سرمقاله /فاصله طبقاتی به اموات هم رسید

3285669
مشروح خبر

حمیدرضا مرادیان
در این روزهای کرونایی خیلی از ما عزیزانمان و یا اقوام یا آشنایان و همشهریانمان را از دست دادیم و به خاطر رعایت پروتکل های بهداشتی نتوانستیم در مراسم ختم این عزیزان شرکت کنیم و برای بازماندگان سنگ‌صبور و التیام بخش غم هایشان باشیم و میت ها هم چقدر غریبانه و چقدر در خفا دفن شدند. بازماندگان از یک سو عزیزان شان را از دست داده‌اند و در غم فراق عزیز از دست رفته شان هستند و از یک طرف درگیر هزینه های پزشکی هستند که بعد از تسویه حساب فکر می‌کنند که دیگر همه چیز تمام شده و وقتی می‌آیند میت را به خاک بسپارند با هزینه های خیلی سنگین خرید قبر مواجه می‌شوند . هزینه خرید قبر از تمام هزینه‌های پزشکی و بیمارستان و... بیشتر و سنگین تر است. حال اینجا هم بستگی به استطاعت مالی خانواده متوفی دارد، اگر وضعیت مالی خوبی داشته باشند در آرامستان ها جای خوبی را می توانند بخرند و اگر هم وضعیت مالی متوسطی داشته باشند در جای دیگر و اگر ضعیف باشند در جای دیگر باید میت خود را به خاک بسپارند. امروزه در کنار هزینه های جاری زندگی باید قدری هم پس انداز برای خانه آخرت خود جمع کنی تا مرده ات بر زمین نماند و شرمنده دوست و آشنا نباشی. درست از همان لحظه اول هزینه های گزاف سر از خاک بیرون می آورند، تعبیر شما از مرگ چیست ؟ یک خواب ابدی یا بازی با اعداد و ارقام؟ هرچه که باشد تفاوت بین غنی و فقیر است که روی تازه از خود نشان می‌دهد بهتر است بگوییم فقط کافی است مرحوم سرش را بر زمین بگذارد همین که بار سفر را از این دنیا بست مهره های چرتکه بالا و پایین می شود و نوبت حساب و کتاب دیار باقی سر می‌رسد .
اولین ایستگاه سوار شدن بر آمبولانس حمل متوفی است، هزینه حمل میت حساب می کند این در حالی است که اگر میت از جای دوری سوار آمبولانس نشده باشد وگرنه هزینه حمل با آمبولانس هم سر به فلک می کشد، حال نوبتی هم که باشد نوبت مراسم غسل و کفن میت
می باشد و نماز میت که بر سر آن خدابیامرز خوانده می شود، بعد هم نوبت می رسد به اصل کاری و قیمت قبر که اگر به یک قبر ساده و در یک جای معمولی در آرامستان ها بسنده کنید یک قیمت را باید پرداخت کنید، هرچند قیمت همین جای ساده آنقدر زیاد است که خانواده متوفی به راحتی از پس این هزینه‌ بر نمی‌آید، اما اگر همانند برخی از خانواده های اشرافی بخواهند که میت را در جای دنج و خلوت خاک کنند یا آرامستان خانوادگی بنا کنند هزینه بسیار زیادی را می بایست متقبل کنند. بعضی از خانواده‌ها هم دوست دارند در کنار قبر افراد سرشناس شهر و یا در کنار افراد مذهبی و شناخته شده محبتشان را به خاک بسپارند و فکر می‌کنند که میتشان در آن دنیا دست به دامان افراد پاک سرشت و پاک طینت می‌شود و دیگر به اعمالشان رسیدگی نمی‌شود، ولی دریغا که اینطور نیست و نخواهد بود.
در این برهه که تعداد مرگ و میر بسیار بالا بوده و خیلی‌ها برای هزینه کفن و دفن میتشان واقعاً درمانده بودند، که حتی خیلی از آنها مجبور شدند که میتشان را به روستاها ببرند و در آنجا به خاک بسپارند این در صورتی است که اگر میت و خانواده متوفی متعلق به آن روستا باشند در غیر این صورت مردم روستا هم اجازه چنین کاری را به هر کسی نمی دهند. همه ما کاملا به این امر واقف هستیم که شهرداری برای نگهداری و ساماندهی آرامستانها هزینه های بسیاری را متقبل می‌شود از هزینه پرسنل ، کفن و دفن گرفته تا هزینه‌های عمرانی ، سنگ فرش و موزاییک ، مبلمان ، روشنایی و هزینه های فضای سبز و .... همه خدمات مستلزم هزینه های زیادی می باشد. شهرداری به عنوان یک نهاد اجرایی کار می‌کند و نرخ نامه و مصوبه قیمت‌ها هیچ ربطی به شهرداری ندارد و شورای اسلامی شهر کرمانشاه نرخ هزینه قبرها را تعیین می‌کند و شهرداری هیچگونه دخل و تصرفی در تعیین قیمت قبرها ندارد . اما با این همه تفاسیر مثل اینکه در جهان باقی هم فاصله طبقاتی وجود دارد اگر پول داشته باشی از قبل یک قبر پیش‌فروش در یک جای دنج و خلوت زیر درخت و نزدیک به مسیر های رفت و آمد که برای خانواده متوفی نزدیک باشد که زود به زود برای تجدید دیدار به سراغش بیایند . در پایان از شورای شهر انتظار می رود که این فاصله طبقاتی را حداقل برای میت ها کم کنند و نرخ‌ها را در جلسه درآمدی سالانه طوری مصوب کنند که تمام اقشار جامعه از آن کارگر میدانی رو به بالا همه توان خرید قبر را در جای مناسب داشته باشند که زمانی یکی از عزیزانشان را از دست می‌دهند حداقل دیگر نگران هزینه های خرید قبر نباشند و فقط به فکر مصیبت عزیز از دست رفته شان باشند .
به امید کرمانشاهی آباد
ادامه در صفحه آخر

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

5 + 5 =