مشارکت ۴۹ درصدی در انتخابات لبنان و پیروزی ائتلاف امل و حزب‌الله در جنوب و بعلبک الهرمل

مشروح خبر

نتایج اولیه انتخابات پیروزی لیست‌های دو جانبه شیعه در جنوب و بعلبک الهرمل و بیروت الثانیه را به طور کامل یعنی همان ۲۷ نماینده شیعه را نشان می‌دهد.
به گزارش باختر، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، هنوز آمار نهایی شمارش آرا در مناطق مختلف لبنان منتشر نشده و آنچه منتشر شده نتایج مناطق مختلف به صورت جداگانه است. نتایج اولیه نشان می‌دهد، لیست‌های شیعه متشکل امل و حزب‌الله لبنان توانستند در جنوب و بعلبک الهرمل و بیروت الثانیه ۲۷ کرسی را از آن شیعیان کنند. در حالی که احتمال می‌رود آنطوان حبشی نامزد القوات البنانیه (وابسته به سمیر جعجع) هم در این منطقه پیروز شده باشد. نبیه بری،‌ رئیس پارلمان لبنان و رئیس جنبش امل در منطقه جزین توانست امل ابوزید نامزد جریان آزاد ملی را شکست دهد و ابراهیم عازار نامزد جنبش امل نامزد پیروز باشد.همچنین نتایج اولیه نشان می‌دهد، نامزدهای القوات در بعبدا و الشوف و عالیه در ائتلاف با حزب سوسیال پیشرو (وابسته به ولید جنبلاط) پیشرو باشند.
در عین حال طبق این نتایج، جبران باسیل، رئیس جریان آزاد ملی نیز برای اولین بار در البترون پیروزی به دست آورده است. اما نتایج بیروت همزمان با ثبت پیش بودن لیست‌های وابسته به سعد حریری،‌ نسخت وزیر لبنان و حزب طاشناق هنوز به طور نهایی اعلام نشده است.
نهاد مشنوق،‌ وزیر کشور لبنان نیز میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی لبنان را ۴۹.۲ درصد اعلام کرد که در مقایسه با آخرین انتخابات پارلمانی که ۹ سال پیش برگزار شد کاهش داشت چراکه میزان مشارکت در آن انتخابات ۵۴ درصد بود. به گزارش رویترز، مشنوق تصریح کرد، قانون انتخابات جدید بود، رای‌دهندگان به آن عادت نداشتند و مسؤولان مراکز اخذ رای نیز این قانون برایشان تازگی داشت.وی افزود: بعد از ۱۰ سال قانون اکثریتی کنار گذاشته شده و با وجود آن میزان رای گیری کاهش یافت.
انتخابات برای اولین بار از سال ۲۰۰۹ برگزار شد بعد از اینکه پارلمان دوره فعالیت خود را سه بار به بهانه‌ اختلافات سیاسی و خطرات امنیتی در پی درگیری‌های سوریه تمدید کرد.
برخی منابع خبری معتقدند، قانون جدید انتخابات گروه‌های سیاسی را به ایجاد ائتلاف‌هایی خاص در هر حوزه انتخاباتی حتی بین رقیبان ترغیب کرد تا دستاوردهای بیشتری به دست آورند. در برخی مواقع برخی اعضای یک لیست برنامه مشترک یا رویکرد سیاسی یکسانی نداشتند و فقط منافع لحظه‌ای انتخاباتی باعث ائتلاف شده بود که این مساله انتقادات گسترده رای دهندگان را به دنبال داشت.
برخی ناظران نیز قانون جدید انتخابات را به نفع حزب‌الله لبنان می‌دانند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 15 =

8 + 2 =