سرمقاله/ از درد «کرونا» تا درد «نان»

index
مشروح خبر

حمیدرضا مرادیان
این روزها ویروس کرونا چنان بر همه جای دنیا سایه افکنده که دغدغه های دیگر تا حدی کم رنگ شده و برخی معضلات، چالش ها و آسیب های اجتماعی به حاشیه رانده شده است.
با شروع این ویروس منحوس آسیب‌های بسیار زیادی به جامعه وارد شده است یکی از مهمترین این آسیب ها تاثیراتی است که این بیماری به معیشت و رفاه مردم و شهروندان گذاشته است. بسیاری از کارخانه ها، تولیدی ها و بنگاه های اقتصادی بر اثر کرونا و تحریم ها تعطیل شده اند و نیروهای کار بسیاری بیکار شده اند و در معرض خطر از دست دادن معیشت روزمره خود هستند. در این میان کارگران غیر رسمی و روزمزد آسیب‌پذیرتر بودند، برای این نیروها که از کار بیکار شده اند نداشتن درآمد به معنی نداشتن خوراک، پوشاک و مسکن است. این کارگران بدون داشتن وسیله ای برای کسب درآمد در دوران قرنطینه و هیچ نوع کار و فعالیتی، قرنطینه را برای آنها سخت و دشوار می کند، از طرفی به علت هم گیری این بیماری موجب بسته شدن مرز ها و محدودیت های تجاری، مانع دسترسی کشاورزان به بازار ها و فروش محصولاتشان شده است. بنابراین تمامی مشاغل را درگیر کرده است و میلیون‌ها معیشت را در معرض خطر قرار داده است. همچنین در شهرهای کم درآمد افراد ضعیف و حاشیه‌نشین شدیدترین آسیب را متحمل می‌شوند میلیونها کشاورز و کارگران روزمزد در حالی که غذای جهان را تأمین و خدمات‌رسانی می‌کنند، دائماً با فقر کار و سوء تغذیه و بهداشت ضعیف روبرو هستند و از کمبود ایمنی و محافظت از نیروی کار و همچنین انواع دیگر
سوء استفاده‌ها رنج می‌برند.
کار وقتی مشکل تر شد که دولت به خاطر قطع زنجیره کرونا مجبور به تعطیلی بعضی از صنف ها و شغل ها شد، کارگران ساختمانی، دستفروشان و رانندگان تاکسی و.... و خیلی از شغل های دیگر هستند که درآمد روزانه دارند، اگر آن روز کار کنند و پولی به دست بیاورند می‌توانند زندگی روزمره خود را بگذرانند و وقتی کار نکنند آن روز چیزی برای خوردن ندارند .
این قشر دیگر به فکر خرید لباس و خرج های اضافه و مسافرت و تفریح و .... نیستند و برایشان به رویا تبدیل شده و فقط و فقط به فکر معیشت روزمره خود هستند و در عوض این قرنطینه برای بعضی ها عالی است، تمام امکانات و رفاهیات و... در اختیارشان است و فقط از این که به مسافرت و تفریح نمی روند گلایه دارند .
با توجه به گرانی ها و قیمت های چند برابری ثروت این قشر هم چندین برابر شده و قشر مستضعف هم چندین برابر ضعیف تر شده اند .
حال هزینه‌های بهداشتی و رعایت پروتکل ها هم برای این قشر قوز بالا قوز شده، خرید ماسک، ضدعفونی ها و شوینده های بهداشتی هم برایشان بسیار سخت است ، بارها مشاهده شده یک ماسک را چندین بار می شویند و دوباره استفاده می‌کنند و .... مردم احتکار کنندگانی که خون مردم را مکیدند و اقلام بهداشتی ( ماسک و ضدعفونی ) و اقلام خوراکی را احتکار کردند ، هیچ وقت فراموش نمی کنند که در چنین شرایطی با مردم چه کردند .
به عنوان مثال کارگران ساختمانی یکی از اقشاری هستند که با شیوع کرونا و فقدان تقاضای کار متحمل ضرر و زیان‌های زیادی شده اند و گذران زندگی برایشان سخت و طاقت فرسا و غیرممکن شده است .
این ویروس منحوس بعد از سلامت مردم و به خاک و خون کشیدن هموطنان عزیزمان این بار معیشت مردم را نشانه گرفته و فشار بر روی مردم مضاعف شده است.
کشورهای اروپایی یا همین کشورهای غربی، وقتی دولت به مردم اعلام می‌کند که مردم قرنطینه هستند و حق ندارند از منزل بیرون بیایند و مردم هم با جان و دل می پذیرند علت دارد، دولت تمام هزینه های مدت قرنطینه را متحمل می‌شود و حتی آذوقه غذایی و بهداشتی و ... را هم درب منازل مردم می برد و حساب مردم هم با مبلغی شارژ می شود .
ولی مردم ایران و بیشتر قشر متوسط رو به پایین نمی تواند این قرنطینه را تحمل کنند ، چون که پولی برای گذران آن مدت قرنطینه ندارند. زن ، بچه و صاحبخانه از حق خود نمی گذرند، حال مرد خانه جدا از اینکه باید دو چندان مواظب سلامتی خود باشد باید تلاش بیشتری برای کسب درآمد داشته باشد تا روزانه زندگی خود را بگذراند .
طبق آمار رسمی در شش ماه گذشته یک میلیون و دویست هزار شغل به علت شیوع کرونا از بین رفته که این موضوع به شدت وضعیت معیشت مردم را تحت تأثیر قرار داده است .
بیکاری و هزینه‌های اضافی کرونا روی دوش خانواده های ایرانی سنگینی می‌کند و این در حالی است که مردم اگر به کرونا مبتلا و گرفتار نشوند ، که اگر مبتلا شوند هزینه‌های کمرشکن این بیماری دیگر نای نفس کشیدن برایشان نمی گذارد.
هزینه تست کرونا آنقدر زیاد است که اگر کسی مبتلا شود به خاطر هزینه ها در منزل به درمان خود می‌پردازد که این کار بعضی اوقات تبعات جبران‌ناپذیری را در پی داشته که این تبعات از دست دادن جان بسیاری از عزیزانمان است و همه این عوامل فقط به خاطر هزینه های اضافی و فشار بر معیشت مردم است .
در این بین بانک ها و موسسات مالی هم باید برای مطالبات اقساط خود با صبوری بیشتری با مردم رفتار و عمل کنند .
دولت محترم هم با توجه به شناسایی اولویت‌ها ، باید تمام دغدغه خود را برای رفاه مشکلات معیشتی مردم قرار دهد . باید معیشت و مقابله با ویروس کرونا، دو دغدغه ای اصلی دولت باشد و فعلاً این دو مورد را در اولویت تمام سیاست‌ها و برنامه‌های خود قرار دهد، چرا که تا مسئله معیشت مردم حل نشود ، مهار این ویروس غیر ممکن است و مهار نکردن این ویروس باعث آسیب های جبران ناپذیری هم به دولت و بیشتر به مردم خواهد بود .
مردم از طرف معیشت دل نگرانی نداشته باشند و خیالشان راحت باشد با فراغ بال به مبارزه با این ویروس می روند و به امید خدا به راحتی این ویروس منحوس را شکست خواهند داد .
از خداوند سلامتی و طول عمر همراه با آرامش را برای مردم سرزمینم آرزومندم .
به امید کرمانشاهی آباد
حمیدرضا مرادیان

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − نه =

9 + 1 =