محمدحسین جلیلی «بیدار کرمانشاهی» شاعری که با بیدار دلی عشق را می فهمد

6-1 (2)
مشروح خبر

ح- مولایی فر
« دنیا برای مردم دنیا گذاشتیم
رفتیم و هرچه بود، به یکجا گذاشتیم
یک لحظه زیستیم و سپس چشم بسته ایم
هم چون حباب تا به جهان پا گذاشتیم
چون لاله ی داغدار ز نیرنگ های چرخ
از شهر رو به جانب صحرا گذاشتیم
ما را بس است، ذوق قفس، طرف باغ را
یاران برای گشت شما، جا گذاشتیم
کس دل نداده است به یاری که بی وفاست
« بیدار» این بنا به جهان، ما گذاشتیم»
گزیده اشعار محمدحسین جلیلی ( بیدار) بهمن 1325 ص 90
سروده ی بالا، از شاعر نام آور شهرمان، استاد «محمدحسین جلیلی کرمانشاهی» متخلص به «بیدار» از گزیده اشعار وی با مقدمه ی « استاد کیوان سمیعی» انتخاب شده و به محضر شما بزرگواران تقدیم شده است.
پیش از پرداختن به شرح حال این سخنور خوش ذوق، لازم به یادآوری است در باب دفتر شعر وی که انتخابی از اشعار ایشان است، توضیح داده شود. مجله آینده در سال هیجدهم انتشار 523 شماره 12-7، مهر- اسفند 1371 در مورد چاپ و نشر شعرهایی از استاد بیدار، چنین اطلاع رسانی می کند:
« جلیلی کرمانشاهی، محمدحسین ( بیدار) گزیده ی اشعار، با مقدمه ی کیوان سمیعی. زوار، 1370، وزیری، 148 ص
سپس اضافه می کند: بیدار از شاعران و ادبای نامور عصر اخیر کرمانشاه بود، زحمت تنظیم و چاپ این گزیده را آقای یداله عاطفی که خود از شاعران گرامی آن شهراست، عهده دار شده، نمونه ای از فکر و کلام جلیلی این است»
« ز ترکتاز حوادث نه ذوق ماند و نه حالی
حدیث عشق تو گویی که خواب بود و خیالی
حساب سال و مه از من مپرس بی خبرم من
که در دیار محبت نه ماه ماند و نه سالی
سلام ما به رفیقان خدای را که رساند
که سنگ حادثه نگذاشت بهر ما پر و بالی»
ناگفته نماند، چند منبع و ماخذ، به صورت کوتاه و فشرده ای از استاد جلیلی مطلب نوشته اند از جمله می توان به این چند ماخذ اشاره کرد: «تذکره ی مختصر شعرای کرمانشاه تالیف « باقر شاکری» مدیر روزنامه خسروی» چاپ سعادت، کرمانشاه، سال 1337 خورشیدی « باغ هزار گل» تذکره ی سخنوران کرمانشاه به کوشش فرشید یوسفی، همچنان « سخنوران نامی معاصر ایران» تالیف: سید محمدباقر برقعی، جلد اول، نشر خرم، سال 1373 « ادبیات معاصر کرمانشاه» تالیف سید محسن مهرابی، نشر گلچین ادب، سال 1395
اما کامل ترین شرح حال نویسی برای استاد جلیلی، در مقدمه ای است که استاد « کیوان سمیعی» برای گزیده ی اشعار وی نگاشته است. با توجه به منابع مذکور، راقم سطور می کوشد. به اختصار اما تا حدی جامع از زندگی نامه ی استاد جلیلی، مجموعه ای فراهم نماید.
همانطور که گفته شد « استاد یداله عاطفی» با کوششی در خور تحسین و تمجید، آثار نظم و نثر استاد جلیلی ( بیدار) کرمانشاهی را در دو دفتر گردآوری و با دست خط خود، نوشته است. لذا به دلایلی برای چاپ و نشر نوشته های استاد جلیلی، گزیده ای از اشعار وی را در قالب کتاب انتشار می دهد.
استاد عاطفی در خاتمه و پایان اشعار جمع آوری شده از آثار جلیلی، چنین نوشته است:
« تمام شد گردآوری و استنساخ مجموعه آثار نظم ونثر استاد فقید محمد حسین جلیلی ( بیدار) از روی دو دفتر فرسوده و شیرازه در رفته ای که به خط خود استاد قلمی گردیده- به جز شش قصیده در آخر دفتر دوم که به خط زیبای استاد ارجمند جناب آقای یداله بهزاد نوشته شده بود- ونیز تا آنجا که مقدور و در دسترس بود، اشعار و مقالاتی که از ایشان در جراید و کتب طبع گردیده، به اضافه ی اشعار منتشر نشده ای که در بین کاغذ پاره ها و مسوده های باقیمانده از آن مرحوم بود و توسط خانواده ی محترم جلیلی به دست ما رسید. همه را با بازخوانی ومساعدت شبانه روزی استاد بهزاد یکجا گردآورده و در این دفتر نوشتیم و تمام آنگه شده شود که این مجموعه چاپ و منتشر گردد و بدست علاقه مندانش برسد و آن استاد فقید را به دعای خیر یاد کنند.
جمع آوری و تهیه این نسخه به قلم ناتوان این بنده ی ناچیز بنا به اشارت و خواست استاد بزرگوارم، شاعر گرانمایه و ادیب بلند پایه حضرت یداله بهزاد و بنا به تمایل قلبی و ارادت صادقانه ای که از دیرباز به حضرت استاد جلیلی بیدار و آثار پر ارجش داشته و دارم.
« غرض نقشی است کز ما باز ماند
که عالم را نمی بینیم بقائی
مگر صاحبدلی روزی به رحمت
کند در کار درویشان دعائی»
نگارنده برخود واجب می دانم. از استاد یداله عاطفی که بدون منت و با سعه ی صدر، نسخه های خطی خویش را برای انعکاس شرح حال استاد جلیلی در اختیار بنده قرار داده است تشکر ویژه داشته باشم و کامروایی ایشان را از آستان خداوند باریتعالی خواهان باشم. و آرزومندم در صحت سلامت، این شاعر و معلم فرزانه در راستای اعتلا و غنای فرهنگ و هنر هر چه بیشتر دیار اهورایی کرمانشاه، گام های ارزنده تری بردارد. آمین!
در این روزگار ناصواب و وانفسا، کمتر اهل دلی از خطه ی شعر و ادب و هنر، چنین بی محابا، حاصل دسترنج خویش را در اختیار دیگران قرار می دهند، تا قلم زنی، به سهولت و با خاطری آسوده از تلاشها و زحمات وی، خوشه چینی نماید.
اما استاد عاطفی، بدون تعلل و بهانه جویی به بنده ی ناچیز اجازه دادند. از میوه های الوان آثار استاد جلیلی که بر خوان گسترده ای چیده است. میوه چینی نمایم. باز هم صمیمانه از استاد، سپاسگزارم.
ضمناً باید اشاره نمایم جناب عاطفی، در پایان گزیده اشعار استاد جلیلی به صورت موجزتری با عنوان « خاتمه» چنین نگاشته است:
« شکر خدا، که هر چه طلب کردم از خدا
بر منتهای مطلب خود کامران شدم»
چندی پیش به اشاره و یاری استاد گرانقدرم حضرت آقای یدالله بهزاد ونیز بنا به علاقه ی قلبی و ارادتی که از دیرباز به استاد فقید محمدحسین جلیلی بیدار و آثار پر ارجش داشته و داریم. مجموعه ی آثار شعر و نثر آن استاد زنده یاد را گردآوری و استنساخ کردیم.
اینک توفیق رفیق راه شد و توانستیم دیگربار، گزیده ی دیوان اشعار « بیدار» را نیز جهت چاپ و انتشار آماده کنیم.
لازم به ذکر است که این گزیده با نظر صائب و بینش هنرمندانه ی استاد گرامی حضرت آقای یدالله بهزاد و شاعر نامی جناب آقای نوبتی پرتو، از روی تمامی اشعار مرحوم جلیلی بیدار انتخاب گردیده است که صمیمانه از این سروران عزیز سپاسگزاری می شود.
امیدوارم، روزی موفق شویم، مجموعه ی مقالات و یادداشت ها و سخنرانی های این استاد فاضل را - که هم اکنون مشغول آنیم- گردآوری و آماده ی چاپ می کنیم.
انشاءا...
ص 148
ادامه دارد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

75 + = 77