عفو بین‌الملل: ایتالیا و دیگر کشورهای اروپا مسئول مرگ پناهجویان هستند

مشروح خبر

سازمان عفو بین‌الملل با اعلام این که در ماه‌های ژوئن و ژوئیه سال میلادی جاری، ۷۲۱ پناهجو در مسیر آفریقا به ایتالیا غرق شده‌اند، ایتالیا و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را مسئول مرگ پناهجویان می‌داند.
به گزارش باختر، سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی درباره نجات پناهجویان در دریای مدیترانه اعلام کرده که مسئول مرگ این پناهجویان کشورهایی هستند که نمی‌کوشند جان آنها را نجات دهند بلکه سعی می‌کنند پناهجویان را از سواحل خود دور نگه دارند.
این سازمان حقوق بشری در گزارش خود همچنین به «افزایش برخوردهای دشمنانه» نهادهای دو کشور ایتالیا و مالت نسبت به سازمان‌های حقوق بشری غیردولتی انتقاد می‌کند. در این گزارش آمده است که این سازمان‌های حقوق بشری غیردولتی که جان بسیاری از پناهجویان را در آب های دریای مدیترانه نجات داده‌اند، با اتهام‌های فراوانی از طرف این دوکشور روبه‌رو شده‌اند.
عفو بین‌الملل بر این نظر است که همین سازمان‌های حقوق بشری که با سرزنش، ارعاب و شکایت‌های حقوقی مقام‌های این دوکشور روبه‌رو هستند، از آغاز ۲۰۱۷ تا ماه مه ۲۰۱۸ جان حدود ۴۰ درصد از پناهجویانی را نجات داده‌اند که در دریای مدیترانه با خطر غرق شدن روبه‌رو بودند.
سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود با عنوان «در میان شیطان و دریای پرعمق و آبی‌رنگ» کشورهای اروپایی و به خصوص ایتالیا را متهم می‌کند که از نجات سرنشینان کشتی‌های درهم شکسته مهاجران خودداری می‌کنند. به این ترتیب مهاجران نجات یافته که در میان‌شان مجروحان، زنان باردار، شکنجه‌شدگان و کودکان هستند، مجبور می‌شوند روزها و حتی هفته‌ها در میان دریا سرگردان بمانند.سازمان عفو بین‌الملل این اقدامات کشورهای اروپایی در نپذیرفتن پناهجویان را با حقوق اروپا و حقوق بین‌الملل در تضاد می‌داند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 15 =

+ 31 = 41