زندگی نامه بزرگان کرمانشاه اثر استاد « فرشید یوسفی» در بوته ی نقد و بررسی استادان دانشگاه رازی

مشروح خبر

ح- مولایی فر
بخش دوم

دکتر سجاد دادفر در ارزیابی کتاب زندگی نامه بزرگان کرمانشاه، ابتدا در مورد ارزش و جایگاه نقد یادآور شد: « حیات اندیشه ورزی در گرو نقد است. نقطه ثقل یک اندیشه روشمند نیز وابسته به مولفه ی نقد علمی است چراکه بدون آن نه تنها ساختار یک پژوهش علمی شکل نمی گیرد، بلکه خلاقیت آن نیز تضمین نمی شود بنابراین تنها در سایه ی نقد است که متن به پویایی بایسته ی خود دست می یابد..»
استاد دادفر پس از بیاناتی در مورد معرفی کتاب استاد یوسفی از لحاظ موضوعی اثر، با انتخاب و انعکاس فرازهایی از متن مقدمه و چگونگی تدوین کتاب از قول مولف، با ضرس قاطع نتیجه می گیرد. کتاب مذکور با استقبال خوبی از سوی مردم همراه شد و یکی از پرفروش ترین آثار به حساب می آید ضمناً جناب دکتر دادفر، شرح حال بسیار کوتاهی از زندگی نامه ی استاد یوسفی را به سمع حاضرین در جلسه رساند. سپس به بررسی و نقد شکلی و ظاهری کتاب پرداخت و به طور مقدماتی چنین اظهار نمود:
« سنت تاریخ نویسی محلی یکی از گونه های تاریخ نگاری است که با محوریت مکان، آگاهی های ارزشمندی را در مورد حیات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و ... یک مکان خاص در اختیار علاقه مندان به تاریخ قرار می دهد.
در بین محققان تاریخ محلی در کرمانشاه استاد فرشید یوسفی ازجمله اساتیدی است که آثار ارزشمند و فاخری را در این حوزه تولید و به دوستداران تاریخ و فرهنگ کرمانشاه تقدیم نموده است یکی از این آثار ارزنده زندگی نامه ی بزرگان کرمانشاه است که تا کنون مولف در دو مجلد به معرفی رجال و مشاهیر کرمانشاه پرداخته است. اگر چه این اثر از منظر نقد و در چارچوب روش شناسی تحقیق مانند هر اثر دیگری دارای اشکالاتی است اما از یک سو تلاش و کوشش نگارنده که از سر ذوق و عشق و با سرمایه ی شخصی اقدام به چاپ این کتاب نموده شایسته ی
تقدیر وسپاس است و از سوی دیگر این اثر به عنوان یک اثر دایر المعارف گونه، زمینه و مبنای بسیار خوبی برای علاقمندان پژوهشگر و دانشجویان از حیث موضوع شناسی تحقیقی فراهم ساخته است»
منبع: سایت دانشگاه رازی کرمانشاه
سخنان دکتر دادفر را از منظر نقد شکلی و ظاهری کتاب تالیفی استاد یوسفی را پیگیر می شویم ایشان نظرات خویش را اینگونه توضیح می دهد:
« کیفیت فنی و ظاهری اثر از نظر طرح جلد گویا و خوب از طرف دیگر با توجه به عنوان کتاب که زندگی نامه ی بزرگان کرمانشاه است طرح جلد هم از لحاظ انتخاب تصویر و هم از نظر طیف رنگ بسیار مناسب می باشد از جهات حروف نگاری قلم به کار رفته در کتاب و صفحه آرایی کتاب، کیفیت شکلی و چاپ اثر قابل مند و خوب ارزیابی می گردد. همچنان از نظر صحافی وبا توجه به حجم کتاب از لحاظ قطع و استحکام جلد (مخصوصاً جلد اول که گالینگور است) مناسب است. با وجودی که قواعد عمومی نگارش در متن به خوبی رعایت شده اما به صورت فنی نیازمند ویرایش مجدد می باشد باید متذکر شوم کتاب از منظر روان و رسا بودن برای مخاطبین دارای متنی روان و قابل فهم است»
جناب استاد سجاد دادفر در بررسی محتوایی زندگی نامه ی بزرگان کرمانشاه ابتدا به نقاط قوت این اثر چنین اشاره می کند:
« کتاب در حوزه ی تاریخ رجال و مشاهیر و در حقیقت نوعی دایره المعارف رجال کرمانشاه به حساب می آید و زمینه ی بسیار مناسبی برای فرهنگ رجال کرمانشاه و تحقیقات علمی فراهم آورده است. زیرا این کتاب مجموعه ای وسیع از موضوعات رجال شناسی را مطرح نموده که می تواند هر یک موضوع تحقیق مستقلی برای علاقه مندان به تاریخ رجال کرمانشاه مورد استفاده قرار گیرد.
نکته ی قابل توجه این که درحوزه ی مطالعات و تحقیقات دانشگاهی این مجموعه راهنمای خوبی برای انتخاب موضوع برای پایان نامه های دانشجویی، منبع ارزشمندی است و دانشجویانی که به تاریخ محلی و تاریخ رجال و شخصیت های تاریخ کرمانشاه علاقه داشته باشند میتوانند این مدخل را به عنوان موضوعات پایان نامه ی خود قرار دهند...»
استاد دادفر که در خاتمه گفتار و اظهار بیانات خودبه نقاط ضعف این اثر ارزشمند استاد یوسفی نیز پرداخت که در اینجا به نمونه هایی از آنها بسنده می شود: کتاب زندگی نامه ی بزرگان کرمانشاه شخصیت محور است چنانچه به شکل موضوعی تنظیم می شد ارزنده تر بود مانند تقسیم بندی زیر الف: رجال فرهنگی ب) رجال سیاسی ج) ادبا و شعرا د) خوانین و روسای ایلات و عشایر، متاسفانه در باب زندگی رجال معاصر به ویژه رجال و شخصیت های دوران انقلاب اسلامی قلم فرسایی نشده است درمورد دوره ی زندگی رجال گاهی اوقات دقت لازم به عمل نیامده ومولف به اختصار از آن گذشته است باتوجه به تنوع منابع علیرغم زحمات زیاد نویسنده منابع تحقیق اعم از شفاهی و مکتوب منابع و مآخذ به خوبی معرفی نشده اند و یا آن که در برخی موارد دارای اشتباهات زمانی است مانندعصر وزمانه ی یاقوت خموی که به جای قرن هفتم قرن چهارم ذکر شده است. همچنان در تحقیقات میدانی و روایات شفاهی، توضیحات کافی داده نشده است اگر به جای مفاهیم کلی، مولف ونویسنده بر مصادیق عینی تکیه می کرد، بهتر بود»
سخنان استاد دادفر با این جمله از استاد زرین کوب به پایان رسید: « اگر با وجود این همه محقق در عصر ما هنوز ادب تحقیقی ما سست و بی پایه است، جای تاسف و دریغ است»
برگرفته از کتاب « یادداشت ها و اندیشه ها» اثر استاد زرین کوب
ادامه دارد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − دو =

+ 24 = 33