سرمقاله /تحقق جهش تولید با احیای بافت فرسوده

گودرز جیحونی پور
همه ساله رهبر معظم انقلاب، متناسب با شرایط کلی حاکم بر کشور سال را به نامی مزین می کنند تا این مهم بتواند در سرلوحه برنامه ریزی های مسئولان و مردم قرار بگیرد. با توجه به تشدید مشکلات اقتصادی در سال های گذشته، رهبر انقلاب همواره نام سالها را اقتصادی انتخاب کرده اند. پس از انتخاب نام رونق تولید برای سال ۹۸، ایشان نام سال ۹۹ را نیز به نام سال جهش تولید نام گذاری کردند. اما منظور از جهش تولید فقط ساخت و توسعه کارخانجات بزرگ نیست بلکه با برنامه های دیگر منجمله احیای بافت های فرسوده می توان به این هدف کلان یعنی تحقق جهش تولید رسید. بافت‌های فرسوده کلان‌شهر کرمانشاه و توسعه شهری جان هزاران نفر از ساکنان این مناطق را در برابر حوادث طبیعی همچون زلزله تهدید می‌کند. کلانشهر کرمانشاه دارای ۱۲۰۰ هکتار بافت فرسوده است که عمر بالای سازه‌های این مناطق به‌دلیل عدم بروزرسانی سازه‌های مسکونی، معابر و زیرساخت‌هایی همچون فاضلاب تهدیدی برای مردم است و وقوع حوادثی همچون آتش سوزی یا زلزله در این مناطق به بحرانی اجتماعی ختم می‌شود. اما آنچه که بیشتر از همه نیاز است تا متولیان اداره شهر به آن توجه کنند این است که رویکردهای احیای بافت فرسوده عمدتاً دارای نگاه فیزیکی و کالبدی هستند و جنبه‌های دیگر حیات شهری را نادیده گرفته‌اند. این واقعیت وجود دارد که در دهه‌های اخیر احیای بافت فرسوده شهری از فرم ساده بازسازی، نوسازی، بهسازی و توان بخشی به زیرساخت ها و بافت های فرسوده شهری به سمت مرمت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دگرگون شده است. یعنی در سیر تکاملی خود از توجه به کالبد به توجه به معنا رسیده است. رویکردهای اخیر در جست وجوی تعامل اجتماعی و مشارکت بازیگران محلی، نوسازی فرهنگی اجتماعی، توجه و تاکید بر شخصیت محلی و فرهنگی و بومی می‌باشد. هم چنین مرمت شهری یک فرآیند کوتاه مدت و زودبازده نمی‌باشد، بلکه یک نوع برنامه ریزی راهبردی بلندمدت، بطئی و پیچیده است که نیازمند
سرمایه گذاری های کلان، تعهد و التزام درازمدت و مشارکت همه بازیگران اعم از بخش خصوصی، عمومی و مردم در این عرصه است. برقراری حس اعتماد بین مردم ساکن در بافت های فرسوده و متولیان امور شهری، حلقه مفقوده در نظام برنامه ریزی و احیای این بافت‌ها است که مستلزم داشتن ارتباط مناسب با مردم و بهره گیری از راهبرد برنامه‌ریزی ارتباطی و مشارکتی است، به این مفهوم که شورای شهر و شهردار و میراث فرهنگی باید مجری مطالبات مردم در امور شهری باشند نه تصویب کننده خواسته های خود، میراث فرهنگی و
یا شهرداری. بنابراین علاوه بر توجهات کالبدی- فیزیکی به این بافت حساس، بایستی رویکردهای اجتماعی و اقتصادی نیز لحاظ گردد تا حیات اجتماعی و اقتصادی این بخش کهنه و عقب مانده از فرآیند رشد و توسعه شهری به عنوان بخشی از پیکره شهر به آن بازگردانده شود. بافت فرسوده به عنوان پیکره‌ای از شهر بیان گر پیشینه و حیات اجتماعی ساکنان آن است. این بافت به علت تقدم شهرنشینی بر شهرسازی نتوانسته است خود را با ضوابط و معیارهای نوین شهرسازی مطابقت دهد. در طول سال های اخیر توجه کالبدی به احیای بافت فرسوده و اجرای برنامه های زودبازده در آن چندان موفق عمل نکرده است. بنابراین، نیاز است تا مسئولان علاوه بر نگاه کالبدی، جنبه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حیات شهری را مدنظر قرار دهند و با اجرای برنامه‌های راهبردی کوتاه مدت، درازمدت و با بهره‌گیری از برنامه‌ریزی مشارکتی و ارتباطی نسبت به احیای آن بکوشند. ساخت و ساز در بافت فرسوده صرفه اقتصادی ندارد. الف: چون از طرف میراث فرهنگی از شخص سازنده تعهد می‌گیرند.
1- حداکثر ارتفاع مجاز از کف معبر مجاور تا روی بام(ده ونیم) متر از میانگین تراز کف معابر پیرامونی تا لبه بالای جان پناه(دیوار دور بام) می‌باشد و بعضی جاها باید از هفت و نیم متر بیشتر نباشد.
2 - اجرای نمای ساختمان با دیدگاه طراحی همگون و معماری سنتی با استفاده از آجر ۵×۲۰×۲۰ سانتی‌مترو..
ب - مشکلات سر راه توسط شهرداری
1-در قدیم به خاطر تردد و نبود ماشین آلات بعضی از کوچه‌ها داری پله هستن که الان می‌توان با ماشین آلات جدید شهرداری آن پله‌ها رو تبدیل به ماشین رو کرد تا بتوانند به خاطر تردد خودرو مصالح ساختمانی تخلیه گرد.
2- بعضی از خانه در برنامه تفضیلی جزه معبر کوچه هستند و صاحب ملک حق ساخت و یا فروش ملک را ندارد و در تعریض قرار دارد و از طرفی هم شهرداری هیچ خسارتی بابت اون ملک به صاحبش نمی‌دهد.
3- بعضی از ملک‌ها داری تعریض هستن که شهرداری هیچ گونه خساراتی به صاحبین این املاک نمی‌دهد.
4- بعضی از املاک بافت فرسوده در اختیار ارگان‌های دولتی است و به حال خود رها شده‌اند که باید فکری به حال آنها شود.
5-به سازندگان بافت فرسوده از لحاظ مصالح ساختمانی یارانه دولتی تعلق گیرد.
6- وام بدون سود(فقط کارمزد) بافت فرسوده برای ساخت و ساز خیلی کم است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 31 = 39