مراسم گرامیداشت آیت الله نجومی برگزار می‌شود

IMG13411005

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه اعلام کرد: ‌آیین گرامیداشت چهره ماندگار جهان اسلام، آیت ا... سید مرتضی نجومی با حضور معاون قوه قضاییه، ۲۶ دی ماه در کرمانشاه برگزار می‌شود.
به گزارش باختر، مهدی عبدالمالکی در گفتگو با ایرنا افزود: این مراسم به عنوان هفتمین برنامه بزرگداشت مفاخر شهر کرمانشاه در محل تالار انتظار و با حضور چهره های شاخص استانی و کشوری برگزار خواهد شد.
به گفته وی، در این برنامه علاوه بر شهرداری کرمانشاه، استانداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، معاونت فرهنگی دادگستری، بنیاد نخبگان و انجمن خوشنویسان ایران همکاری دارند.
رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری کرمانشاه با اشاره به دعوت از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای این مراسم گفت: هماهنگی ها در این زمینه توسط استانداری در حال انجام است، اما تا این لحظه نهایی نشده است.
عبدالمالکی، رونمایی از سردیس آیت ا... نجومی، برپایی نمایشگاه مستند عکس آیت ا... نجومی و نمایش آثار کمتر دیده شده خط و نقاشی به جا مانده از این عالم دینی را از بخش های جنبی مراسم عنوان کرد.
وی با اشاره به تهیه ارج نامه بنیاد نخبگان برای آیت ا...نجومی گفت: این بالاترین درجه بنیاد نخبگان است که قرار است در این مراسم تقدیم خانواده آیت ا... نجومی می‌شود.به گفته رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری در این مراسم نشان ویژه کرمانشاه به خانواده آیت ا... نجوی اعطا خواهد شد.آیت ا... سید مرتضی نجومی از هنرمندان و مفسران قرآن ایرانی و عضو پیوسته فرهنگستان هنر و چهره ماندگار هنر ایران بود که ۲۶ بهمن ۱۳۰۷ در کرمانشاه به دنیا آمد.وی در سال ۱۳۱۴ در دبستان هدایت کرمانشاه به تحصیل پرداخت و تا کلاس ششم آنجا بود که بعد در سال ۱۳۲۱ و ۱۳۲۲ کلاس‌های اول و دوم دبیرستان را نیز گذراند و به تحصیل دروس حوزوی پرداخت.آیت ا... نجومی در سال ۱۳۲۹ خورشیدی (۱۳۶۹ قمری) به شهر نجف رفت و در مدارس سیدمحمد کاظم یزدی، مدرسه آیت‌ا... آخوند خراسانی، مدرسه «مرحوم حاج میرزا حسین حاج میرزا خلیل» و مدرسه مرحوم آخوند به تحصیل دروس حوزوی پرداخت و به درجه اجتهاد رسید. وی در سال ۱۳۳۴ با دختر یکی از علمای نجف، سیدعباس ناجی که اصالتاً از اهالی آذربایجان ایران بود ازدواج کرد و از او سه پسر و سه دختر و تعدادی نوه به جای مانده است.در پی اخراج ایرانیان مقیم عراق توسط بعثی‌ها آیت ا... نجومی نیز در سال ۱۳۴۹ به کرمانشاه بازگشت و از آن به بعد در کرمانشاه زندگی کرد و به یکی از چهره‌های پرنفوذ معنوی شهر تبدیل شد.در آثار به ثبت رسیده از او می‌توان به مجموعه عکسی از آثار خطی او، چند رساله ارزشمند با عناوینی چون رساله بعد معنوی هنر خط، رساله التصویر و التمثیل، رساله الغناء، رساله النجاسه الخمر، تفسیر سوره مومن، و رساله‌ای در تعظیم شعائر اسلامی اشاره کرد.
آیت ا... نجومی که از برترین‌های هنر خوش‌نویسی جهان بود، نزد خطاطان بزرگی همچون هاشم بغدادی و احمد نجفی به تمرین و ممارست پرداخت تا در انواع خطوط اسلامی استاد و در خط نسخ و ثلث صاحب‌نام شد و در تذهیب و تشعیر و تجلید و گل و بوته‌سازی آثاری ماندگار پدید آورد. وی لوح تقدیر در نخستین گردهمایی و جشنواره خوشنویسان جهان را از آن خود نمود و نیز بعنوان چهره ماندگار ایران در عالم هنر مورد تقدیر قرار گرفت.
آیت ا... نجومی ۲۵ آبان سال ۸۸ در ۸۱ سالگی دارفانی را وداع گفت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 53 = 59