قدرت نمایی در ملاء عام چه مجازاتی دارد؟

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه در راستای حفظ حقوق عامه به تشریح مجازات تعیین شده در قانون اساسی برای قدرت نمایی در ملاء عام و هراس انگیزی در جامعه پرداخت.
به گزارش باختر و به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه ،شهرام کرمی دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه با بیان اینکه هرنوع قدرت نمایی یا رفتاری که باعث هراس شهروندان و تهدید امنیت عمومی شود، از نظر قانونگذار جرم بوده و با آن با شدیدترین شکل ممکن برخورد می‌شود، اظهار کرد: گاها شاهدیم شخص یا اشخاصی با توسل به زور، تهدید و در دست داشتن اسلحه در معابر و خیابان ها با ایجاد سر و صدا و مزاحمت، رفت و آمد مردم را دچار اختلال کرده یا حتی موجب ایجاد هراس و تهدید شهروندان می شوند.
وی تصریح کرد: این نوع از رفتارها جزو مواردی است که قانونگذار مجازات سنگینی برای آن در نظر گرفته است.
دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه اعلام کرد: در ماده ۶۱۷ کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ مطرح شده که هر کس به وسیله چاقو یا هر نوع سلاح دیگر تظاهر یا قدرت نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود ،در صورتی که از مصادیق محارب نباشد به حبس از شش ماه تا دو سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.
وی اضافه کرد: همچنین در ماده ۶۱۸ این قانون عنوان شده که هرکس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیر متعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی شود یا مردم را از کسب و کار باز دارد به حبس از سه ماه تا یک سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.
کرمی به دیگر مجازات تعیین شده در قانون اساسی برای قدرت نمایی اشخاص اشاره کرد و افزود: در ماده ۶۱۹ کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ آمده که هر کس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان شود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین کند به حبس از دو تا شش ماه و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 2 =