سهم زعفران‌کاران کرمانشاهی گمنامی و ارزانی است

aHR0cDovL3Nubi5pci8vZmlsZXMvZmEvbmV3cy8xMzk5LzgvMTUvMTE5NDY4OV8zNzAuanBn
مشروح خبر

با وجود اینکه زعفران کرمانشاه از کیفیت بالایی برخوردار است اما در تجارت جهانی نامی از آن نیست و سود اندکی نصیب کشاورزان می‌شود.
به گزارش باختر و به نقل از تسنیم ، هر ساله از اوایل آبان ماه کار برداشت زعفران در استان کرمانشاه آغاز می‌شود و امسال 1700 کیلوگرم زعفران از 422 هکتار از اراضی استان برداشت شد که بنابر گفته کارشناسان این زعفران از نظر بو و رنگ بسیار قابل توجه است اما نبود زنجیره ارزش افزوده و بسته‌بندی مناسب سود آن را نصیب کشورهای دیگر می‌کند.
زعفران کرمانشاه به برخی از کشورها صادر می‌شود اما به دلیل برخی مشکلات از جمله بسته‌بندی نامناسب و خام‌ فروشی سود کسب شده توسط کشاورز نسبت به تجارت جهانی بسیار ناچیزی است و از طرف دیگر کشورهایی با بسته‌بندی مناسب و فراوری آن به نام خود به بازارهای دیگر عرضه می‌کنند و اینچنین کشاورزان در گمنامی به سر می‌برند.
گرچه صدور زعفران به عنوان یکی از مهمترین صادرات غیرنفتی ایران می‌تواند نقشی موثر در اقتصاد کشور و محور اصلی در تحقق اقتصاد مقاومتی باشد اما با اینکه ایران اصلی‌ترین تولیدکننده زعفران در جهان است هنوز در زمینه بسته‌بندی، مدیریت و بازاریابی صادرات و از همه مهمتر فرآوری این محصول قیمتی و جلوگیری از خام فروشی آن در ابتدای راه قرار دارد.
این اوضاع تلخ و تأمل برانگیز در شرایطی است که زعفران در گروه محصولات دارای ظرفیت بسیار برای درمان، ایجاد اشتغال، توسعه اقتصاد و ارزآوری برای کشور مطرح است و افزایش تولید آن سرمایه کلان‌ نمی‌خواهد و علاوه بر آن می‌توان با ایجاد صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته‌ بندی، سود حاصل از صادرات آن را به میزان قابل توجهی افزایش داد.
توزیع 375 تن پیاز زعفران رایگان در استان
نوربخش حاتمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه اظهار داشت: فصل کشت زعفران از خرداد شروع می‌شود و از اوایل آبان کار برداشت آن آغاز می‌شود.
وی افزود: سطح زیر کشت زعفران در استان کرمانشاه 422 هکتار است و پیش بینی می‌شود 1700 کیلو برداشت شود.
حاتمی عنوان کرد: 120 هکتار از مزارع فعلی در سال گذشته با ترغیب کشاورزان و برنامه‌های حمایتی اضافه شده است.
وی با اشاره به اینکه کرمانشاه، دالاهو و هرسین از قطب‌های تولید این محصول هستند گفت: 375 تن پیاز زعفران به صورت رایگان از طرف سازمان جهاد کشاورزی استان در اختیار کشاورزان قرار گرفته است و امیدواریم در سال آینده کشاورزان بیشتری نسبت به کشت آن اقدام کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به پرداخت تسهیلات به زعفران‌کاران گفت: نرخ سود تسهیلات در نظر گرفته شده برای سرمایه‌گذاری در این بخش با استفاده از کمک‌های فنی و اعتباری حداکثر 9 درصد است.
حاتمی بیان کرد: از نظر درآمدی نسبت به سایر محصولاتی که در استان کشت می‌شود از سود بسیار بالایی برخوردار بوده است.
وی با اشاره به اینکه اکنون پنج واحد بسته‌بندی زعفران با ظرفیت 800 کیلو در حال فعالیت هستند گفت: اسپری و قرص زعفران، نوشیدنی‌ها و طعم‌دهنده‌ها از فرآورده‌های زعفران است.
با وجود اینکه 95 درصد زعفران تولیدی دنیا در ایران تولید می‌شود و قیمت هر کیلوگرم زعفران در بازار‌های جهانی هم اکنون بین 5 تا 7 هزار دلار است اما سهم ایران و استان کرمانشاه در این تجارت بسیار ناچیز است و این در حالی است که با جذب سرمایه‌گذاران و ایجاد مشوق‌هایی برای صنعت بسته‌بندی می‌توان سود بسیاری از این تجارت را نصیب خود کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + شش =

39 + = 43