«سراب نیلوفر» تنها رویشگاه نیلوفرهای آبی

سراب-نیلوفرbanbak.com-4

سراب نیلوفر یکی از تفرجگاه های زیبای استان کرمانشاه است که به واسطه گل های کمیاب نیلوفر گل زرد همواره گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا، درفاصله 22 کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه و در جاده اصلی کرمانشاه به سمت کوزران، پهنه آبی منحصربفردی مملو از گل های نیلوفر در دامنه کوه کماجار قرار گرفته که از دیرباز پذیرای گردشگران بسیاری بوده است.
شاخصه اصلی که به این دریاچه اهمیت بخشیده و گردشگران را به سوی خود جذب می کند، گل های نیلوفر آن است. گل نیلوفر از جمله گل های مقدس در ایران باستان است که آن را مظهر صلح، باروری، کامیابی و هدیه ای شاهانه می دانستند. تقدس و اهمیت این گل به گونه ای بوده که پیشینیان نقش آن را در تاق بستان بر دل سنگ حکاکی کرده اند تا جایگاه آن را در نزد گذشتگانِ این خطه تا به ابد یادآوری کنند.
گل های نیلوفر سراب نیلوفر با آغاز بهار و شروع فصل گرما سر از آب بیرون می آورند و برگ های خود را روی سطح آب پهن می کنند تا منظره ای دیدنی و زیبا را برای گردشگرانی که به این تفرجگاه آمده اند خلق کنند. برای کسانی که می خواهند این گل های کم نظیر را از نزدیک ببیند، قایق هایی در کنار دریاچه تعبیه شده تا خاطره ای ماندگار را برای آنان رقم بزند.
تنها نیلوفرهای گل‌زرد دنیا را در کرمانشاه ببینید
دانیال کهریزی از اعضای هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه از جمله کسانی است که مطالعات آزمایشگاهی را روی گل های نیلوفر سراب انجام داده وپس از آنکه دریاپه سراب نیلوفر درسال 93 دچار خشکسالی شد و گل های نیلوفر آن در معرض خطر انقراض قرار گرفت، این استاد دانشگاه توانست با تکثیر این گل ها آنها را از نابودی نجات دهد.
وی به اهمیت سراب نیلوفر کرمانشاه از گذشته به دلیل رشد گل های نیلوفر در آن اشاره کرد و گفت: براساس بررسی هایی که داشته ایم، این سراب از زمان های بسیار دور محل رشد گل های نیلوفر بوده و باتوجه به اینکه نیلوفر گلی مقدس در میان ایرانیان باستان بوده، لذا این سراب نیز اهمیت بالایی داشته است.
کهریزی همچنین درخصوص چرایی عدم رشد گل های نیلوفر گل زرد در دیگر مناطق دنیا اعلام کرد: به نظر می رسد آب این سراب دارای نوعی مواد معدنی خاص است که باعث شده این گل ها در آن رشد کنند.
این عضو هیات علمی دانشگاه رازی اعلام کرد: پس از خشکسالی که سال 93 برای این سراب رخ داد، طی سه مرحله حدود 160 بوته نیلوفر گل زرد را در این سراب کاشتیم که نوع رشد آنها به گونه ای است که به مرور در آب تکثیر خواهند شد.
سراب نیلوفر آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی است
نوروز که فرا می رسد، گردشگرانی که به کرمانشاه می آیند وقتی سراغ جاذبه های گردشگری این دیار را از این و آن می گیرند، قطعا نام سراب نیلوفر هم در صف این جاذبه ها قرار دارد، برای همین هم متولیان این مجموعه در تلاشند تا پیش از ورود میهمانان نوروزی دستی به سَر و روی این مجموعه بکشند و آن را مهیای پذیرایی از میهمانانشان کنند.
حامد سپهری مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری کرمانشاه در خصوص اقداماتی که تاکنون برای بهبود زیرساخت ها و فضاسازی این مجموعه در آستانه عید نوروز انجام شده گفت: از چندی پیش پیش فعالیت هایی را در مجموعه سراب نیلوفر کرمانشاه جهت آمادگی برای پذیرایی از میهمانان نوروزی انجام داده ایم که از جمله آن ها می توان به بازسازی غرفه ها، رنگ آمیزی حصار سراب و نرده های اطراف آن، تعمیر و بازسازی سیستم روشنایی محوطه، احیا زیرساخت های پارکینگ و تعویض قایق ها اشاره کرد.
وی از برنامه ریزی برای برپایی نوروزگاه در این سراب طی ایام نوروز خبرداد و گفت: این نوروزگاه در ایام عید هر روز – بجز ایام شهادت- اجرای برنامه خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری استان اضافه کرد: همچنین پیگیر هستیم تا درصورت موافقت اداره کل محیط زیست استان چند پروژه روی آب را با همکاری بخش خصوصی در سراب نیلوفر اجرا کنیم.
وی در ادامه در خصوص اهمیت سراب نیلوفر در گردشگری کرمانشاه گفت: با توجه به قدمت وجود گل های نیلوفر در این سراب و اینکه این نوع از گل تنها در این سراب یافت می شود، لذا گل نیلوفر از سال گذشته به عنوان برند گردشگری کرمانشاه مطرح و به یکی از شناسنامه های این استان تبدیل شده است.
سپهری تصریح کرد: سراب نیلوفر درحال حاضر یکی از مناطق نمونه گردشگری کرمانشاه است که توانایی جذب گردشگران بسیاری را به سوی خود دارد.
علاوه بر گل های نیلوفر، دریاچه سراب نیلوفر هرساله با آغاز حیات مجدد گیاهان و درختان میزبان مهربانی می شود برای پرندگان مهاجری که خسته از مسافت طولانی پیموده شده، چند ماهی را میهمان این دریاچه اند.
هرچند که از گذشته افسانه هایی درباره این دریاچه وجود داشته، از جمله اینکه گنجینه ای از خسرو پرویز در اعماق این سراب وجود دارد، اما این افسانه ها منبع تاریخی ندارند، ولی این نکته را متذکر می شوند که در میان مردمان باستان این منطقه، سراب نیلوفر جایگاه بالایی داشته است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 3 =