فصل پنجم کاوش در عمارت خسرو قصرشیرین آغاز شد

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قصرشیرین، از آغاز عملیات فصل پنجم کاوش های باستانی در عمارت خسرو این شهرستان خبر داد.
به گزارش باختر و به نقل از ایرنا ، سیروس ادیب افزود:
در این مرحله بخش شمال غربی عمارت خسرو کاوش
می شود که این کار ادامه کاوش های باستان شناسی فصل چهارم در این مجموعه تاریخی است.
در فصل چهارم کاوش های این مجموعه ، 800 متر از عمارت خسرو کاوش و 300 متر از نهر شاهگدار نیز بازسازی شد.
وی ، میزان اعتبار تخصیص یافته برای انجام عملیات کاوش فصل پنجم در عمارت خسرو قصرشیرین را 2 میلیارد ریال اعلام کرد.
بنای تاریخی عمارت یا قصر خسرو پرویز در حاشیه شمالی شهر کنونی قصرشیرین و در نزدیکی آتشکده چهار قاپی قرار دارد که اکنون تنها ویرانه هایی از آن دیده می شود.
این بنا در جهت شرقی – غربی و به ابعاد 98 در 285 متر بر روی تپه ای به ارتفاع هشت متر ساخته شده است که راه ورود به داخل بنا از طریق پلکان صورت گرفته است.
نخستین فصل کاوش ها توسط باستان شناسان ایرانی در این عمارت تاریخی از چند سال پیش آغاز شد که طی این کاوش ها مشخص شد این عمارت دارای بخش های مختلفی همچون حیاط میانی ، تالار ، اتاق ها ، رواق ها و بخش های مربوط به خدمتکاران است.
مساحت کنونی این عمارت تاریخی 28 هزار و 400 متر مربع است که ممکن است در پی کاوش های جدید افزایش پیدا کند.
** مرمت کانال ساسانی
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قصرشیرین همچنین از مرمت کانال ساسانی به طول تقریبی 10 کیلومتر با تخصیص 2 میلیارد ریال اعتبار خبرداد.
ادیب ، با بیان اینکه بخشی از کانال ساسانی به واسطه احداث جاده مواصلاتی قصرشیرین به سرپل ذهاب طی چند سال گذشته تخریب شد، اظهارداشت: تاکنون بیش از 30 میلیارد ریال برای مرمت این کانال هزینه شده است.
کاخ خسرو (که با نام 2 بنای ساسانی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است) ، بنایی مربوط به دوره ساسانیان است که درون شهر واقع شده و این اثر در 24 شهریور 1310 با شماره ثبت 32 به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
شهرستان قصرشیرین بیش از یک صد اثر ثبتی و شناسایی شده باستانی دارد که می توان به آثاری چون چهارقاپو، کاخ ساسانی خسرو پرویز، حوش کسری، کاروان ‌سرای قصرشیرین و نهرشاه گدار اشاره کرد.
نهر شاهگدار اثری از دوره ساسانیان است که در شهرستان قصرشیرین قرار دارد.
در جبهه‌ شمالی بنای معروف به عمارت خسرو به موازات جاده‌ی کمربندی قصرشیرین – خسروی ، بقایای سامانه های آبرسانی دوره‌ ساسانی به طول تقریبی 10 کیلومتر قابل رویت است که در میان اهالی محل به نهر شاهگدار معروف است.
این کانال از طریق بندی که در شمال شرقی روستای صید ایاز است، آب رودخانه حلوان یا الوند را به حاشیه‌ شمالی شهر قصرشیرین انتقال می دهد.
این کانال با استفاده از بلوک‌هایی از جنس سنگ‌های ماسه‌ای خاکستری مایل به سبز رنگ و ملاط گچ ساخته ‌شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

63 + = 69