غفلت از تربیت کودکان از مصادیق کودک آزاری است

مشروح خبر

انواع-کودک-آزاری

پروانه خفتان؛ کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی

يكي از مهمترين دوران هاي زندگي هر انساني دوران كودكي است، بررسي اين دوران به عنوان برآيند زندگي آتي او مي‌تواند چشم اندازي از جامعه را در اختيار ما قراردهد تا بتوان براساس آن، اقدام به برنامه ريزي و كاهش آسيب هاي اجتماعي كرد.
کودکان آسیب پذیرتر از سایر افراد جامعه اند. کودک آزاری و غفلت از کودکان از جمله
شایع ترین و پیچیده ترین مسائل روانی- اجتماعی جامعه است.
در اکثر اوقات وقتی بحث کودک آزاری در
رسانه ها و مجامع علمی مطرح می‌شود، بیشتر مباحث حول موضوع کودک آزاری جسمی، عاطفی و جنسی است و کمتر به کودک آزاری غفلت که از طرف اکثریت جامعه نسبت به کودکان و نیازهایشان صورت می‌گیرید توجه نشان داده می‌شود. غفلت عبارت از كوتاهي در مراقبت مسئولانه از سوي مراقب بالغ، جهت فراهم نمودن مراقبت فيزيكي و نظارت كافي بر رشد كودك مي باشد. غفلت رایج‌ترین شکل کودک آزاری است.
در مورد ابعاد و زیر مجموعه های رفتارهای غفلت آمیز می توان به غفلت های جسمی، نظارتی، اجتماعی و آموزشی اشاره کرد.
در تعیین شاخص های آموزشی غفلت از کودکان در ایران بیشتر به بازماندن کودک از رفتن به مدرسه و کسب سواد اشاره شده است؛ در صورتی که غفلت از نیازهای آموزشی ضروری کودکان در خانواده و جامعه از مصادیق بارز کودک آزاری غفلت می‌باشد.
یکی از حوزه های چالش بر انگیز تعلیم و تربیت در جوامع مختلف، از جمله جامعه ما، تربیت جنسی است، که همواره به دلیل پاره ای از
ابهام ها و سوء تفاهم های نظری و فکری و نیز موانع اجرایی با مشکلات فراوانی دست به گربیان بوده است.
غریزه جنسی بر اغلب مسائل انسان تاثیر گذار است، و موضوعي است كه خانواده‌ها وجامعه در مورد آگاه کردن کودکان نسبت به آن در هراسند و اين تصور را دارندكه آگاهي کودکان نسبت به مسائل جنسي باعث گمراهي آنها خواهد شد. درصورتیکه در عصركنونى با توجه به دسترسی آسان به انواع اطلاعات جنسی، افزایش بلوغ جنسی زودرس در بین کودکان، افزایش محرکهای جنسی در فضاهای حقیقی و مجازی جامعه، افزایش جرایم جنسی علیه کودکان و.... تربیت و هدايت جنسى كودكان نه تنها لازم بلکه واجب می‌باشد. چرا که توجه به تربیت جنسی کودکان به عنوان مهمترین راهکار پیشگیری از انحرافات جنسی در جامعه است. با توجه به اهمیت تربیت جنسی کودکان در پیشگیری از جرایم جنسی و انحرافات اجتماعی، ضروری است در مدارس و خانواده ها نسبت به تربیت جنسی کودکان حساس باشیم. چراکه غفلت از نیازهای آموزشی کودکان در زمینه مسایل جنسی و عدم تربیت جنسی صحیح کودک، رشد بهنجار کودک در زمینه مسایل جنسی و آینده کشور را از انظر انحرافات جنسی و اخلاقی به خطر خواهند انداخت و پیامدهای ناخوشایند آن ممکن است سالها جامعه و خانواده ها را درگیر نماید.پس ضروری است با تدوین کتابها و مجموعه های آموزشی متناسب با سن و رشد کودکان، آموزش مربیان مدارس و والدین نسبت به پاسخگویی به نیازهای آموزشی کودکان در زمینه مسایل جنسی و حساس نمودن جامعه نسبت به پیامدهای ناگوار و مخرب غفلت از تربیت جنسی کودکان فرصت مناسبی برای تربیت جنسی کودکان در خانواده و جامعه ایجاد کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 2 =

9 + 1 =