سرمقاله/مزایای ثبت جهانی شدن

 

رشنو(2)(3)

اصغر رشنو
نمایندگان کشورهای مختلف گرد هم می‌آیند تا از میراث جهانی و طبیعی، خلاقیت‌ها و نبوغ بشری حفاظت کنند.توجه دادن به ارزش‌ها و تنوعات انسانی و ایجاد فضای گفت‌و‌گو بین ملل جهان و تلاش برای صلح جهانی، هدف و روح کنوانسیون‌های مختلف را نشان می‌دهد.کنوانسیون 1972 که 191 کشور عضو آن هستند و 1031 اثر طبیعی، فرهنگی، ترکیبی و منظر فرهنگی از 163 کشور در فهرست آن جای گرفته است، نشان دهنده اهمیت ارزش‌های بشری و شناخت بهتر تجربیات گذشته برای استفاده از خرد جمعی در مقیاس جهانی در جهت صلح و انتقال این ارزش‌ها به نسل‌های بعدی است. وقتی یک اثر در فهرست جهانی یونسکو ثبت می‌شود همه اعضای کنوانسیون متعهد هستند با مشارکت جهانی از آن مراقبت کنند.کشورهای عضو کنوانسیون با همیاری در زمینه‌ محافظت و مراقبت از میراث طبیعی و فرهنگی جهان، تعهد خود را در قبال حفظ میراث ما برای نسل‌های آینده تبیین می‌کنند. اعتبار ناشی از پیوستن به کنوانسیون و داشتن محوطه‌هایی که در فهرست میراث جهانی ثبت شده‌اند، عاملی است که سبب افزایش توجه و آگاهی کشورهای عضو نسبت به حفاظت از این میراث می‌شود.در این راستا تعامل و تبادل تجربیات جهانی بویژه برای ارتقای سطح کارشناسی، اعزام کارشناس برای کمک به کشورها با درخواست کشورعضو و سایر کمک‌های مالی و فنی از جمله توافقات بین کشورهاست. حفاظت از این آثار در زمان جنگ به عنوان مکان‌های امن و معرفی حرفه‌ای و شایسته آثار به زبان‌های مختلف در کشورهای جهان که زمینه ساز شکل‌گیری مقاصد گردشگری مهم دنیا را موجب شده که معمولاً در اقتصاد کشورها نقش بسزایی دارد، از جمله نتایج مثبت و مهمی است که از این اتفاق مهم جهانی حاصل شده است.

تشکیل کمیته‌های مختلف برای بحث و گفت‌و‌گو با هدف تقویت بنیان‌های نظری و خلق روش‌هایی برای شناخت بیشتر و دستورالعمل‌های مورد پذیرش کشورها خود به روش‌های علمی و قابل یادگیری برای میراث ملی کشورها نیز تبدیل شده است اما همانگونه که ذکر شد فراهم کردن زمینه گفت‌و‌گو بین فرهنگ‌ها و تلاش برای شکوفایی فرهنگ و تمدن بشری در جلوگیری از تخاصم و ایجاد صلح از زمان تشکیل این کنوانسیون گام مهمی است که بشر در قرن اخیر برداشته است. بارزترین امتیاز پذیرش کنوانسیون میراث جهانی، پیوستن و تعلّق یافتن به جامعه‌ای است که آثاری را می‌ستایند و پاس می‌دارند که از اهمیت جهانی برخوردار هستند و تجلّی دنیایی از نمونه‌های خارق‌العاده تنوع فرهنگی و غنای طبیعی به شمار می‌روند.
یکی از مزایای مهم پذیرش کنوانسیون، خاصه برای کشورهای در حال توسعه، دستیابی به صندوق میراث جهانی است. به منظور شناسایی، حفاظت و معرفی محوطه‌های میراث جهانی، سالانه اعتباری در اختیار کشورهای عضو قرار می‌گیرد.
همچنین در مواردی که آسیب‌های انسانی یا طبیعی به محوطه‌ها وارد می‌شود، کمک‌های فوری برای تعمیر این آسیب‌دیدگی‌ها در اختیار کشورهای عضو قرار می‌گیرد. در مورد فهرست میراث جهانی در خطر نیز توجه و کمک‌های مالی ملی و بین‌المللی بر محافظت از این محوطه‌ها که به طور خاص در معرض خطر قرار دارند، اختصاص می‌یابد.
امروزه مفهوم میراث جهانی تا به آن پایه پذیرفته شده که محوطه‌هایی که در فهرست میراث جهانی ثبت شده‌اند، عاملی برای جذب کمک‌های بین‌المللی به شمار می‌روند و به همین سبب می‌توانند از منابع گوناگون، کمک‌های مالی متعلق به طرح‌های حفاظت از میراث جهانی دریافت کنند.
علاوه بر این، محوطه‌هایی که در فهرست میراث جهانی ثبت شده‌اند، از طراحی و اجرای برنامه‌های جامع مدیریتی سود می‌برند، برنامه‌هایی که اقدامات محافظتی و شیوه‌های نظارتی متناسبی را شامل می‌شود. به منظور حمایت از این طرح‌های جامع، متخصصان، آموزش‌های فنی لازم را به تیم‌های بومی مدیریت محوطه‌ ارائه می‌دهند.
دیگر آنکه ثبت محوطه در فهرست میراث جهانی سبب می‌شود افراد بیش‌تری آن را بشناسند و از ارزش‌های آن آگاهی یابند و به همین ترتیب، فعالیت‌های گردشگری در محوطه نیز افزایش می‌یابد. زمانی که چنین فعالیت‌هایی با در نظر گرفتن اصول استوار گردشگری بخوبی برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی شوند، می‌توانند منابع مالی مهمی را برای محوطه و نیز برای اقتصاد محلی به ارمغان آورند.
محوطه‌هایی که نام آنها در ‹فهرست میراث جهانی› ثبت شده است، می‌توانند علامت ویژه، نام، نماد یا تعریف محوطه‌های میراث جهانی را داشته باشند. این علامت که ‹مایکل اولیف› طراحی کرده، ‹نماد همبستگی› متقابل عناصر فرهنگی و طبیعی است. این نماد از یک مربع میانی شکل گرفته که نماد شکل ساخت انسان و دایره پیرامون آن، نماد طبیعت است. این دو موجود ارتباط ذاتی با یکدیگر دارند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

30 + = 37