Untitled-1 copy

 هرساله با اعلان رتبه بندی جهانی می بینیم که نام هیچ یک از دانشگاه های کرمانشاه به چشم نمی خورد؛ دانشگاه های رازی، صنعتی، علوم پزشکی و آزاد کرمانشاه از حمایت دولت مردان بی بهره‌اند یا مشکل جای دیگری است؟
به گزارش باختر و به نقل از فارس، پایگاه رتبه‌بندی «تایمز» یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که دانشگاه­‌های جهان را رتبه‌بندی می­‌کند. در سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ از ایران تنها یک دانشگاه و در سال ۲۰۱۵ دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در این رتبه بندی حضور داشتند؛ در سال ۲۰۱۸ این تعداد به هجده و در سال ۲۰۱۹ به ۲۹  دانشگاه افزایش یافت. در رتبه بندی سال ۲۰۲۰، نام ۴۰ دانشگاه از ایران در جمع ۱۳۹۶ دانشگاه برتر جهان از۹۲ کشور به چشم می خورد که نشان دهنده رشد علمی و بالا رفتن وضعیت کیفی آموزش در کشور است.
اما نکته مشترک آمار چند ساله تایمز نبود هیچ یک از دانشگاه‌های استان کرمانشاه در رتبه بندی اعلام شده است و امسال نیز همچون سال‌های گذشته نام دانشگاه‌های کرمانشاه در میان ۴۰ دانشگاه برتر ایران قرار ندارد.
بدون شک نخبگان علمی استان از اینکه نام دانشگاه رازی، صنعتی، علوم پزشکی و آزاد در میان دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گیرد مسرور می شوند به خود خواهند بالیداما این توفیق سالیان سال است که به دست نیامد و علل مختلفی هم دارد. اما  در وهله ی اول نبودن نام دانشگاه‌های استان کرمانشاه در رتبه بندی علمی جهانی چالش جدی به حساب نیاید اما اینکه در میان ۴۰ دانشگاه برتر انتخاب شده از ایران هم نام دانشگاه‌های استان به چشم نیاید کمی نگران کننده است.
این نگرانی آنجا بیشتر خودش را نشان می‌دهد که رتبه علمی دانشگاه‌هایی که سال گذشته پایین تر از کرمانشاه بوده‌اند امسال بهبود پیدا کرده و توانسته‌اند چند دانشگاه معتبر و قدیمی استان، مثل دانشگاه رازی را پشت سر گذاشته و ارتقا پیدا کنند و دانشگاه‌های استان هم سقوط آزادی تلخ را حیث رتبه علمی تجربه نمایند.
امسال دانشگاه‌های یاسوج، شهرکرد، زنجان، شاهد، کردستان، بیرجند در سال گذشته  از لحاظ رتبه بندی با اختلاف از دانشگاه رازی پایین‌تر بودند اما در حال حاضرمی بینیم که نامشان در میان ۴۰ دانشگاه برتر ایران در رتبه بندی تایمز قرار دارد.
حال چند سوال پیش می‌آید: به راستی نام دانشگاه رازی یا برخی دیگر از دانشگاه های استان، در کجای این رتبه بندی قرار دارد؟
آیا ۴۵ سال زمان کمی است که دانشگاه رازی نتوانسته در میان دانشگاه های برتر دنیا قرار بگیرد؟
آیا دانشگاه های رازی، صنعتی، علوم پزشکی و آزاد کرمانشاه از حمایت دولت مردان بی بهره اند یا مشکل از مدیران و روسای این دانشگاه ها است؟
رمز موفقیت دانشگاه های کردستان، یاسوج، همدان، علوم پزشکی تبریز و صنعتی بابل در چیست که دانشگاه های استان کرمانشاه به آن دست نیافته اند؟
شاید اگر تراز علمی دانشگاه رازی در سال گذشته با اختلاف زیاد از دانشگاه های استان های همجوارش بالاتر نبود، نگارنده به این مهم اشاره نمی کرد اما اینکه دانشگاه یاسوج و یا کردستان توانسته اند در جمع دانشگاه های برتر جهان قرار بگیرند قدری محل تامل است.
به نظر می آید روسای دانشگاه های کرمانشاه باید نسبت به اتفاق به وجود آمد تدبیر اساسی بیندیشند چراکه عقب ماندن از رقابت‌های علمی آفتی است که به دیگر آفت های استان از جمله رکود، تورم و بیکاری افزوده می شود.
پایین نگه داشتن سطح علمی دانشگاه‌های استان علی الخصوص دانشگاه رازی علاوه بر آنکه جامعه‌ی علمی و نخبه را متضرر می کند، زخم عمیقی نیز بر پیکره استان می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *