان وزارت عتف است.
تردیدی نیست که با این تصمیم مقامات وزارت علوم، تمایل به مهاجرت به تهران در نیروهای کیفی شاغل در دانشگاه های مناطق دورافتاده ومحروم تقویت گردد ودر اولین فرصت عزم ترک این دانشگاه ها و مهاجرت به تهران نمایند. ذیلاً مقایسه میزان افزایش ضرایب فوق العاده جذب برای اعضای هیأت علمی دانشگاه رازی با چنددانشگاه دیگر تقدیم می گردد.
لازم می دانم از سوی اعضای هیأت علمی دانشگاه رازی پیاپیش از پیگیری حضرتعالی و سایر نمایندگان معزز سپاسگزاری نمایم.
هومن سالاری
رئیس کانون صنفی اعضای هیأت علمی دانشگاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

+ 84 = 93