معاون میراث فرهنگی استان خبر داد: بازنگری لایه‌نگاری محوطه باستانی«گنج دره»

مشروح خبر

IMAGE636123906478607931

معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه از شروع فصل دوم بازنگری لایه نگاری محوطه تاریخی گنج دره هرسین خبر داد.
به گز ارش باختر و به نقل از ایسنا ، اکبر رضایی با اشاره به انجام یک فصل بازنگری لایه نگاری در محوطه تاریخی گنج دره طی سال گذشته، اظهارکرد: از اواخر ماه گذشته نیز فصل دوم بازنگری لایه نگاری این محوطه آغاز شده است.
وی ادامه داد: پیرو مطالعات انجام شده سال گذشته، یک هیات مشترک از باستان شناسان ایرانی و باستان شناسان دانمارکی مشغول انجام این فعالیت هستند که سرپرستی گروه باستان شناسی ایران را حجت دارابی از دانشگاه رازی کرمانشاه و سرپرست گروه دانمارکی را نیز توبیاس ریشتر از دانشگاه کپنهاک برعهده دارند.
معاون میراث فرهنگی استان با بیان اینکه فصل اول بازنگری لایه نگاری این محوطه نیز توسط همین گروه انجام شده، افزود: این گروه در فعالیت سال گذشته خود در محوطه گنج دره، گمانه‌هایی که در کاوش‌های پیشین روی این اثر انجام شده بود را مورد بررسی قرار دادند.
وی هدف از انجام این لایه نگاری اثر باستانی را تعیین قدمت اثر، آزمایشات جدید، سالیابی و تعیین عرصه و حریم آن عنوان کرد و یادآورشد: فصل دوم بازنگری لایه نگاری محوطه باستانی گنج دره طبق برنامه زمانبندی تا ابتدای شهریور به پایان خواهد رسید.
رضایی با اشاره به اهمیت باستان شناسی این تپه تاریخی، اضافه کرد: این تپه بین 9 تا یازده هزار سال قدمت دارد و از آنجایی که یکی از سکونتگاه‌های اولیه بشر برای یکجانشینی بوده و جزو معدود محوطه‌های مهم ایران باستان است، اهمیت بسیاری دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 8 =

9 + 1 =