قصه پُر غصه کودکان کار در کرمانشاه

201902101272369574
مشروح خبر

فرحناز محمدی، با اشاره به اینکه کودکان کار یکی از معضلات کشور و استان محسوب می‌شوند اظهار داشت: در استان کرمانشاه کودک خیابانی وجود ندارد اما کودک کار مشاهده می‌شود.
وی با اشاره به تفاوت کودک خیابانی با کودک کار عنوان کرد: کودک خیابانی به کودکانی اطلاق می‌شود که مشغول به کار هستند و هیچ ارتباطی با خانواده ندارد اما در بررسی انجام شده در استان کرمانشاه تمام کودکان مشغول به کار به نوعی ارتباط خود را با خانواده حفظ کرده‌اند.
محمدی با بیان اینکه کودکان کار فرزندان تحت نظارت خانواده هستند گفت: از کودکان کار در هفت سال گذشته آمار دقیقی وجود ندارد اما برآورد می‌شود 600 تا 1000 کودک کار در استان وجود داشته باشد که به طور فاصلی ممکن است تغییر کند و به طور معمول 800 مورد وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه 80 درصد کودکان کار در مرکز استان حضور دارند افزود: در شهرستان‌ها به صورت محدود وجود دارد اما به طور نمونه در هرسین دیده می‌شود که البته کودکان کار در این شهرستان بومی نیستند.
محمدی با بیان اینکه 98 درصد کودکان کار پسر و 95 درصد در حال تحصیل هستند بیان کرد: 45 درصد این کودکان شغل دست فروشی، 30 درصد جمع‌آوری ضایعات را انجام می‌دهند و 13 درصد نیز به صورت کارگر فصلی فعالیت می‌کنند.
مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با بیان اینکه در مجموع 79 درصد کودکان کار با توجه به خود اظهاری مشکلات اقتصادی دارند گفت: 85 درصد کودکان کار به اجبار والدین کار می‌کنند و 12.5 درصد به بی‌سرپرست بودن خود اشاره کرده‌اند.
محمدی افزود: با توجه به آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار سازمان بهزیستی وظیفه شناسایی، جذب، پذیرش و ساماندهی کودکان کار را به عهده دارد و 15 دستگاه در این زمینه با بهزیستی همکاری می‌کنند که نیروی انتظامی و شهرداری بیشترین وظیفه را دارند.
وی با بیان اینکه خوشبختانه مشکل زیادی برای جمع‌آوری کودکان کار وجود ندارد و در سه مرکز ساماندهی می‌شوند عنوان کرد: ظرفیت اسمی این مراکز 20 نفر است و در دوره بیست روزه که سه دوره قابل تمدید است با دستور قضایی در مرکز نگهداری می‌شود و مقدمات بازگشت به خانواده فراهم می‌شود.
محمدی با بیان اینکه در راستای توانمندسازی خانواده اقداماتی انجام می‌شود به طور نمونه تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد قرار می‌گیرند گفت: اما تضمینی برای اثربخش بودن این اقدامات وجود ندارد و ممکن است به طور مجدد کودک کار را در سطح خیابان مشاهده کنیم و چنانچه این پروسه چند بار تکرار شود کودک به عنوان بدسرپرست به مراکز شبانه‌روزی دائمی انتقال داده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه به طور معمول انتظار می‌رود بعد از سه دوره 20 روزه اقدامات مختلفی در خانواده انجام شود افزود: طبق دستورالعمل تا یک سال مجوز نگهداری کودک در مرکز پذیرش اولیه وجود دارد که وضعیت خانواده بهبود یابد اما اگر این اتفاق نیفتد و خانواده همکاری نکند کودک به مراکز شبانه‌روزی دائمی ارجاع داده می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + شش =

3 + 7 =