«ماموستا قادری»، امام جمعه محبوب

156490433

کتاب «ماموستا» زندگینامه و خاطرات یکی از باسابقه‌ترین امامان جمعه کشور را روایت می‌کند که هم در بین کردها و اهل سنت، مشهور و محبوب است و هم نزد بزرگان و مقامات کشور جایگاه ویژه‌ای دارد.
به گزارش باختر و به نقل از ایرنا، راوی کتاب ماموستا ملا «عبدالقادر قادری» از بزرگان اهل سنت است، شخصیت محبوبی که با درخواست مردم و حکم امام خمینی (ره) در تیر ۱۳۵۹ به عنوان امام جمعه شهرستان پاوه در شمال استان کرمانشاه منصوب شد و همچنان این سنگر را خالی نکرده است.
این کتاب به قلم علی رستمی نگارش شده و انتشارات سوره مهر آن را روانه بازار نشر کرده است.ماموستا، هم زندگی ملا قادر را زیر ذره‌بین برده و هم بهترین و مهمترین خاطرات شخصی و سیاسی او را از زبان خودش نقل کرده است.
به گفته نویسنده کتاب، ماموستا حاصل ۱۴ سفر او به پاوه و بیش از ۲۰۰ ساعت مصاحبه و گفت و گوی حضوری و تلفنی با راوی است؛ از ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ تا مرداد ۱۳۹۳.کتاب ماموستا از روستای «نوریاب» پاوه و محل تولد عبدالقادر در سال ۱۳۳۲ آغاز می شود و با خاطرات او از سفر رهبر معظم انقلاب به شهرستان پاوه در سال ۱۳۹۰ پایان می یابد.
البته نباید از صدها سند و تصاویر جالبی که در انتهای آن ارائه شده غفلت کرد؛ از کارنامه دوران دانش آموزی ملا قادر در دبیرستان شهر بانه و گواهینامه افتاء و اجتهاد او گرفته تا عکس‌های سال ۱۳۴۲، دوران تبلیغ و مبارزات انقلابی و دیدار او با شخصیت های مطرح و ارشد کشور.
ماموستا ملا قادر قادری پیش از انقلاب اسلامی از دست استاد شهید خود (ماموستا ملا محمود محمدی) گواهینامه افتاء و تدریس و تبلیغ علوم دینی را دریافت کرد.او در دوران ۳۹ ساله امامت جمعه پاوه، همواره پیگیر دغدغه‌ها و مشکلات مردم بوده و در عین حال از رسوا کردن گروه‌ها و تفکرات افراطی و تندرو تکفیری ابایی نداشته است.اعتدال، ساده زیستی، صراحت، قاطعیت، شفافیت و علم و سواد دینی و قضایی ملا قادر، از مهمترین دلایل محبوبیت و نفوذ مردمی اوست.
امام جمعه اهل سنت پاوه در سال ۹۶ به عنوان قاضی نمونه کشوری انتخاب و تجلیل شد و در همین سال در شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت تهران، از رساله دکترای خود با موفقیت دفاع کرد.
برای کسانی که دنبال اطلاعات و اسناد ناب از زندگی ملا قادر قادری و حتی تاریخچه رویدادهای مهم منطقه اورامانات کرمانشاه هستند، مطالعه کتاب ماموستا گزینه مناسبی است.این کتاب ۶۹۴ صفحه‌ای در قطع رقعی و با قیمت ۴۵ هزار تومان در کتاب فروشی‌ها در دسترس قرار دارد.
عبدا... الماسی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 49 = 56