معلمان مدارس غیرانتفاعی فرهنگیان رها شده‌ی کشور

شاید بسیاری از مردم ندانند که چه تفاوتی بین معلمین مدارس دولتی با مدارس غیر انتفاعی وجود دارد!
در این گزارش سعی شده است به برخی از مشکلات و تفاوت های قشر پرسنل مدارس غیر انتفاعی به طور گذرا اشاره ای شود.
از حدود بیست و دو سال پیش که مدارس غیر انتفاعی پا به عرصه وجود گذاشتند، معلمان و نیروی کار شاغل در این مدارس، همواره یک دغدغه مشترک داشته‌اند؛ شرایط شغلی‌ای که به هیچ وجه رضایت‌بخش نیست و در مقایسه با معلمان رسمی و کارمندان وزارت آموزش و پرورش، معلمانِ مدارس غیر انتفاعی از حقوق و مزایای بسیار پایین تری برخوردارند، دستمزدشان
به مراتب کمتر است و در موارد بسیاری از بیمه و خدمات رفاهی و حمایتی هیچ خبری نیست و حتی تابستان‌ها و تعطیلات نوروز نیز به عنوان تعطیلات بدون حقوق برای معلمان آزاد، اجباری‌ست.
شاید اگر همه‌ی والدین از توان مالی کافی برخوردار باشند تمایل داشته باشند که فرزندانشان را در مدارس غیر انتفاعی ثبت نام کنند چرا که این احساس وجود دارد که فرزندانشان از جنبه موارد آموزشی و تربیتی از کیفیت بالاتری برخوردار خواهند شد.
با وجودی که تمامی مدارس اعم از دولتی و غیر انتفاعی در طول سال تحصیلی بارها از سوی آموزش و پرورش مورد ارزیابی علمی و عملی و همچنین بازدیدهای حضوری مسئولین با تمامی ملاک های سنجش یکسان قرار می گیرند، در اینجا این سوال باید پرسیده شود آیا با وجود کنترل فعالیت یکسان نبایستی حق و حقوق تمامی پرسنل مدارس کشور چه دولتی چه خصوصی یکسان باشد؟ پس چگونه است که نظارتی بر حقوق پرسنل مدارس غیر دولتی وجود ندارد؟
همچنین گفته شده مدیر کل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، کف حقوق پرداختی معلمان در الگوی شهریه سال آینده را طبق قانون کار دانسته و گفت: موسس دیگر نمی‌تواند نیروی حق‌التدریس با حقوق پرداختی کمتر از قانون کار جذب کند.
معلمان آزادِ شاغل در مدارس غیر انتفاعی با وجود اینکه در بخش خصوصی مشغول به کار هستند باید طبق قوانین خاص تعیین‌ شده در مجلس، حقوق دریافت نمایند؛ اما آنچه امروز از شواهد مشخص است، دریافتی حقوق معلمان براساس قانون موجود، صورت نمی‌گیرد.
زینی وند رئیس سازمان مراکز و مدارس غیر دولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی در حاشیه همایش شورا‌های آموزش و پرورش در قزوین در دی ماه سال ۹۸ در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: موسسان مدارس غیر انتفاعی موظفند که معلمان شاغل در این مدارس را بیمه کنند، اما اگر کسانی هستند که بیمه نشده اند می‌توانند از طریق سامانه تلفنی ۴۳۱۷ و سامانه الکترونیکی ثبت شکایت‌های مردمی از عملکرد مدارس، اطلاعات خود را بدهند تا پیگیری شود.
این در حالی است که با وجود معضلات بیکاری وسیعی که گریبانگر استان های مختلف کشور است، نیروهای داوطلب به کار در مدارس غیرانتفاعی با وجود مراحل پذیرش سختی که پشت سر می گذارند مجبورند برای رهایی از بیکاری و داشتن شغلی به ظاهر آبرومند، شرایط آن موسسات را بپذیرند و در صورت هر گونه شکایت و یا مخالفت به راحتی کنار گذاشته می شوند چرا که بسیاری دیگر منتظر چنین موقعیت شغلی ولو بدون حق بیمه و با حقوق بسیار پایین، هستند.
طبق فرمایش آقای زینی وند، در ایام تعطیلات اجباری کرونا، تیمی مأمور شده است که روزانه مدارس غیر انتفاعی را رصد نمایند، اطلاعات مدارس غیر انتفاعی در سامانه شهریه به صورت کامل وجود دارد و به همین دلیل دسترسی و ارتباط‌ آموزش و پرورش با تمام مدارس غیر انتفاعی در اقصی نقاط کشور بسیار خوب و سریع است، براساس گزارشی که روزانه این تیم ارائه می‌کنند خوشبختانه همه مدارس غیر انتفاعی هم به صورت آفلاین و آنلاین در زمینه آموزش‌های مجازی برای ارتقای کیفیت آموزشی دانش‌آموزان فعال هستند و در این زمینه نگرانی وجود ندارد.
پس چرا با این وجود، معدود موسسات غیر انتفاعی که نیروهای خود را بیمه کرده اند البته بیمه ای که از حقوق خود فرد کسر می شود، به پرسنل خود اعلام کرده اند که در سامانه بیمه، فرم درخواست بیمه بیکاری را پر کنند؟
چطور از پرسنل خود می خواهند که آموزش و فعالیت های خود را به صورت آنلاین و یا آفلاین داشته باشند اما توان حقوق آنها را ندارند و باید از سازمان تامین اجتماعی تقاضای بیمه بیکاری داشته باشند؟
در طول سال های فعالیت پرسنل مدارس غیر انتفاعی با وجود اینکه رضایت حداکثری از فعالیت آنها چه در امر آموزش و چه در امور تربیتی دانش آموزان از سوی وزارت آموزش و پرورش وجود داشته است اما هرگز قانونی برای جذب این نیروهای خلاق و باتجربه توسط وزارت آموزش و پرورش تصویب نشده است در صورتی که این قشر زحمت کش جامعه نیاز به امنیت شغلی را امروزه بیش از پیش احساس می کند.
کسانی هستند که سال ها در مدارس غیر انتفاعی در حال فعالیتند و با وجود تجربه و سابقه کار بالا، هر سال با این معضل دست به گریبان هستند که نکند برای سال تحصیلی جدید از سوی موسسه ای دعوت به کار نشوند! و بدتر اینکه هیچ تضمینی برای از سرگیری فعالیتشان در سال تحصیلی جدید از سوی مراکز غیر دولتی وجود ندارد.
جامعة شاغل در مدارس غیر انتفاعی سراسر کشور مطالباتی را از معاون اول ریاست جمهوری و وزیر محترم آموزش و پرورش کشور دارند که در چند بند توسط یکی از نمایندگان جامعه‌ی بیش از ۲۰۰ هزار نفری معلمین آزاد تنظیم شده است که در زیر به اهم این خواسته ها اشاره می شود:
۱- حق استخدامِ بدون آزمون در بدنه آموزش و پرورش، چرا که این گروه دارای پرسنلی متهعد، متخصص و کاردان هستند که از لحاظ هزینه ای هم به نفع آموزش و پرورش است به طوری که نیازی به هزینه های آزمون و آموزش آنها برای آمادگی برای فعالیتشان در مدارس نیست.
۲- حذف کبر سنی برای نیروهای آزاد مدارس غیر انتفاعی در آزمون های آموزش و پرورش و لحاظ نمودن سوابق کاری این نیروها.
۳- کسانی که تمایل دارند به عنوان نیروی آزاد فعالیت داشته باشند نیازمند داشتن یک بسته حمایتی و قانونی هستند که ضامن تمام حقوق مادی و معنوی برای آنان باشد که شامل موارد زیر می باشد:
نظارت جدی و موثر بر حقوق و بیمه تمام وقت/ اولویت داشتن نیروهای آزاد در کلیه بسته های حمایتی و کمک معیشتی دولت چون سهام عدالت و ..../ ایجاد ساز و کاری برای امنیت شغلی معلمان در مدارس غیردولتی/ حذف تمامی قراردادهای صوری یک طرفه از مدارس غیردولتی و ایجاد قرارداد تعریف شده از طرف نهاد ذیربط که موسس نتواند به نیروی خود روزمزدی حقوق دهد/ تعریف نیروی آزاد در مجموعه قوانین آموزش و پرورش و به رسمیت شناختن و داشتن هویت فرهنگی در قوانین این وزارتخانه (متاسفانه حتی یک تعریف هم از پرسنل مدارس غیر دولتی در مجموعه قوانین آموزش و پرورش وجود ندارد و اصلا این قشر از جامعه را فرهنگی نمی دانند و در نتیجه آنان را صاحب هیچ حقی نمی دانند!!)، ایجاد سازوکاری برای استفاده معلمان غیرانتفاعی از کلیه امکانات رفاهی، ورزشی، درمانی و بیمه ای آموزش و پرورش، فعال شدن واقعی صندوق حمایت از مدارس غیر انتفاعی در راستای تامین بخشی از بیمه این معلمان طبق مفاد منعکس شده در قانون تاسیس مدارس غیر انتفاعی (این در حالی است که در اغلب موارد کل حق بیمه از حقوق فرد کسر می شود و امسال با توجه به افزایش حق بیمه تقبل آن برای فرد غیرممکن خواهد شد).
۴- تعریف شغل معلمی مدارس غیر انتفاعی  به عنوان شغل آسیب پذیر و سعی جدی برای رفع این مشکل.
امید است که مسئولین توجه ویژه به این قشر از جامعه نمایند و برای رفع مشکلات آنان و مطالبه های به حقشان اهتمام جدی بورزند تا پس از سال ها، پرسنل مدارس غیر انتفاعی امنیت شغلی را تجربه کنند و از شغلشان احساس رضایت داشته باشند چرا که این احساس رضایت و امنیت در افزایش کیفیت کارشان تاثیر بسزایی خواهد داشت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

11 پاسخ

 1. بیگ لایک داره این گزارش واقعا در مورد معلمین غیر انتفاعی ظلم میشه با وجود اینکه خیلی زحمت میکشن با جون و دل کار میکنن ولی هیچ امکاناتی در اختیارشون نیست وحقوقشون بسیار بسیار ناچیز هست . تازه همه اینها به کنار چند ماه تعطیلات خودشون باید بیمه پرداخت کنن و استرس و دلهره این رو دارن که آیا سال تحصیلی جدید باز هم میتونن در همون مدارس کار کنن و باهاشون قرارداد میبندند یانه . خواهشمندیم از ما معلمان غیر دولتی حمایت کنید فقط و فقط خواستار استخدام حتمی هستیم.
  سپاسگزارم

 2. باعرض سلام وادب
  لطفا برای جبران کمبود معلم دربدنه ی آموزش وپرورش از معلمین شاغل در مدارس غیردولتی استفاده کنید

 3. سلام واقعا واقعا از جناب خبرنگار محترم بابت این گزارش سپاسگزارم
  ما معلمان غیرانتفاعی خواهان حداقل حقوق وزارت کاری هستیم که از آن هم محرومیم

 4. باسلام ،عرض تشکر از اینکه درد مشترک فرهنگیان غیردولتی رو به این زیبایی شرح دادین، بنده به نوبه خودم،بسیاری از همکارانم رو میشناسم ک هزینه زندگیشون رو از طریق همین تدریس درمیارن، بارمشکلات اقتصادی ب کنار ،مشکلات احساس عدم امنیت در شغلشون هم باید تحمل کنند،لطفا مسئولین به خواسته بحق ما جوابگو باشند ‌.متشکرم

 5. باتشکر از توجه شما عزیزان،بنده معلم مدرسه غیرانتفاعی هستم، بعد از سال ها تجربه،از زبان اکثریت دانش اموزان ک هرساله ۶۰درصد قبولی کنکور رو شامل میشن ، وقتی بحث انتخاب میان مدارس میشه،مدارس غیرانتفاعی رو انتخاب میکنند و دلیلشون کادر قوی معلمین می باشد، لذا این معلمین زحمت کش ، ک همگی اثارشو داریم تماشا میکنیم، امنیت شغلی اصلا ندارن،لطفا فکری ب حال ما کنید،متشکرم

 6. سلام وعرض ادب
  من ازسال ۹۲ هم مربی پیش بودم هم اموزش دهنده ی نهضت سال ۹۸هم معلم ازاد اموزش وپرورش .سال ۸۶ هم مربی پیش ازطرف بهزیست توی مدرسه بودم .خواهش میکنم ی فکری بحال ما بکنید .ماهابه درامد نیاز داریم ما هیچ امنیت شغلی وجانی نداریم .

 7. خداروشکر حداقل یک بار یک مسلمان پیدا شد و درد مارو گفت.توروخدا مسولین محترم .اقای حاجی میرزایی یه فکری به حال معلمین بی اینده غیر انتفاعی کنید

 8. هیچ کسی پیگیر معلمان غیراتفاعی نمیشه
  دلیلش هم مشخصه چون تمام آقایون تصمیم گیر خودشون مدرسه غیرانتفاعی دارن و نمیان قانونی بزارن که به ضرر خودشون بشه

 9. سلام
  جناب وزیر و آقای رئیس جمهور یا ساز وکاری بیاندیشند که ما معلمان مدارس غیرانتفاعی جذب آموزش و پرورش شویم ( بدون آزمون و درنظر نگرفتن کبر سنی)
  یا بگویند ما با همکارانمان که نهضت سواد آموزی هستند یا مربی پیش دبستانی چه فرقی داریم که آنها استخدام می شوند و به ما بی اعتنایی می شود؟؟
  لطفا فکری به حال ما بکنید

 10. ممنون از خبرنگار محترم واقعا حرف دلمون و گفتین اکثرا پرسنل مدارس غیرانتفاعی حقوق زیر ١ میلیون میگیرن که از اون مبلغ پول بیمه هم کسر میشه. امسال تا ١٣ خرداد حضورمون اجباری هست ولی بابت خرداد هیچ حقوقی بهمون ندادن و گفتن نمیدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + = 20