مصاحبه با مخترع كرمانشاهي؛ بستر مناسب برای تبدیل دانایی به دارایی وجود ندارد

55 copy
مشروح خبر

*خودت را بیشتر برای مخاطبان معرفی کن
شارون امجدیان هستم. دانش آموخته معماری و فعال اقتصادی و مهم تر از همه کرمانشاهی. متولد یک خانواده ی اصیل کرمانشاهی و فرزند اول از یک خانواده 5 نفره. کودکی پر فراز و نشیبی را تجربه کردم . دوران ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان را در کرمانشاه و دبیرستان امیرکبیر و پیش دانشگاهی دکتر شریف گذراندم. از ابتدا با درس رابطه ی خوبی داشتم ولی تاثیر فشارهای خانواده هم روی علاقه ام نقش زيادي داشت. همزمان با دبیرستان ورزش را هم شروع کردم و با توجه به پتانسیل بالای استان در زمینه ورزش های رزمی گرایشم به کاراته را دنبال کردم و به لطف خدا ورزش حرفه ای و دانشگاه را همزمان شروع کردم. نتیجه ی ورودم به دانشگاه فارغ التحصيليم در رشته معماری و در ورزش حرفه ای هم پیشرفت تا سطح دان ۲.و مدرک مربیگری كاراته بود و در حال حاضر نيز عضو هیئت مدیره اتحادیه اصناف از سال ۹۶ تا کنون می باشم.
*اولین استعداد و جرقه های علمی را در چه زمانی در خودت حس کردی؟
از طبیعت. خیلی ساده است این جواب ولی بر این باور هستم که طبیعت عامل ایجاد جرقه های علمی نه در من که در
همه ی انسان های کره زمین است. همانطور که در جواب سوال قبل عرض کردم، دانش آموخته ی معماری هستم و معماری در تعریف عام معنای طبیعت را دارد. از شناخت گرفته تا درک فضا و مکان و در انتها خلق یک اتمسفر. اساسا اعتقاد دارم معماری معنایی جز خلاقیت در پی ندارد. چنانچه اگر در معماران نامدار جهان جستاری انجام دهید خواهید یافت، عمدتا خلاقیت را بعنوان شالوده ی اصلی همه آثارشان دارند. کافیست مقداری غرق در طبیعت شوید، همین که عمق نگاهتان عمیق تر می شود به تکرار لغت «آها» دچار می شوید. اتفاقا این لغت یک لغت
بین المللی است، فرنگی ها به آن AHA MOMENT
می گویند که همان لحظه گفتن آها در زبان فارسی معنی
می شود. پس اگر بخواهیم از جرقه های علمی بگویم باید چند مورد را بیان کنم، مورد اول که بحث سواد جنبی است که باید با خواندن و خواندن و خواندن تکمیلش کرد. سه بار تاکید کردم چون اعتقاد دارم مطالعه مهمترین رکن ایجاد سواد جنبی است. مطالعه در هر زمینه ای می تواند مفید باشد و مثمر ثمر. مهم اصل مطالعه است. مورد بعدی نگاه نافذ است. این نگاه را کامیار فرامرزی همراه و مربی من در این مسیر تعریف می کند بعنوان ساده ترین نوع نگرش. اصل سادگی مهمترین بحث در نوع نگرش است. فراموش نکنید که سادگی اساس ایجاد پیچیدگی است. مورد بعدی نیز قدرت تجسم و تخیل است. همانطور که «نیکولا تسلا» بزرگترین مخترع تاریخ گفته است، اختراع باید در ذهن ساخته شود و بعد در آزمایشگاه مجسم شود. این اساس ایجاد جرقه است های علمی است.
*اولین اختراعات شما چه بود؟
اولین سیستمی که ساخته شد، استفاده از تکنولوژی های خورشیدی برای استفاده از فضاهای بی مکانی در نمای
سازه هاست. این تکنولوژی نمونه خارجی مشابه ندارد ولی تکنولوژی استفاده شده در این سیستم به گذشته باز می گردد. باید متذکر شوم که ما چرخ را دوباره اختراع نکرده ایم، ما به چرخ کاربری جدیدی داده ایم. يعني این اختراع همان نگاه ساده را متبلور می کند. تاكيد مي كنم كه سادگی اوج پیچیدگی است.
*در چه جشنواره هایی شرکت کردی و مقام آوردی و ‌مهمترین مقامات وجوایز علمی شما؟
جشنواره اختراعات کره جنوبی، Seoul International Invention Fair, SIIF 2019 که آذر سال98 در کشور
کره جنوبی و شهر سئول برگزار شد و با اختراع خودم شرکت کردم. این رویداد سالانه برگزار می شود و حضور 40 کشور و 1000 مخترع در آن شركت مي كنند. به لطف خدا توانستم مدال نقره این رویداد و جایزه ویژه از سازمان توسعه نوآوری های کشور لهستان را کسب نمایم. البته مهمتر از رویداد و مدال و نشان ها، به نظرم برخورد نزدیک با کشورهایی است که روی مرز تکنولوژی قدم می زنند، فرهنگ تکنولوژی را دیدن و هم صحبت شدن با خالقان تکنولوژی آن کشورها. نکته ی جالب در این رویداد به عنوان اولین تجربه که بسیار مورد توجه من قرار گرفت این بود که تمام افرادی که از جنس تکنولوژی و خلق ایده تفکر می کنند، برای برقراری رابطه زبان مشترکی دارند. گویی زبان و رسم الخطی است جدا.
*الان وضعیت ثبت اختراع شما چگونه است وآیا به مرحله تولید انبوه میرسد؟
اختراع را در ایران به ثبت اظهارنامه رساندم و درگیر ادامه مراحل ثبت آن هستم. انشالله در آینده نه چندان دور وارد بازار تولید انبوه آن هم خواهم شد. ولی بستر برای تبدیل دانایی به دارایی تقریبا در کشورمان وجود ندارد. به عقیده من اولین الزام تولید انبوه اختراع داشتن بسترهایی مانند KIKSTARTER و Indiegogo در کشور است.
*حمایتی هم از شما و اختراعات تان شده؟
واقعیت موجود در کشورمان این است که به واسطه اتفاقات رخ داده در سطح بین الملل، اولویت حمایت از مخترعان و نوآوران از فوریت خارج شده و مسئولین درگیر اولویت های دیگر هستند. که البته درست هم هست. ولی واقعیت این است در سالهای اخیر فضا بازتر شده و سنگ اندازی های سابق کمتر شده است.
*‌مهمترین مشکلات یک مخترع در کشور ما چیست؟
مهمترین مشکل در زمینه اختراع عدم دسترسی به منابع علمی و همچنین عدم دسترسی ساده به فضاهای کارگاهی است. برای جستار علمی بایست به موتورهای جستجو گر بین المللی رجوع کنیم که خودش یک هفت خان رستم را دارد. دسترسی به کارگاه مناسب برای کار های نوآورانه هم که نیازی به تعریف ندارد.
*توقع شما بعنوان یک مخترع از مسئولین چیست؟
اگر بخواهیم توقعی از مسئولین داشته باشیم که دیگر مخترع نیستیم. مخترع بودن یعنی تبدیل تهدید به فرصت و ایجاد یک فضا در بی فضایی. ولی خب تنها توقع این است که
سنگ اندازی ها کمتر شود. شهر ما نیاز مبرم دارد به یک
پوست اندازی در زمینه علمی، یکجورهایی شده ایم پاساژ تکنولوژی های سایر نقاط جهان، البته به تازگی جرقه هایی در صنعت استان رخ داده است و بسیار هم فعالیت های خوبی هستند ولی کاش پای درد دل آنها بنشینید. وظیفه ی مخترع ایجاد مجراست ولی مبحث مجوزات و موافقتهاست که معضل هستند و مسئولین، مسئولیت این موضوع را دارند.
*حرف پایانی
حرف پایانی فقط این است، دانشگاه و مدارس نگرششان بایست تغییر کند. سیستم افلاطونی آموزش باید تغییر کند چرا که در تمامی کشورهای مدرن آموزشی این اتفاق رخ داده است و نتیجه هم گرفته اند. نمونه اش کره جنوبی است. کشوری که 20 سال تلاش کرد و حال نتیجه را با خلق برندهایی مثل سامسونگ و هیوندا برداشت نموده است. باید این پوست اندازی رخ دهد،
می دانم که چهارچوب پذیری نظام آموزشی یک قانون ثابت است ولی باید تغییر کند. بعنوان کسی که در دانشگاه تدریس
می کند این موضوع را می توانم اعلام کنم که دانشجوی واقعی به معنای درست کلمه بسیار کم هستند. دانشجو جوینده است، نگرش درست و ایجاد علم و تکنولوژی وظیفه اش است یا اقلا بررسی تکنولوژی های جدید. ولی دانشجوی امروز دنبال ادامه
دانش آموزیش است و فارغ از این موضوع که می تواند در حین تحصیل مولد دارایی باشد بدنبال یک مدرک تحصیلی است. مدرکی که بتواند با آن وارد کار شود، بدون توجه به این موضوع که خودش باید مولد شغل باشد. امیدوارم نظام آموزشی پذیرش این موضوع را داشته باشد که مهمترین عامل افزايش بیکاری در یکی از رکورد دارترین استان هادر زمینه بیکاری در کشور است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

1 + 8 =