عضو مجمع نمایندگان استان : طرح «اعاده اموال نامشروع» تنها با دست‌های پاک محقق می شود

مشروح خبر

42

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه طرح اعاده اموال نامشروع مسوولان ضمانت اجرایی دارد، گفت: تنها دست‌های پاک توانایی اجرای طرح اعاده اموال نامشروع مسوولان را دارد.
به گزارش باختر، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌و‌گو با تسنیم، با اشاره به اینکه در کشور خلأ قانونی برای اعاده اموال نامشروع وجود ندارد، اظهار داشت: طرح کنونی مجلس در واقع به این دلیل است که مجلس از ابزارهای نظارتی نتیجه نگرفته است.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با بیان اینکه مجلس دو وظیفه نظارت و قانونگذاری را به عهده دارد، عنوان کرد: ابزارهای نظارتی شامل نظارت، تحقیق و تفحص و سوال، استیضاح و اعمال ماده 206 است و زمانی که از این نظر نتیجه‌ای به دست نیاید به قانونگذاری روی آورد.
نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون طرح شفاف‌تری در مجلس با امضای بالا مطرح شده و براساس آن افرادی که در دوران امانتداری پست و مسوولیت خود اموال نامشروعی کسب کرده‌اند اموال آن‌ها به خزانه بازگردانده و به‌طور مستقیم صرف اشتغال می‌شود.
وی گفت: بنده با اینکه از موافقان این طرح هستم اما نگرانی این را دارم که این طرح نیز به سرنوشت طرح‌های دیگر دچار شود زیرا قوانین بسیاری در کشور وجود دارد اما متأسفانه شاهد کوتاهی و سهل‌انگاری در اجرای آنها هستیم و این کوتاهی سبب می‌شود مردم تمام حرف‌ها را شعار بدانند و در واقع تفاوتی بین شعار و عمل وجود نداشته باشد. عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه بیان کرد: در کشور ما که یکی از بالاترین شاخص‌های فساد وجود دارد بالاترین طرح‌ها و لوایح در زمینه فساد نیز مطرح شده است و این به این معنا است که مردم حق نگرانی درباره نتیجه عملیاتی مبارزه با فساد را دارند. وی با اشاره به اینکه مجلس درصدد است این موضوع را به صورت جدی دنبال کند، گفت: نمایندگان مجلس در تلفیق و بودجه امسال نشان دادند نظرات مردم را اعمال می‌کنند و برای نخستین بار بود که مقابله با گرانی و هر گونه فساد و عدم شفافیت انجام و درها به روی هرگونه فساد بسته شد. فلاحت‌پیشه با بیان اینکه این قانون ضمانت اجرایی دارد عنوان کرد: این قانون را نیز مجریان باید اجرا کنند و دست‌های پاک می‌تواند اینچنین قوانینی را اجرا کند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون مخالفتی به صورت سیستماتیک و قانونمند با این طرح صورت نگرفته است، گفت: اعتقاد دارم روند موافقت انجام می‌شود و این به معنای فساد کلی نیست آنچنانکه در موضوع حقوق‌های نجومی مشاهده شد در نهایت حدود 400 نفر از مدیران کشور خارج از دیگران حقوق دریافت کرده بودند و بخش اعظم آنها پول‌های اضافی را به خزانه عودت دادند. فلاحت‌پیشه با بیان اینکه در موضوع املاک نجومی که در شهرداری تهران داده شده بود املاک باید به اموال عمومی بازگردانده شود، افزود: این طرح نیز به این معنا نیست که مدیران به صورت کلی فاسد هستند بلکه براساس این طرح بازرسی انجام می‌شود که به خاطر افرادی که در این زمینه فسادی را مرتکب شده‌اند وجه کلیت مدیران کشور خراب نشود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + شش =

2 + 8 =