سرمقاله /جاده ای که بوی مرگ می دهد

امروزه از دینور به عنوان گهـــواره تمدن و اولین زیستگاه بشر در خاورمیانه یاد می‌شود. دینور با قدمتی بیش از ۱۰ هزار سال به عنوان یک شهر تاریخی بارها و بارها از طرف محققان، تاریخ دانان و باستان شناسان معرفی شده است. زمانی که دینور به عنوان یکی از شهرهای مهم ایران بوده شهر کرمانشاهی وجود نداشته است. دینور با مردمانی نجیب، با اصالت، با تمدن و صبور بارها خود را معرفی کرده‌ است و از این خاک با اصالت بارها و بارها مفاخر بزرگ، ادیبان ، مشاهیر ، شهیدان ، ورزشکارانی پا به این جهان گیتی نهادند و باعث فخر و سربلندی برای این دیار کهن شدند.
ولی هم اکنون این دیار کهن حال خوشی ندارد، خسته است، از پا افتاده و هیچکس به فکر آبادانی این کهن دیار نیست و آن طور که باید و شاید در شان این دیار عمل نکرده اند. چندین دوره نمایندگان مجلس آمدند و رفتند ولی به قولهای خود عمل نکردند. تمام نمایندگان قبل تمرکز و حضورشان را در شهرهای بزرگ تر مثل کنگاور و صحنه گذاشتند و بیشتر برای آبادانی آن حوزه ها تلاش کردند . از بیستون تا میانراهان ۳۰ کیلومتر می‌باشد و جاده‌ای باریک با پیچ های بسیار خطرناک که به جاده مرگ مشهور شده. این جاده و این محور در شب بسیار تاریک است و فاقد روشنایی می باشد و در طول مسیر و در پیچ های خطرناک و حادثه خیز هیچ گونه علایم و چراغ های خطر و هشداری دهنده ای وجود ندارد و در طول این مسیر ۳۰ کیلومتری هیچ گونه امدادی چه پزشکی و چه خودرویی وجود ندارد و علاوه بر این مشکلات با وجود نداشتن شانه خاکی در طول مسیر هیچگونه گاردریل و نیوجرسی در پیچ ها جانمایی نشده است. در یک ماه گذشته این جاده ۱۰ نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی داشته است. آیا دو بانده کردن ۳۰ کیلومتر آنقدر سخت است ؟ یا جان مردم این منطقه بی ارزش است ؟ بارها به کرات خبر مرگ عزیزانمان را که در این محدوده تصادف کرده اند را شنیدیم و به سوگ عزیزانم نشستیم . چه خانواده‌هایی عزیزان و جوانانشان را در این جاده از دست دادند ، چه بچه‌های هنوز در انتظار پدرانشان هستند که به منزل برگردند و چه مادرانی چشم انتظار برگشت فرزندانشان هستند ، چه فرزندانی به سوگ مادرانشان نشسته اند ، ولی همچنان این جاده عزیزان و هم دیاری های ما را به کام مرگ می‌کشاند و توقف ناپذیر به کار خود ادامه می‌دهد .
این جاده ی ۳۰ کیلومتری از حیث مواصلاتی بسیار حائز اهمیت و مهم است ،گ بخاطر اینکه تمام مردم بخش چمچمال ، دینور ، میانراهان ، سنقر ، قروه ، کندوله ، بیلوار ، کامیاران از این مسیر تردد دارند ، جدا از تردد اهالی این مناطق سالانه جمعیت بسیار زیادی بر تفریح و گردش از این مسیر تردد می‌کند ، چرا که از بیستون تا میانراهان ، دینور و سنقر طبیعت بسیار دیدنی و سرسبزی دارد و سالانه میزبان جمعیت بسیاری از گردشگران است و این جاده بارها و به کرات گردشگرانی که در این منطقه آمده اند را به کام مرگ کشانده ولی هنوز مسئولین امر به اهمیت این جاده پی نبرده اند .این بخش از ظرفیت و پتانسیل گردشگری بالایی برخوردار است بطوری که در روزهای جمعه طول ترافیک گردشگران که به این منطقه آمده اند به ۲۰ کیلومتر هم میرسد و باید ساعتها در این ترافیک بمانی تا به مقصد برسیم و یا به منزل برگردی . علی ایحال می توان با درست کردن و دو بانده کردن این جاده گردشگران بیشتری را به این منطقه کشاند ، این امر باعث رونق و شکوفایی اقتصاد و همچنین باعث رونق زمین های کشاورزی و دامداری این منطقه می‌شود . گردشگران بسیاری با توجه به نابلد بودن این جاده و نظر به اینکه پیچ های این جاده بسیار تند و ۹۰ درجه می باشد باعث تصادفات زیادی در این مسیر و منجر به کشته شدن و زخمی شدن این گردشگران شده است و شیرینی تفریحی به بدترین نحو به کامشان زهر شده و هیچ وقت خاطره این گردش و این جاده را فراموش نمی کنند . در این مدت چه نخبگان و چه عزیزانی که همه در پست های مهم و مدیریتی حضور داشتند و در این جاده به کام مرگ کشانده شده اند ، چه بسا اگر این عزیزان زنده میماندند همه از مفاخر و افتخار آفرینان این استان می شدند ولی دریغا که این جاده و اجل به آنها این اجازه را نداد و اکنون با توجه به این تفاسیر و توصیحات از جناب آقای دکتر رضایی نماینده محترم و مردمی بیستون ، صحنه ، کنگاور و هرسین در مجلس شورای اسلامی و استاندار محترم جناب آقای مهندس با روند و فرماندار محترم صحنه جناب آقای مهندس حیدری و دیگر مدیران و مسئولین استان تقاضامندیم نسبت به دو بانده کردن این مسیر از بیستون تا میانراهان اقدامات لازم را انجام دهند و باقیات و صالحاتی از خود به جای بگذارند که همیشه مردم این دیار از این عزیزان به نیکی یاد کنند .
به امید کرمانشاهی آباد
گزارش از حمیدرضا مرادیان

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + = 17