سرمقاله/از «1+5» تا «1-6»

مشروح خبر

نوروزی-هادی-11

هادی نوروزی – سردبیر

ترامپ، رييس جمهور آمريكا با اعلام خروج از برجام عملا نشان داد كه هيچ ارزش و اعتباري براي معاهدات و تعهدات بين المللي قائل نيست و به جهانيان ثابت كرد كه قلدري و
سلطه طلبي آمريكايي ها تمامي ندارد. اما در مقابل او، رييس جمهور كشورمان، ضمن ابراز تاسف براي دولت آمريكا به دليل خروج از برجام تاكيد كرد كه اگر تا به امروز توافق ما با «1+5» بوده از امروز به بعد توافق ما با «1-6» خواهد بود.
اما اين اقدام ترامپ واكنش هاي متفاوتي در داخل و خارج از كشور را رقم زد. اغلب كشورهاي اروپايي و عمدتا كشورهاي عضو اين توافق هسته اي با ايران رسما اعلام كردند كه بر سر عهد و پيمان خود در قالب برجام با ايران هستند و همچنين براي تصميم غيرمنطقي ترامپ اظهار تاسف كردند، گرچه در اين بين كشورهاي هميشه دشمن ما همچون رژيم اشغالگر قدس به ابراز شادماني از بابت تصميم ترامپ پرداختند. اما در داخل كشور نيز صداهاي متفاوتي به گوش رسيد.
عده اي از سياسيون از نحوه پاسخ روحاني به ترامپ ابراز رضايت كرده و آن را پاسخي هوشمندانه و مدبرانه دانسته و عده اي ديگر از روحاني انتظار ديگري داشتند و منتظر به آتش كشاندن برجام بودند، كمااينكه عده اي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي همين كار را هم در صحن علني مجلس انجام دادند.
در چنين شرايطي بهترين كار ممكن حفظ وحدت ملي و متحد بودن آحاد جامعه است كه بتوانيم به بهترين شكل ممكن از اين پيچ تاريخي نيز عبور كنيم چراكه ملت ايران همواره نشان داده كه در شرايط سخت و دشوار پشتيبان يكديگر بوده و هستند اما روند ادامه همكاري متقابل با كشورهاي عضو توافق برجام نيز بسيار حساس است به گونه اي كه هركدام از اين شش كشور باقي مانده در برجام ممكن است رفتار ترامپ را تكرار كرده و از آن خارج شوند كه در اين بين احتمال خروج فرانسه و البته انگليس از اين توافق بيش از ساير كشورهاست و همچنين دولت ايران بايد مراقب حضور صوري اين پنج كشور در برجام نيز باشد چراكه منافع آنها در ارتباط با آمريكا ممكن است به حضورشان در برجام بچربد لذا دولت نبايد به آنها فرصت حضور صوري در برجام را دهد يعني از يك سو در برجام بمانند اما در مقام عمل به تعهدات خود در برابر ايران عمل نكنند.‎

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − نوزده =

6 + = 15