ماسک نزدن و حال ناخوش ما! تفاوت فاحش جوانرودی ها و قصرشیرینی ها در زدن ماسک

اوایل اسفندماه که کم کم زمزمه ورود ویروس کرونا به ایران شنیده شد، موجی از ترس و دلهره همه را فرا گرفت و در این میان هیاهوی پیدا کردن ماسک برای محافظت از این میهمان ناخوانده غوغایی
به پا کرد.
در آن روزها هر کس تلاش می کرد تا به هر نحو شده و با هر قیمتی ماسک و مواد ضدعفونی کننده برای خود و خانواده اش تهیه کند و این موضوع آشفتگی در بازار به وجود آورده بود که با وجود دست به کار شدن واحدهای تولیدی و حتی تولید در منازل، باز هم جوابگوی نیاز متقاضیان نبود.
در ابتدا حدود ۸۰ درصد مردم از ماسک استفاده می کردند اما به تدریج که پیام ها و تبلیغات در مواجهه با بیماری کووید ۱۹ به مسئله روزمره تبدیل شد، این موج از حساسیت و نگرانی نیز فروکش کرد و متأسفانه مردم همانند روزهای اول، استفاده از ماسک را جدی نگرفتند و بازتاب این بی توجهی ها منجر به رسیدن موج اول، دوم و سپس سوم این بیماری شد.
عوامل بسیاری را در این کاهش بها دادن به رعایت موارد بهداشتی باید دخیل دانست از جمله اینکه گوش مردم از شنیدن این موضوع که پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید، خسته شده و همین امر نیز تاثیر پیام های پیشگیرانه را کم رنگ کرده است.
کرونا این واژه نام آشنای پرتکرار که هر روز به شکل و شمایلی متفاوت خودنمایی می کند، اکنون که حریف خود را بی انگیزه وناتوان می بیند به ویژه اینکه سلاح مقابله که همان ماسک باشد را به زمین گذاشته، بی رقیب در این کارزار، یکه تازی می کند و افراد بی خیال نیز خود را در معرض تهاجم او را قرار داده اند و نتیجه آن همین شده که این روزها شاهد افزایش مبتلایان و فوتی ها در سطح کشور هستیم.
نقشه ایران که به دلیل شیوع همه گیر این بیماری به رنگ قرمز درآمده هم گویی نتوانسته حساسیت مردم را برانگیزد و در این میان اعمال برخی محدودیت ها و اجباری شدن ماسک هم کاری از پیش نبرده است و این را می توان از بارسفر بستن عده ای و دل زدن به جاده، حضور بدون ماسک در مکان های عمومی و پرجمعیت و رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی به وضوح مشاهده کرد.
هم اکنون با نگاهی به آمار دریافتی از ستاد مقابله با کرونا استان به روشنی درمی یابیم که میزان استفاده از ماسک به شدت کاهش یافته است و مردم همانند روزهای ابتدایی همه گیری، این ویروس را جدی نمی گیرند.
براساس این آمار در استان ما، 80 درصد جمعیت75 هزار نفری شهرستان جوانرود ازماسک استفاده نمی کنند و همین موضوع باعث شده که این شهرستان از نظر کرونا در زمره مناطق قرمز کشور قرار گیرد.
اما در این آمار آمده است : استفاده از ماسک دربین مردم قصرشیرین به میزان 80 درصد است.
گزارش از ایرنا مرکز

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 5 =