سه شنبه , ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
آخرین خبرها

ملاقات های بی رویه بیمارستانی وحال نامساعد بیمارستان ها

image_pdfimage_print

هانیه محمدی

پروفایلش را که نگاه می کنم عکس کودکش را در حال بازی در محوطه بیمارستان می بینم.
نمی دانم شاید چشم مان را به روی زیبائیهای شهری و طبیعی بسته ایم که بیمارستان را تفرجگاهی دلچسب برای کودکان می بینیم !
از طبقه بالای بیمارستان به هجوم جمعیت ملاقات کننده نگاه می کنم، نمی دانم آیا عاشقانه و دردمندانه می آیند یا برای ادای وظیفه فامیلی و صله رحم !
به آسانسورها نگاه می کنم که دیگر نفسی برای کشش جمعیت درون خود ندارند و خدا نکند روزی نفس آخر را بکشند .
به اتاق های بستری می آیم ، مهمانی شلوغی است، میزبانهایی با سیستم ایمنی ضعیف و زخمی و میهمانانی با آلودگی ها و بیماریهای نهان و آشکار …
اما هر آنچه در این مهمانی تبادل می شود تنها محبت و صمیمیت نیست بلکه تبادل میکروب و عفونت و بیماریست.
گویی بالین بیمار جولانگاهی است برای قرارها و
دورهمی های فامیلی! عده ای از این میهمان ها هم شاید سالهاست میزبان را ندیده اند!
ملاقات بیمارستانی در شهر ما پیر وجوان نمی شناسد، کودک وسالمند همه راهی بیمارستان می شوند، آن هم راهی محیطی که سهم بسیار زیادی از عوامل بیماریزا را درون خود پنهان کرده است.
اما قضیه به همین جا ختم نمی شود، اطفال با یک سیستم ضعیف و قابلیت ابتلاء به بیماری های قابل انتقال منبعی می شوند برای انتشار آلودگی به مهد کودک ها و مدارس و در نهایت با جامعه ای مواجه می شویم با وفور بیماریهای عفونی ….
و این چنین است که میزان مصرف آنتی بیوتیک در ایران به ۱۶ برابر استاندارد جهانی می رسد !!!
نتایج تحقیقات علمی را که جستجو کنیم می بینیم که درصد بسیار بالایی از عفونت های بیمارستانی در ایران به دلیل باکتری هایی است که شدیدا به آنتی بیوتیک مقاوم هستند و این یعنی ، باز هم افزایش مصرف آنتی بیوتیک، افزایش طول مدت بستری بیماران و افزایش هزینه های ناشی از طولانی شدن اقامت بیماران، و نهایتا یعنی اینکه، درمان را با هزینه های سر به فلک کشیده وکمر شکن به پیشگیری سهل وکم هزینه ترجیح داده ایم.
ملاقات سنت حسنه ای است. خوب است پایبندی به دستورات دینی را در همه شئون زندگی رعایت کنیم اما در کنار توصیه بزرگان دین به ملاقات، احادیثی هم داریم که عیادت کنندگان را به زود برخاستن از نزد بیمار سفارش می کند.
پیامبر اکرم (ص) می فرماید: افضل العیاده اجرا سرعه القیام من عندالمریض.
امام صادق (ع) می فرماید: از عیادت کنندگان آن کس از شما پاداش بیشتری دارد که کمتر بنشیند. این نصایح در زمان خود یعنی رعایت حال بیمار و ارجحیت سلامتی او بر عیادت در بیمارستان که چه بسا می تواند ناقض سلامتی جسم و روح او باشد.
خوب است سازمانهای فرهنگی و رسانه ای به این مهم توجه کنند که یک فرهنگ حسنه با افراطی گری و به فراموشی سپردن روح آن فرهنگ می تواند به یک ضد فرهنگ مبدل شود.
پس بر اهل فرهنگ و قلم است که بعنوان بازوهای قدرتمند بهداشت و درمان کشور در ارتقا ی سلامت جامعه سهیم باشند.
در عصر ارتباطات می شودگاهی با ارسال یک پیام یا گفتگوی تلفنی، دلسوزی و مهر خود را به بیمار بستری نشان داد. می شود ملاقات را به یک نفر از هرخانواده تقلیل داد یا اینکه ملاقات بیمارستانی فقط مختص خانواده بیمار باشد. گاهی می شود از یک شاخه گل و یا یک کارت پستال بعنوان سفیر مهربانی و عشق برای بیمارعزیزمان استفاده کنیم.
و در آخر اینکه ،حال بیمارستانهای بزرگ ما با این فراوانی تردد و ملاقاتهای بی رویه خوب نیست….

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*