جمعه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
آخرین خبرها

زردی در نوزادان

image_print

رزیتا حیدری- کارشناس مامایی، مدیر خدمات پرستاری- مامایی مرکز آموزشی درمانی معتضدی

تولد نوزاد همراه با شادی و لذتی که برای پدر و مادر به همراه دارد، دغدغه های خاص خودش را هم دارد، به خصوص وقتی والدین تولد اولین فرزندشان را تجربه می کنند. آنها از هر چیزی می ترسند و همه چیز آنها را نگران می کند. یکی از مواردی که روزهای اول تمام فکر و ذکر مادر و پدر را به خود مشغول می کند، زردی نوزاد است.
وقتی اقوام و آشنایان برای دیدن نوزاد تازه متولد شده می آیند، هر کدام توصیه ای برای جلوگیری از زردی نوزاد ارائه می دهند یکی می گوید لامپ مهتابی بگذارید بالای سرش، یکی دیگر توصیه به دادن شیرخشت
می کند و…
علت زردی نوزادی چیست؟
هموگلوبین موجود در گلبولهای قرمز بدن مادر نهایت تبدیل به رنگدانه زرد رنگی به نام بیلی روبین می شود که کبد مسوول دفع این ماده است که از طریق صفرا به خارج از بدن صورت می پذیرد، زردی در نوزاد زمانی اتفاق می افتد که سطح بیلی روبین خون بالا رود در نوزادان سطح بیلی روبین بالاتر است. زیرا تعداد گلبول قرمز بیشتری دارند و کبد نمی تواند این بیلی روبین اضافی را دفع کند هر چه سطح بیلی روبین بالاتر برود زردی از سر به پایین به سمت گردن و سپس قفسه سینه پیش می رود تا اینکه در موارد شدید به اندامها نیز می رسد.
زردی غیرطبیعی چیست؟
این نوع زردی نادر و شدید است و معمولا به دلیل بیماری کبدی یا ناسازگاری خونی با مادر و یا نقص آنزیمی و… ایجاد می شود.
علائم هشدار دهنده برای زردی غیرطبیعی عبارتند از:
۱- گروه خونی مادر منفی و گروه خونی پدر مثبت باشد
۲- زرد شدن نوزاد در روز اول پس از تولد
۳- قبلا در خانواده نوزادی به علت زردی بستری شده، خونش تعویض شده، عقب مانده و یا دچار معلولیت شده باشد
۴- نوزاد همزمان با زردی دچار تب و بی حالی بوده و شیر نخورد
۵- زردی نوزاد شدید باشد و دست و پای نوزاد نیز زرد باشد و یا زردی بیش از ۱۰-۷ روز طول بکشد
۶- نوزاد در هنگام تولد وزن کمتر از ۲۵۰۰ گرم داشته باشد
درمان زردی چگونه است؟
بسته به شدت زردی و سن نوزاد ممکن است نیاز به بستری باشد. نوزاد که درجه زردی اش از حد استاندارد بالاتر است باید از طریق نور یا به اصطلاح فوترتراپی درمان شود. بهتر است این نوع درمان در بیمارستان و تحت نظر پزشک انجام شود. در مواردی که زردی تشدید می شود ممکن است نیاز به تعویض خون باشد. والدین نباید کودکانی را که دچار زردی شده اند خود درمانی کنند.
برخی والدین از نور مهتابی استفاده می کنند در حالی که طیف نوری نور مهتابی با طیف نوری لامپ هایی که در بیمارستان قرارد دارد متفاوت است برای جلوگیری از تعویض خون نوزاد بهتر است والدین زودتر مراجعه کنند و نوزادشان از لحاظ وجود زردی چک شوند.
عوارض زردی نوزاد چیست؟
در صورت عدم درمان بسیاری از نوزادانی که زردی شدید را تجربه کرده اند دچار عوارض مغزی می شوند نوزادانی که دچار زردی شدید شده اند پس از درمان نیاز به پیگیری از نظر شنوایی و سایر عوارض احتمالی دارند.
از انجام کارهای خودسرانه و باورهای غلط در رابطه با زردی خودداری کنید از جمله:
* گذاشتن نوزاد در آفتاب یا زیر نور مهتابی
* شستن نوزاد در شیر، عرق گیاهی و…
* دادن رژیم غذایی خاص به مادر (خوردن غذاهای سرد و عدم مصرف غذاهای گرم) دادن پودر قند، آب جوش، آب لیموترش و… به نوزاد
* قطع شیر مادر و دادن شیرخشک
زردی نوزاد هیچ رابطه ای با تغذیه مادر ندارد و مادر شیرده نیاز به هیچ گونه رژیم غذایی ندارد مگر در موارد خاص با نظر پزشک.
در هنگام استفاده از فتوتراپی باید به نکات ذیل دقت کنید.
۱- طی درمان نوزاد را به خوبی تغذیه کنید، نوزاد باید طوری تغذیه شود که حداقل دو ساعت زیر نور قرار گیرد.
هر چه نوزاد بهتر تغذیه شود بیشتر از فتوتراپی
بهره مند می گردد. در صورت بیقراری و گریه تا حد امکان تحمل کنید به این منظور می توانید در زیر نور نوزاد را نوازش کنید.
۲- پس از لخت کردن کامل نوزاد، چشم ها و دستگاه تناسلی را کاملا بپوشانید و نوزاد را به پهلو بخوابانید و سپس چراغ دستگاه را روشن نمایید
۳- پس از بیدار شدن نوزاد، چراغ دستگاه را خاموش کنید چشم های نوزاد را باز کنید و تغذیه مجدد را انجام داده و دوباره او را در دستگاه قرار دهید.
۴- ممکن است نوزاد هنگام استفاده از دستگاه دچار علایم بی حالی، کم آب شدن پوست، شل شدن مدفوع، کاهش دمای بدن و ایجاد لکه های قرمز در بدن شود که جای نگرانی ندارد ولی در صورت تشدید علائم به پزشک مراجعه کنید
۵- دمای اتاق نوزاد باید ۲۷-۲۴ درجه سانتیگراد باشد همچنین دمای بدن نوزاد ۲/۳۷- ۳/۳۶ درجه سانتیگراد زیر بغل حفظ شود.