صادرات «کامیونی» بیشترین آسیب را از شیوع کرونا دیده است

1002194_191
مشروح خبر

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، معتقد است، اگر شرایط بحرانی کرونا فروکش کند، می‌توانیم کاهش صادرات امسال را جبران کنیم.
به گزارش باختر، کیوان کاشفی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا مبادلات تجاری در سراسر دنیا و از جمله ایران را تحت تاثیر قرار داده، گفت: در فروردین امسال در کشور 36 درصد کاهش صادرات داشتیم و تراز تجاری ایران به منفی 279 میلیون دلار رسید.
وی دلیل اصلی این کاهش صادرات را بسته شدن مرزها به دلیل شیوع کرونا دانست یادآور شد: در این بین مبادلاتی که از طریق کشتی و یا خطوط راه آهن انجام می‌شد کمترین آسیب را دید. برای مثال صادرات به کشورهایی مانند چین و امارات که عمدتا از طریق کشتی انجام می‌شود تقریبا به روال قبل در حال انجام است، اما صادراتی که از طریق کامیون‌ها انجام می‌شد بیشترین تاثیر را از شیوع بیماری کرونا پذیرفت و در صادرات به کشورهایی که به این شیوه با ما مبادله دارند از جمله عراق، بیشترین کاهش صادرات را داشتیم.
کاشفی گفت: اگر روند شیوع کرونا و مسدود ماندن مرزها ادامه پیدا کند، امسال با کاهش قابل توجه صادرات مواجه خواهیم شد که البته رقم دقیق آن از هم اکنون قابل برآورد نیست.
وی درباره پیامدهای کاهش صادرات نیز عنوان کرد: این امر بر واحدهای تولیدی کشور اثر گذاشته و بسیاری از آنها با دپو محصولات تولیدی مواجه شده اند.
رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه با بیان اینکه اگر رکود ناشی از کرونا فروکش کند زمان کافی داریم که در ماه‌های آتی کاهش صادرات رخ داده را جبران کنیم، اظهار کرد: در چنین شرایطی نیازمند تسهیل‌گیری بیشتر برای صادرات کالاها هستیم و باید تردد در مرزها روان‌سازی شود.
وی یکی دیگر از مواردی که برای جبران کاهش صادرات باید به آن توجه کنیم را صادرات کالاهایی دانست که در شرایط کنونی کشورهای جهان به آن نیاز دارند و عنوان کرد: یکی از مهمترین این کالاها انواع مواد ضدعفونی کننده است که تولید آن به میزان کافی در کشور صورت می‌گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه استان کرمانشاه نیز با شرایط مشابه کشور با کاهش صادرات مواجه بوده، خاطرنشان کرد: فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 31 درصدی صادرات را شاهد بودیم و صادرات استان به 113 میلیون دلار رسید.
کاشفی ادامه داد: در کرمانشاه نیز اکثر مرزها برای مدتی بسته شد و پس از پیگیریهای فراوان مرز پرویزخان باز شد و اکنون نیز دو بازارچه شوشمی و شیخ صله فعالند.
وی با اشاره به اینکه در کرمانشاه نیز کاهش صادرات رخ داده قابل جبران است، یادآور شد: کالای صادراتی به اندازه کافی داریم و همین حالا چهار هزار کامیون کالا در مرز پرویزخان وجود دارد، فقط باید روند کارها عادی سازی شود.
به گفته رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه، کندی تردد به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی زمان و هزینه مورد نیاز برای صادرات کالاها را در مرزهای استان افزایش داده است.
کاشفی ابراز امیدواری کرد، در آینده نزدیک و با بازگشایی مرز سومار بخشی از این مشکلات حل شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

41 + = 48