سنقروکلیایی با کرمانشاه 2020

مشروح خبر

بنفشه نوروزي – فعال گردشگري

شهر سنقر مرکز شهرستان سنقروکلیایی در 85 کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه می باشد. در حال حاضر شهرستان سنقروکلیایی از نواحی جالب توجه و زیبای استان کرمانشاه است که در جلگه هموار وزیبایی واقع شده و اطراف آن را رودخانه، سبزه زار، باغات، کوه های دالاخانی و بیشه زار فراگرفته است و قله های کوه های آن تا اواخر تابستان از برف زمستانی می درخشد.
این شهرستان ازمناطق: سراب، فعله گری، کلیایی، کیونانات و فارسینج تشکیل شده است و از روستاهای دیدنی آن می توان سطر، باوله،فارسینج، گردکانه،حسین آباد، شمشک قوریچای و تپه رش را نام برد.روستاهای این شهرستان از نظر قدمت باستان شناسی بسیار غنی می باشند.
یکی از مهمترین آثار باستانی کمتر مورد توجه قرار گرفته این شهرستان مادیان کوه می باشد. این کوه دارای عجایب خاص خود است که از جمله می توان به یک چشمه دائمی در بالای کوه که دیوار کشی و سنگربندی شده است، اشاره کرد.
از دیگر شگفتی های این کوه آثار بجا مانده از یک آتشکده یا معبد مربوط به دوره هخامنشیان می باشد و همچنین وجود غارهای فراوان و آثار به جامانده از عهد باستان در مادیان کوه می باشد.
از اماکن دیدنی این شهرستان بقعه تاریخی مالک و امام زاده احمد، منطقه سراب سنقر، وجود چشمه های آب سرد فراوان از جمله چشمه شامکه (کینی شامکه) که در حوالی دهستان زیوه قرار دارد می باشدکه از مهمترین گردشگاه ها و جاذبه های سنقر به شمار می روند.
کوه دالاخانی که در تمام فصول پذیرای کوهنوردان حرفه ای و عموم مردم می باشد، منطقه خان امیران در جنوب سنقر که مشتمل بر بقایای روستای قدیمی خان امیران و نیز چشمه ی خروشان آن در دامنه کوه و همچنین غار آهکی در دامنه کوه دالاخانی که اخیرأ کشف شده است از دیگر جاذبه های این شهرستان می باشد.
وجود مزارع زیبا و وسیع آفتابگردان و برخورداری از صنعت پربازده تولید تخمه و روغن آفتابگردان از دیگر ویژگیهای این شهرستان می باشد که هم از لحاظ صنعتی و هم از لحاظ رونق گردشگری می تواند فرصتی مناسب برای رشد اقتصادی این منطقه باشد.
وجود سد سلیمانشاه در شهرستان سنقروکلیایی علاوه بر ایجاد بستری مناسب برای توسعه فعالیتهای کشاورزی و همچنین تأمین آب شرب منطقه، تفرجگاه زیبایی در اطراف آن احداث شده است که موجب رونق و جذب گردشگران به این منطقه شده است.
به دلیل شرایط مطلوب آب و هوایی و وضعیت مساعد برای کشاورزی، این شهرستان امکانات ویژه ای جهت توسعه در این بخش را دارد و نیز احداث شهرک گلخانه ای باتوجه به شرایط مناسب برای این کار می تواند در جهت رفع مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی موثر واقع شود.همچنین این شهرستان محل مناسبی برای پرورش مرغ گوشتی است و با داشتن بیش از صد واحد مرغداری از مناطق مهم تولید گوشت مرغ
و همچنین گوشت گوسفند می باشد.
از مهمترین صنایع دستی این شهرستان می توان به فرش دستباف، گلیم میل ماژ و صنایع چرمی اشاره کرد که عمده ی زنان خانه دار این منطقه به آن می پردازند.
وجود سراب گزنهله در شهرستان سنقر، یکی از 50 منطقه نمونه گردشگری استان است که از ویژگیهای قابل توجهی برای سرمایه گذاری برخوردار می باشد.محورهای گردشگری، جاذبه های کوهستانی، پوشش گیاهی طبیعی مصنوع(باغات)،ارتفاعات زیبا و مسیر کوهنوردی از جمله ویژگی های بارز منطقه گردشگری سراب گزنهله است.
قابلیت کوهنوردی، کایت سواری، برگزاری تورهای علمی، انجام تورهای موتورسواری و دوچرخه سواری کوهستان، فعالیت شکار وطبیعت، وجود باغات میوه، وجود چشمه های آب و جویبارهای روان در منطقه، تنوع پوشش گیاهی و نزدیک به شهرستان سنقر تنها بخشی از مزیت ها، فرصت ها و قابلیتهای این منطقه است که باتوجه ویژه مسوولان و فعالان حوزه صنعت توریسم و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی می تواند به پیشرفت
و توسعه صنعت گردشگری و همچنین اقتصاد منطقه کمک شایان توجهی کرد.
شهرستان سنقروکلیایی همگام با طرح «کرمانشاه 2020» فرصت ها و قابلیت های ویژه ای دارد که می توان با استفاده از امکانات موجود در این شهرستان راه های توسعه اقتصادی را باز کرد
و شرایط مناسبی برای برخورداری گردشگران فراهم نمود و در کنار آن در جهت رشد و شکوفایی استان کرمانشاه نیز همراه بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + دوازده =

7 + 1 =