فردا تشکیل اولین جلسه کمیته دستمزد

UzzBjc2OULXVDpD_1_
مشروح خبر

اولین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار با هدف بررسی و تعیین هزینه سبد معیشت کارگران این هفته برگزار می شود.
به گزارش باختر، ناصر چمنی ـ نماینده کارگران در شورای عالی کار ـ با تایید این خبر به ایسنا، گفت: دعوتنامه ها برای حضور در جلسه به دستمان رسیده و قرار است سه شنبه این هفته اولین نشست کمیته دستمزد شورای عالی کار تشکیل شود.
وی ادامه داد: این کمیته ذیل شورای عالی کار است و چند سالی است که زیر نظر شورا آغاز به کار کرده است. تبصره یک و دو ماده ۴۱ قانون کار که به نرخ تورم و هزینه سبد معیشت اشاره دارد، ملاک تعیین حداقل مزد کارگران است که کمیته دستمزد به تبصره ۲ و هزینه سبد معیشت خانوار ورود می کند و اقلام مصرفی خانوار را مورد بررسی قرار می دهد.
نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: سال ها در بحث رقم سبد معیشت کارگران مشکل داشتیم تا اینکه در شورای عالی کار برای آنکه سبد معیشت را به طور سه جانبه و واقعی تعیین کنیم مقرر شد، کمیته دستمزد با هدف بررسی آیتم ها و هزینه های سبد معیشت خانوارهای کارگری تشکیل شود.
به گفته چمنی، رقمی که هر سال به عنوان هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران در کمیته دستمزد تصویب می شود مبنای مذاکرات دستمزد سال آینده قرار می گیرد که سال گذشته هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شد و امسال نیز با توجه به خط فقر اعلامی از سوی بانک مرکزی و بررسی اقلام مصرفی کارگران، کمیته دستمزد به رقم هزینه سبد معیشت ورود خواهد کرد.
وی تصریح کرد: آمار و اطلاعاتی که از مرکز آمار ایران جمع آوری کرده ایم در جلسه روز سه شنبه ارائه خواهیم کرد. در بحث تورم سبد معیشت خانوار و اقلام مورد تایید کمیته دستمزد نیز گزارشی آماده شده است و گزارش کمیته های استانی دستمزد نیز به دست آمده که آنها را جمع بندی کرده ایم و در جلسه ۹ دی با دست پر حضور خواهیم یافت.
نماینده کارگران در شورای عالی کار ابراز امیدواری کرد که کمیته های دستمزد هفته ای یکبار برگزار شود و در کمترین زمان به نتیجه برسد تا جلسات اصلی دستمزد در شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارفرمایی، کارگری و دولت برای تصمیم گیری درخصوص مزد سال آینده کارگران تشکیل شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

37 + = 45