سرمقاله/مخاطرات گذر از کرونا

کرونا چالشی که تا قبل از شیوع ، اثرش را در فلیمهای علمی - تخیلی و داستانهای فانتزی و جنایی می دیدیم اما آنچه در واقعیت دیده شد، کرونا جان هزاران نفر را گرفت و اقتصاد جهان را دگرگون و به بن بست کشاند . کرونا بحرانی است که در عصر پسا کرونا نیز گریبان گیر جهان خواهد بود و در یک نگاه پدیده ایی است که به زودی دست از سر کشورها و مردم جهان بر نمی دارد. طبق تحقیق های بعمل آمده، بازار و کسب و کارهای گردشگری و اصناف استان کرمانشاه در دوران کرونا با وضعیت تعطیلی و شبه تعطیلی درگیر بوده و حداقل تا شش ماه پس از واکسیانسیون عمومی و پایان کرونا نیز همچنان درگیر رکود همه گیر می باشند. بخشهایی شامل هتل ها و مهمانسراها، خانه های بوم گردی و اقامتگاههای توریستی، حمل و نقل، پایانه ها ، هواپیمایی دفاتر مسافربری ، سفره خانه ها و رستوران ها، مراکز گردشگری و سیاحتی و در کل سایر اصناف و کاسبان محلی با رکود بی سابقه روبرو بوده که می بایست به کمک سازمانها و نهادهای مختلف استانی از این رکود رهایی یابند. اداره میراث فرهنگی و گردشگری، استانداری، فرمانداری  ها، شهرداری ها، آموزش و پرورش استان و... دیگر مراکز متولی می بایست با همیاری، همکاری و همفکری هم میزان ورشکستی و رکود بازار گردشگردی و بخشهای اقتصادی را به حداقل رسانند. بازبینی مالیات ها و عوارض از کسبه ، اصناف، مراکز گردشگری و حمل ونقل ، پرداخت تسهیلات کم بازده برای هموطنانی که قصد سفر به استان را داشته باشند و حتی رزرو و پیش فروش مراکز اسکان ، بوم گردی و گردشگری استان از پیشنهادات و راهکارهای گذشت از دوران پسا کرونا می باشد..
در همین راستا آقای مهندس بازوند استاندار کرمانشاه در نشست کار گروه اشتغال کرمانشاه جهت مقابله با مشکلات اقتصادی دوران پسا کرونا عنوان نمود صدای خطرات اقتصادی کرونا به خوبی در کرمانشاه شنیده می شود و بسیاری از مشاغل را تحت تاثیر خود قرار خواهد داده است. به منظور تعیین برای جبران خسارتهای اقتصادی کرونا ، ستاد پساکرونا در استان تشکیل می شود تا راهکارهای جبران خسارت ها توسط کمیته های زیرمجموعه آن ستاد بررسی و اجراء گردد. همچنین آقای خوش اقبال معاون سیاسی و امنیتی و اجتماعی استانداری در جلسه کار گروه اجتماعی و سلامت استان یاد آور شد که کرونا عارضه های روحی و روانی مردم را افزایش داده است لذا مراقبت از سلامت و بهداشت روانی جامعه در کنار استمرار خدمات بهداشت و درمانی ضرورت دارد و برای برون رفت از مشکل کرونا و پیامدهای منفی آن مردم و مسئولان باید در کنار هم بوده و برنامه های مناسبی از سوی دستگاههای مختلف در این خصوص تدوین و اجراء شود تا پیش از پیش به دغدغه های امنیت روانی جامعه توجه داشته باشیم .
شیوع کرونا این موضوع را به جهانیان گوشزد نمود که توانایی کشورها دیگر بغیر از قدرتهای اقتصادی ، نظامی، تکنولوژی ، فرهنگی و... ، قدرت دیگری نیز بنام قدرت سلامت می طلبد و این مفهوم را میرساند که قدرت سلامت از شاخصهای مهم قدرت کشورها می باشد و نبود آن میتواند سلامت یک جامعه را بخطر اندازد . کرونا به ما یاد داد که در دوران پسا کرونا به فکر استقلال کامل محصولات بهداشتی و خدمات درمانی کشور و استان خود باشیم که در صورت تکرار و شیوع مجدد چنین بیماریهای واگیردار بتوانیم جان مردم ، فرهنگ و اقتصاد و امنیت جامعه ی خود را نجات دهیم. کرونا به ما یاد داد شیوع چنین امراضی جهان اول و سوم
نمی شناسد و مرز قدرتها را می تواند براحتی در هم بکوبد. به همین منظور می بایست به فکر ساخت آزمایشگاه های ویروس شناسی و جلوگیری از امراض خطرناک و ساخت واکنس های مختلف در دوران پسا کرونا بود. ضمن اینکه در آینده نیز در صورت تکرار چنین بلاهای رسیده ی بشری بدانیم کی ، کجا و چه وقت قرنطینه را آغاز کنیم. با آرزوی سلامت برای تمامی همشهریان و هموطنان عزیزمان .
علیرضا مومن صفایی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

25 + = 28