مسکن مهر پاوه به نام مردم به کام هیچ‌کس

13980202000781_Test_PhotoN

عملیات اجرایی دو پروژه مسکن مهر 125 و 1024 واحدی در شهرستان پاوه، در شهریور 89 شروع شد که پروژه 125 واحدی این شهرستان واقع در زمین شهری در زمستان سال 1393 افتتاح شد.
به گزارش باختر و به نقل از فارس، پروژه عظیم و ماندگار مسکن مهر یکی از مهم ترین طرح‌های تاریخ ایران به خصوص در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می‌شود که توانست معضل بزرگ خانه دار شدن اقشار کم در آمد را تا حدود فراوانی حل کند. این طرح که در دولت‌های نهم و دهم آغاز و به نام آن ثبت شد، متاسفانه در شهرستان پاوه با بی توجهی‌های بسیار، در زمان مناسب تحویل داده نشد.
عملیات اجرایی دو پروژه مسکن مهر 125 و 1024 واحدی در شهرستان پاوه، در شهریور 89 شروع شد که پروژه 125 واحدی این شهرستان واقع در زمین شهری در زمستان سال 1393 افتتاح شد.
اما پروژه 1024 واحدی مسکن مهر در پاوه از سال 1389 تاکنون به بهره برداری نرسیده است؛ رها شدن طرح ساخت 1024 واحدی تپه کوله این شهرستان و دست به دست شدن آن از پیمانکاری به پیمانکار دیگر باعث شد که عمر این پروژه نزدیک به یک دهه به طول بیانجامد.
متاسفانه طولانی شدن مدت تحویل پروژه‌ها در شهرستان پاوه بدل به امری عادی شده چرا که مردم این دیار مرزدار و انقلابی پیش از این شاهد پروژه‌های با عمر 14 سال تا بهره برداری بوده‌اند. پروژه 1024 واحدی تپه کوله پاوه، شامل 32 بلوک است که 23 بلوک از آن تحویل متقاضیان خواهد شد و 9 بلوک باقی مانده از این پروژه جدا و هزینه‌های آن را که دولت متقبل نموده صرف ساخت درمانگاه‌ها و یا فروشگاه‌های این مکان خواهد شد.
از تاریخ اول آذر ماه 1393 تا تاریخ 7 بهمن ماه 1394 تصمیماتی همچون تقلیل این واحدها از 1024 واحد به 620 واحد با توجه به تعداد متقاضیان620 نفر و همچنین جدا کردن واحدهای باقی مانده از پروژه برای کاهش فشار بر مردم، اتخاذ شد.
ناکارامدی پیمانکار در تکمیل پروژه
تحویل پروژه از بنیاد مسکن به راه و شهرسازی
رئیس اداره بنیاد مسکن شهرستان پاوه در گفتگویی در خصوص این پروژه اظهار داشت: عملا استارت این پروژه‌ها در شهرستان پاوه در سال1389 زده و شرکت چیلکو نیز به عنوان پیمانکار در این پروژه ها تعیین شد.
آرش رضایی با بیان اینکه این پروژه از لحاظ کیفی همراه با مشکلاتی بود، افزود: پیمانکار این پروژه در روند ساخت آن در پاوه عملکرد مطلوبی نداشت و عملیات ساخت آن با کندی همراه بود.
وی گفت: پس از مدتی که پیمانکار این پروژه، اقدام به خارج کردن مصالح ساختمان 1024 واحدی تپه کوله می کرد، ما مانع این کار شده و عملا پیمانکار پروژه ناتوانی خود را در ادامه ساخت آن به اداره بنیاد مسکن اعلام کرد.
وی ادامه داد: در تاریخ 1 آذر ماه سال 1391 این پروژه با حضور آقای مهرآبادی معاون وزیر و سهرابی سرپرست اداره کل راه استان کرمانشاه تحویل اداره راه و شهرسازی شد.
رضایی تصریح کرد: از آن تاریخ به بعد مسئولیت روند ساخت این پروژه زیر نظر اداره راه و شهرسازی ادامه یافت.
تحویل پروژه به تعاونی‌های مسکن در پاوه
ابراهیم شهریاری رئیس وقت راه و شهرسازی پاوه هم در این خصوص گفته بود: با توجه به تورم ناگهانی در این چند سال اخیر، پیمانکار این پروژه نیز حاضر به تکمیل آن نشد که با پیگیری‌های به عمل آمده مجددا فعالیت خود را آغاز کرده است.
وی ادامه داد: از تاریخ خردادماه سال1395 ادامه روند ساخت این پروژه به خود تعاونی‌های شهرستان پاوه واگذار شده است.
تسریع در روند ساخت پروژه با مدیریت جدید
اماخوشبختانه با تحویل پروژه به تعاونی های شهرستان پاوه و مدیریت جدید آن علی رغم تورم در بازار روند روبه رشد این پروژه سرعت بیشتری گرفت.
مدیر پروژه مسکن مهر تپه کوله پاوه به تشریح آخرین وضعیت این پروژه گفت : با تلاش و پیگیری‌های تعاونی‌های مسکن مهر پاوه پروژه ۶۲۰ واحدی مسکن مهر تپه کوله که حدود ۷سال بصورت نیمه تمام مانده بود به مراحل پایانی خود رسیده است.
گفته می‌شود که سوم خرداد ماه، پروژه مسکن مهر شهرستان پاوه به صورت کامل افتتاح می‌شود
دکتر محمد نادری افزود: اسکلت پروژه تمام صنعتی (قالب بتنی) و در نوع خود یکی از محکمترین سازه‌هاست که در زلزله های سنوات گذشته حتی معماری آن (تیغه ها ونازک کاری و…) هیچگونه آسیبی ندیده است به یاری خداوند در خرداد ماه به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به توپوگرافی سخت و خشن شهرستان پاوه گفت: اکنون عملیات محوطه سازی با توجه به توپوگرافی منطقه و حجم زیاد آن که حدود ۷ هکتار است با چندین اکیپ در جبهه‌های مختلف عملیاتی ( راه دسترسی، جدول بندی، دیوار چینی، خاک برداری، تسطیح محوطه و…) با نظارت بر عملیات های مختلف اجرایی توسط مهندس ین ناظر پروژه و دستگاهای نظارتی با بهترین کیفیت اجرا و مصالح در حال انجام است.
نادری با انتقاد از نامهربانی‌های صورت گرفته در خصوص اجرای این پروژه گفت: متاسفانه این پروژه گاهی مورد بی مهری افرادی که به دنبال منافع شخصی هستند قرار
می گیرد و مورد هجمه‌های غیر منصفانه و خلاف واقع قرار می گیرد؛ در حالی که این پروژه یکی از پروژه‌های زیبا و با کیفیت استان و شاید کشور است که در نقشه های اجرایی آن تمامی خدمات رفاهی یک شهر اعم از مدرسه، مسجد، درمانگاه، مرکز انتظامی، فضای سبز و مرا‌کز مختلف خدماتی و رفاهی لحاظ گردیده است.
مدیر پروژه ۶۲۰ واحدی مسکن مهر تپه کوله پاوه با بیان اینکه ما یک پروژه با بسیاری از مشکلات و تورم و… را تحویل گرفتیم فردی انتقادی به آن نداشت اما امروز که این پروژه عظیم با تمام کم لطفی‌های صورت گرفته به سرانجام رسیده است عده ای دست به تخریب و جوسازی زده‌اند که خوشبختانه این تخریب‌ها بی نتیجه ماند و شهروندان از این پروژه زیبا بزودی بهره مند می شوند.
استاندار کرمانشاه نیز در بازدید از مسکن مهر ۶۲۰ واحدی تپه کوله پاوه از تحویل و به بهره برداری رسیدن این پروژه در سوم خرداد ماه خبر داد.
حال با فراز و نشیب بسیار مردم شهرستان پاوه منتظر
می مانند تا در خرداد ماه شاهد افتتاح و به بهره برداری رسیدن این پروژه عظیم باشند تا مسکن بی مهر پاوه با محبت مسئولان سرانجام مهربانانه پذیرای همشهریان بدون خانه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 43 = 48