علت هجمه منتقدین به «نون.خ» چیست؟


مهندس رازانی استاندار سابق کرمانشاه، اخیرا در فضای مجازی نقدی بر سریال «نون. خ» نوشته است که در پاسخ به این نقد، سید سیاوش حسینی روزنامه نگار پیشکسوت کرمانشاهی نیز مطلبی را در اختیار روزنامه باختر قرار داده که در ادامه می خوانید:
سال گذشته استاندار کرمانشاه با عوامل سریال «نون. خ» مذاکراتی را بعمل آورد تا در راستای توسعه گردشگری و معرفی قابلیت های تاریخی استان، فصل دوم این سریال در استان کرمانشاه کلید بخورد. لکن، نگارنده یکی از منتقدین این اقدام مهندس هوشنگ بازوند بودم و اعتقاد داشتم که باید بودجه این سریال صرف ترغیب شرکت های گردشگری می شد تا بدین طریق توریست ها و گردشگران داخلی و خارجی را به استان کرمانشاه هدایت نمایند. لذا، با گذشت چندین قسمت از این سریال، هجمه منتقدین شروع شد و سریال «نون. خ » را از لحاظ کیفی مورد نقادی و بعضا انتقاد شدید قرار دادند! لذا، نقد کردن فعالیت های تخصصی چون صنعت سینما و تلویزیون کار بسیار سختی است و تنها اهل فن می توانند نقد منصفانه ای بدور از بغض و کینه بر آن داشته باشند.

سریال ن خ، سریال پایتخت،قهوه تلخ،شب هاي برره و تمامی سریال هایی که در جعبه جادویی(تلویزیون) به نمایش درآمد، همه و همه دارای نقاط مثبت و ضعف بودند و بر کسی هم پوشیده نیست! چرا که تولید سریال هاي
تلویزیونی که برای میلیون ها بیننده ساخته و به نمایش در می آید می بایست کاملا کارشناسانه و با تحقیق و آگاهی، تولید و به مخاطب عرضه گردد!
جالب است که در مدت پخش سریال « ن خ » انتقاداتی
چون؛ هزینه سه میلیارد تومانی این سریال از جیب مردم کرمانشاه گرفته تا گویش ، طرز لباس و حتی تبانی در اعلام برندگان جشنواره انار، همه و همه، دست به دست هم داد تا این سریال و عوامل اجرایی آن به باد انتقاد گرفته شود !
یکی از نکات جالب توجه، چهره نقادان سریال « ن خ» بود، چرا که برخی از این منتقدین صرفاً برای تسویه حساب و انتقام از استاندار کرمانشاه به میدان آمده و با نقدهایی با چاشنی تمسخر، سعی کردند که ژست کارگردان های هالیوود را به خود بگیرند، که می شود به اسدا..رازانی استاندار پیشین کرمانشاه اشاره کرد!
و جا دارد جهت تنویر افکار عمومی، بخشی از افاضات این مدیر ارشد سابق کرمانشاه را به سمع و نظر خوانندگان گرامی برسانم!
استاندار سابق کرمانشاه در اظهار نظر خود گفته؛ سريال « ن خ» با مساعدت مالی استانداری ساخته شده و انتظار اين بود به معرفی جاذبه ها ، زيبائي ها و سرمايه های طبيعی و فرهنگی این استان پرداخته
شود!
وی اشاره کرده؛ استان کرمانشاه با قابلیت های تاريخی بيستون از دوران با شكوه هخامنشی در ايران و مردمی كه در ميان همه اقوام ايران به پهلوانی زبانزد هستند و حتی در جريان جنگ تحميلی هشت ساله ایثارگری آنها ثابت شده است ، انتظار می رفت این سریال بیشتر در زمینه گردشگری مفید واقع شود!
حال با توجه به نقد اسدا...رازانی، که مخاطب اصلی اش، استاندار فعلی کرمانشاه بود! و تلاش کرد پیشینه تاریخی مردم کرمانشاه را مستمسک قرار دهد و حس همبستگی خانوادگی را بهانه کند تا تقابلش را با هوشنگ بازوند عیان نکند! مي خواهم چند سئوال از ایشان و برخی منتقدین که مرتب بر طبل جنگ با عوامل اجرایی سریال « ن خ » می کوبند داشته باشم !
1-جناب رازانی بزرگوار؛ اگر دیدگاه و تصورتان به استان کرمانشاه و مردمش اینقدر دلسوزانه است؟! چرا در مدت زمانی که زمام امور اجرایی استان را در اختیار داشتید، راهكاري براي جلوگيري از واگذاري اموال عمومي اين استان بدين شكل موجود ارائه نداديد؟،
2-حال که از افتخار همبستگی خانوادگی تان، به مردم کرمانشاه اشاره کردید؛ آیا بهتر نبود، به پاس رشادت های مردم(پهلوان) استان کرمانشاه، بر اساس اصل 44 قانون اساسی، شركتهاي واگذار شده اين استان را به صورت سهام و اقساط بلند مدت به دو میلیون مردم این استان واگذار می کردید، تا ثواب باقیات صالحات برایتان بماند؟!
3- جناب رازانی، حال که جنابتان باب نقد را مفتوح نمودید، اگر امکان دارد شمه ای از خدمات گرانبهایتانرا در استان کرمانشاه در زمینه توسعه صنعت گردشگری را برای مردم استان تشریح نمایید،تا بدانیم چقدر در گفتار و رفتارتان صادق هستید؟!
همانطور که همگان می دانند هزینه ساخت سریال « ن خ » بالغ بر سه میلیارد تومان برآورد شده و اگر بخواهیم فقط پخش تیزر تبلیغاتی این سریال را در
17 شب و سه بار تکرار در روز حساب کنیم حدوداً باید سه و نیم تا 4 میلیارد تومان پول به صدا و سیما پرداخت می شد، آیا به هم ریختگی و دغدعه حضرتعالی و برخی از منتقدین صرفاً برای جلو گیری از حیف و میل اموال بیت المال است؟! یا حکایت قصه هزار تویی دارد که فقط استاندار فعلی کرمانشاه پاسخ ش را می داند؟!
نگارنده علی رغم انتقادات جدی که به برخی سکانس ها چون مارگیری و دیالوگ، زنجیر پاره کردن احدی از بازیگران سریال «ن خ» دارم، اکران این سریال را زمینه ساز تقویت گردشگری کرمانشاه 2020 می دانم، و تولید این سریال را برای معرفی استان کرمانشاه مثبت ارزیابی می نمایم !

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

70 + = 71