سرمقاله /در انتظار «فرمانداری ویژه»

شــهرستان پاوه با دارا بـــودن شـــاخص های کسب «فرمانداری ویژه» می تواند به عنوان مرکز فرمانداری ویژه اورامانات معرفی شده و آهنگ رشد و توسعه متوازن را برای اورامانات به صدا دربیاورد. شهرستان پاوه و اورامانات در سال 1337 (بیش از 50 سال از شهرستان شدن آن می گذرد)، موفق به کسب فرمانداری در تقسیمات کشوری گردیده که شامل بخش های مرکزی، جوانرود، روانسر و تازه آباد به مرکزیت شهر پاوه بوده است. این شهرستان در طول تاریخ بستر شکل گیری شهرستان های جدید از جمله جوانرود در سال 1368، ثلاث باباجانی در سال 1381 و روانسر در سال 1383 بوده و این رخدادها با کمترین حاشیه ای انجام شده است. در این ساختار پاوه با فاصله 125 کیلومتری از مرکز استان و به عنوان مرکز اورامانات یا بهتر بگوییم هورامان و با احتساب جمعیت بیش از 250هزارنفری پاوه و اورامانات می تواند حائز کسب فرمانداری ویژه باشد. از نماینده مردم شریف اورامانات در مجلس شورای اسلامی انتظار می رود این مطالبه را به عنوان اصلی ترین مطالبه ی مردم منطقه عنوان کرده و در مجلس شورای اسلامی و وزارت کشور پیگیر آن باشد تا عقب ماندگی های تاریخی و عدم توسعه متوازن منطقه نسبت به سایر مناطق کشور و استان کرمانشاه از این منطقه حاصلخیز با ذخایرفرهنگی عظیم و پتانسیل های گردشگری فراوان رخت بربندد. ایده «فرمانداری ویژه» از دید اینجانب فقط محدود به یک اسم نیست، بلکه امکان و ظرفیتی را فراهم می کند تا مسئولان و دست‌اندرکاران شهرستان با اختیاراتی فراتر و با تراز بالای مسئولیت خود مسیر توسعه را با نگاهی عمیق تر بپیمایند. این نوع فرمانداری بر اساس قانون بخش عمده ای از اختیارات «استانداری» را دارد و تشكیلاتی است كه از فرمانداری عادی وسیع تر، توانمندتر، ولی از استانداری، كوچكتر و محدودتر است.
از امتیازات فرمانداری ویژه، ارتقای فرماندار به سمت معاون استاندار است و می بایستی در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها و توزیع بودجه و اعتبارات استانی به طور مستقیم دخالت داشته باشد. همچنین ارتقای مدیریت ادارات شهرستان در حد معاونت سازمان استانی از دیگر ثمرات این امر است. تخصیص مستقیم بودجه از طریق مركز، حل بسیاری از مشكلات شهروندی از طریق ادارات شهرستان بدون مراجعه به مركز استان، اختصاص برخی از امكانات استانی و... از جمله امتیازات فرمانداری ویژه است.
تقسیمات کشوری جدید می تواند فرصتی برای توسعه متوازن استان کرمانشاه و منطقه اورامانات باشد. فرمانداری ویژه تشکیلاتی است که از فرمانداری گسترده تر، توانمندتر و بزرگتر است و فرماندار آن شهرستان به عنوان معاون استانداری می تواند به عضویت شورای برنامه ریزی استان در آمده و در جلسات آن شرکت کند. همچنین مدیران آن دسته از ادارات شهرستان که ارباب رجوع و مراجعان زیادی دارد نیز می تواند به عنوان معاون مدیرکل ارتقا یابند که علاوه بر اینکه مراجعه مردم به مرکز استان را بسیار کاهش داده، در وقت و هزینه شهروندان نیز صرفه جویی می شود. بی شک این تغییر و تحولات اگر انجام شود موجبات خوشحالی مردم منطقه را در پی خواهد داشت.
فرمانداری ویژه فرصتی برای تمرکز بیشتر برای توسعه اورامانات است. ارتقای مناطق در تقسیمات کشوری به عنوان یکی از راهکارهای توسعه بیشتر مناطق کشور مورد توجه بوده است. مردم اورامانات جهت انجام خدمات با توجه به تمرکززدایی و ایجاد فرمانداری ویژه دیگر نیازی نیست 125کیلومتر راه را طی کنند تا به ادارات مربوطه برسند، دسترسی ها راحت تر، ترددها کمتر و تصادفات جاده ای و مصرف سوخت کاهش می یابند.
لازم به یادآوری نیست که دیدگاه بیشتر مسئولان ارشد استان ها و نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی این است که مناطق شان آباد شوند و یکی از راه هایی که می تواند مناطق آنان را زودتر آباد کند، « بودجه» است و راهی که سریع می توانند به این بودجه برسند، ارتقای مناطق به شهرستان یا بخش یا فرمانداری ویژه و... است.
هم اکنون بیش از 40 شهرستان در ایران فرمانداری ویژه دارند که اکثر آنها دو شاخص از پنج شاخص موجود جهت کسب فرمانداری ویژه را دارند، این در حالی است که پاوه علاوه بر موقعیت سیاسی و استراتژیک و مرزی بودن، بیش از دو شاخص (شاخص ها عبارتند از: حداقل 50 سال عمرفرمانداری، فاصله تا مرکز استان بیش از 125کیلومتر، وسعت شهرستان بیش از پنج هزارکیلومترمربع، جمعیت بیش از 250هزارنفر منطقه و جمعیت مرکز شهرستان بیش از 125هزار نفر) جهت کسب این امتیاز توسعه محور را داراست.
اورامانات اگر مثل شهرهای خرمشهر، آبادان،کاشان، مهاباد، خوی، ملایر و بروجرد فرمانداری ویژه داشته باشد تا از بسترهای لازم توسعه فرهنگی، اقتصادی، ارتباطی و درمانی برخوردار باشد.
دکتر محمدآشنا عباس منش

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

62 + = 69