سه شنبه , ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
آخرین خبرها

سوانح و حوادث یکی از سه عامل اول بروز مرگ و میر در ایران و جهان

image_pdfimage_print

هادی درویشی- کارشناس ارشد ارتقا سلامت

سالانه در حدود ۱.۲۵ میلیون نفر در جهان به علت حوادث ترافیکی جان خود را از دست
می دهند.
۹۰ درصد از این مرگ و میرهای جاده ای در جهان در کشورهای با درآمد متوسط و کم رخ
می دهد. هر ساله در حدود ۲۰ الی ۵۰ میلیون نفر در جهان به علت جراحات ناشی از حوادث جاده ای و ترافیکی دچار ناتوانی و آسیب می شوند. سوانح ترافیکی و جاده ای خسارات اقتصادی قابل توجهی را به قربانیان و خانواده های آنها و به کشورها وارد می کند، طی تحقیقاتی در سال ۲۰۱۰ مشخص شد که حوادث جاده ای حدود ۳درصد از تولید ناخالص داخلی کشورها را به خود اختصاص داده که این رقم به بیش از ۵درصد در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط می رسد.
سوانح و حوادث یکی از سه عامل اول بروز مرگ و میر در ایران و جهان است از آنجا که حوادث در سنین جوانی رخ می دهد، مرگ افراد بین ۱۵ تا ۴۴ ساله در حدود ۴۸ درصد از مرگ و میر حوادث
جاده ای را به خود اختصاص می دهدکه سال های از دست رفته عمر بیشتری را موجب می شود.
سوانح و حوادث بالاخص سوانح جاده ای به عنوان یکی از عوامل مهم و تهدید کننده زندگی انسانها در آمده است.شناسایی و کنترل عوامل خطر موثر در بروز حوادث می تواند به میزان بسیار زیادی از بار مرگ و میر در کشور بکاهد بنابراین با در نظر گرفتن این جنبه از مشکلات سلامتی مردم در نظام تحول سلامت بسیار اهمیت یافته و می تواند زمینه ساز تحولی شگرف در خدمات بهداشتی را فراهم آورد.
بخش مهم پیشگیری از سوانح و حوادث با خود مراقبتی قابل دستیابی است که نقش مردم در این زمینه مهم می باشد.
الگوی جامعه ایمن بعنوان چارچوبی مناسب جهت پیشگیری از حوادث و ارتقاء ایمنی با بهره گیری از جلب مشارکت های بین بخشی با سازمانهای ذینفع است. این الگو از طرف سازمان جهانی بهداشت به رسمیت شناخته شده است.
مرکز مدیریت بیماریهای غیر واگیر در راستای وظایف سازمانی خود در خصوص مراقبت و کنترل بیماریهای غیر واگیر، اقدام به جمع آوری و تجزیه و تحلیل آسیب های ناشی از حوادث می نمایدکه در این میان آسیب های ناشی از حوادث از عمده ترین علل بار بیماریها و ناتوانی ها در کشور محسوب
می شود که نیاز به مراقبت دارد.
توانمندسازی جامعه به همراه اصلاح محیطی و اعمال قوانین پایدار سه عامل عمده برای کاهش مرگ و مصدومیت ها می باشد.
حوادث حجم وسیعی از مرگ، ناتوانی و
هزینه های مستقیم و غیر مستقیم را به جوامع تحمیل می کند. در ایران سالانه ۳۰۰هزار مورد مرگ رخ می دهد یعنی روزانه ۸۰۰تا ۸۵۰ مورد که حدود ۱۲۰الی ۱۳۰مورد از آن ناشی از حوادث می باشد که پس از بیماریهای قلبی و عروقی، با ۵/۱۷درصد علل مرگ دومین عامل مرگ و میر در همه
گروه های سنی راتشکیل می دهد و در سنین زیر ۴۰ سال اولین عامل مرگ محسوب می شود.
از سوی دیگر، در کشورمان هر ساله حدود ۴-۵/۳ میلیون سال عمر به دلیل مرگ زود هنگام از دست می رود که سهم حوادث در این بخش۲۷درصد است. روند رو به رشد مرگ های ناشی از حوادث طی سالهای اخیر زنگ خطری جدی برای بخش سلامت و اقتصاد را به صدا درآورده است.
سالانه بیش از ۳۲۰ هزار کشته و مصدوم در حوادث رانندگی اتفاق افتاده است که می توان با اجرای برنامه های موثر آنها را کاهش داد.
براساس گزارش کشوری ثبت حوادث سال۹۵ ، تعداد کل مصدومین۱۵۰۰۰۰۰نفر است که از این تعداد ، ۳۰ درصد مونث و ۷۰ درصد مذکر هستند. در جهان نیز ۷۳ درصد از مرگ و میرهای حوادث جاده ای در میان مردان رخ می دهد که این آمار در میان افراد زیر ۲۵ سال تقریبا ۳ برابر بیشتر از زنان می باشد تعداد مصدومین حوادث ترافیکی ۴۲۰۰۰۰نفر است که ۲۹ درصد مصدومین را تشکیل می دهد.
حوادث ترافیکی و جاده ای اولین اولویت کنترل حوادث است که ۲۹ درصد مصدومین را به خود اختصاص می دهد.
در این گزارش سه نوع حادثه ترافیکی بررسی شده است اولین اولویت حوادث مربوط به تصادف خودرو سوار است که ۴۸ درصد مصدومین کل تصادفات را تشکیل می دهد، دومین اولویت حوادث مربوط به تصادف موتور سوار است که ۳۵ درصد مصدومین کل تصادفات را به خود اختصاص می دهد، سومین اولویت تصادف عابر پیاده است که ۱۷ درصد کل تصادفات را شامل می شود.
حوادث ترافیکی و جاده ای اولین اولویت حوادث در گروهای سنی جوانان(۲۹-۲۰) و میانسالان(۵۹-۳۰)است.
توجه به مطالب گفته شده در زمینه میزان بروز حوادث و فوت ناشی از حوادث جاده ای در سطح کشور ضرورت دارد اقدامات و تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شود تا انشالله شاهد کاهش چشمگیر این نوع حوادث در سطح کشور باشیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*