«زرده» هیروشیمای کوچک کرمانشاه

مشروح خبر

2839980

«زرده» هیروشیمای کوچک کرمانشاه ۳۰ سال پیش در چنین روزی بمباران شیمیایی شد و مردمان صبور اینروستا هنوز با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند.
به گزارش باختر و به نقل ازمهر، ساعات اولیه صبح۳۱ تیرماه سال ۶۷ بود؛ چند روزی بیشتر از انعقادقطعنامه ۵۹۸ و آتش‌بس بین ایران و عراق نگذشته بود که عهدشکنی رژیم بعث و پرواز جنگنده‌های عراقیبر فراز آسمان کرمانشاه روز سیاهی را برایساکنان یک روستای مرزی رقم زد.
«زرده» همان روستای مقاومی است که هیروشیمایکوچک کرمانشاه می‌خوانندش؛ مردمان این روستاهنوز هم پرواز بمب‌افکن‌های مسلح بعثی بر فرازآسمان روستا را به یاد دارند؛ به یاد دارند که چگونه در کمتر از یک ساعت این جنگنده‌ها هرچه بمب شیمیایی داشتند بر سرشان خالی کردند.
آن روزها تصوری از سلاح شیمیایی در بین مردم عادیوجود نداشت؛ استنشاق گازهای سمی اما در آن روزباعث شهادت ۲۷۵ نفر از جمعیت یک هزار و ۷۰۰ نفری روستا شد و حدود ۴۷۷ نفر نیز مصدوم و به درجه جانبازی نائل آمدند.
نفس‌های بند آمده و خس‌خس سینه‌شان نشاناز دردی دارد که برای سندهای زنده این جنایتاز آن روزها به یادگار مانده است؛ هنوز هم سالانه
تعدادی از افراد این روستا نیز به دلیل سرطان ریه جان خود را از دست می‌دهند.
داغشان هم هنوز تازه است و هر ساله بیمارانی بعد از تحمل سالها درد و رنج بیماری فوت می‌کنند و آلام این جنایت بزرگ ضدبشری هنوز هم التیام نیافته است؛ هیروشیمای کوچک غرب ایران اما هنوز در گیر و دار مشکلات فراوانی است که مهمترین آن نبود یک مرکز درمانی در این روستاست که بیماران را رنج می‌دهد.
چرا زرده درمانگاه ندارد؟
جهانبخش حیدری فرماندار دالاهو در این خصوصدر گفتگو با مهر گفت: تاسیس درمانگاه یا استقرار مراکز درمانی تابع ضوابط و مقررات وزارت بهداشت
و درمان است، زرده یک روستا از توابع دهستان بان‌زردهاست که یک مرکز بهداشتی درمانی در مرکز این دهستان فعال است و کارهای درمانی و خدماتی را انجام می‌دهد.
وی با بیان اینکه یک دستگاه آمبولانس در اختیار روستا قرار گرفته است، افزود: اینکه مستقلا برای این روستا یک مرکز بهداشتی درمانی ایجاد کنیم به لحاظ وجود این مقررات و ضوابط امکان‌پذیر نیست.
فرماندار دالاهو تصریح کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان متولی امور خانواده‌های شهدا و ایثارگر در راستای خدمت‌رسانی به این خانواده‌ها برنامه‌هایی دارد و یکی از آنها هم می‌تواند همین مرکز درمانی و بهداشتی باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

1 + 8 =