مهدی رئوفی بنیانگذار اولین باشگاه ورزشی عمومی درکرمانشاه

مشروح خبر

نادر تقی زاده

بخش سوم

اولین مربی کشتی کرمانشاه
درسال 1327 فدراسیون کشتی کشور طی بخشنامه ای اعلام نمود یکی از کشتی گیران می تواند در کلاس مربیگری شرکت نماید مشروط بر اینکه هرگز در مسابقات قهرمانی کشور شرکت نکند. پیشکسوتان تصمیم گرفتند آقای فریدون کمالی که از کشتی گیران باشگاه ورزشی کرمانشاه بود و به تازگی به استخدام فرهنگ درآمده بود به کلاس مربیگری اعزام شود. شادروان فریدون کمالی اولین مربی رسمی کشتی دو بنده کرمانشاه محسوب می شود که تا سال 1359 در خدمت کشتی گیران بود و در این سال به افتخار بازنشستگی نائل گردید.
در اواخر شهریور ماه هیجده نفر از کوهنوردان تیپ کرمانشاه به سرپرستی سرگرد کامیاب با همکاری آقای مهدی رئوفی به قله بیستون صعود کردند لوح یادبود باشگاه ورزشی کرمانشاه را امضاء نمودند پس از سه روز به کرمانشاه مراجعت کردند.
در بهمن ماه سال 1327 مسابقات پینگ پنگ آموزشگاه های کرمانشاه با شرکت سیزده نفر در رده ی سنی خردسالان ونه نفر در رده ی بزرگسالان در باشگاه ورزشی کرمانشاه ( توکلی) برگزار گردید. در گروه خردسالان جلال فرید، منصور ایلخانی پور، هوشنگ قنادزاده، همگی از دبیرستان انقلاب (شاهپور) مقام های اول تا سوم را کسب نمودند. در قسمت بزرگسالان آقایان بهمن ایزدی، محمد ایوانی ،جعفر حاج آخوند، ازدبیرستان شاهپور رتبه های اول تا سوم را حائز گردیدند.
روز جمعه 26 اسفند ماه سال 1328 تیم های تهران، مشهد، کرمانشاه، کرمان، شیراز، تبریز، مازندران
و بندر انزلی(پهلوی) با قطار جهت شرکت درمسابقات قهرمانی فوتبال کشور وارد اهواز شدند اعضای تیم فوتبال کرمانشاه عبارت بودند از آقایان: منصف، ملکی، نسیم خلیلی، سلیم خلیلی، مسچی، افضل، بهادرانی، فرهنگ، سرخوندی، پیژن میرزاده، امان اله کیهان، منوئیل، عمو خلیلی، حبیب زارع، پزشک نیا، سرگن به سرپرستی آقای مهدی رئوفی رئیس باشگاه ورزشی کرمانشاه.
آقای مهدی رئوفی بینانگذار باشگاه ورزشی کرمانشاه و یکی از میهن پرستان پر شور ایرانی و از علاقمندان به نیرو مندی جوانان کرمانشاه که در این راه سال ها وقت وسرمایه خود را به رایگان هزینه نمود و چندی بعد به عنوان مدیر عامل تربیت بدنی استان برگزیده شد در سمت مدیر عامل تربیت بدنی استان کرمانشاه برای پیشرفت ورزش شهر با جدیت تمام فعالیت نمود اما متاسفانه از اول سال 1329 به علت تخلیه محل فعالیت های باشگاه به طور موقت به تعطیلی کشیده شد. لذا شادروان رئوفی به فکر امتیاز نشریه افتاد وتوانست امتیاز انتشار روزنامه فروهر را درتاریخ 8/3/1329 اخذ نماید اما زنده یاد مهدی رئوفی نمی توانست دوری جوانان شهر را از ورزش تحمل کند از زمان تخلیه باشگاه دنبال یافتن محل جدیدی برای باشگاه بودتا دوباره بتواند این رشته شکسته را بهم پیوند بزند تا اینکه پس از تلاش بسیار در سال 1330 طبقه فوقانی شرکت کتیرا واقع در خیابان نواب فعلی را به اجاره گرفته تشک کشتی را در آنجا مستقر نماید تا کشتی گیران باشگاه مجدداً به تمرینات خود ادامه دهند، متاسفانه پس از چندی این محل نیز به علتی درسال1331 به تعطیلی کشیده شد و پرونده باشگاه ورزشی کرمانشاه به طور کلی بسته شد آقای رئوفی پس از انحلال باشگاه کلیه وسائل ورزشی را که با سرمایه شخصی خود تهیه نموده بود به طور رایگان به دبیرستان ها و باشگاه شاهین اهدا نمود.
متاسفانه در بعضی منابع به اشتباه نام محل های اجاره ای را به نام باشگاه های توکلی و کیترا ذکر کرده اند درصورتی که نام اصلی
( باشگاه ورزشی کرمانشاه) بوده است.
شادروان مهدی رئوفی درسال 1331 به سمت مدیر عامل انجمن ترتبیت بدنی منصوب شد که با اقدامات مجدانه ایشان زمین مورد نیاز برای احداث ورزشگاه تخصصی داده شد که در سال 1337 به نام ورزشگاه خسروپرویز افتتاح شد که در حال حاضر یکی از بهترین و مجهزترین ورزشگاه های کرمانشاه محسوب می شود امروزه به نام استادیوم آزادی واقع در بلوار شهید بهشتی قرار دارد و درخدمت ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی است.آقای مهدی رئوفی در سال 1332 به سمت رئیس هیات فوتبال استان کرمانشاه منصوب شد.
روانشاد مهدی رئوفی در سال 1334 به سمت شهردار کرمانشاه انتخاب شد که مورد اقبال مردم به خصوص جامعه ورزش قرار گرفت در این سمت نیز منشأ خدمات بسیار گشت در تغییر چهره نیمه مخروبه شهر تلاش های بسیار نمود. در صدد برآمد محل اداره شهرداری که در میدان شهرداری سابق ( محل فعلی مسجد معتضدی) قرار داشت به جای دیگری انتقال دهد در این ارتباط مذاکرات اولیه برای خرید محل کنسولگری انگلیس را در پیش گرفت که در نهایت در سال 1337 در زمان آقای سلطان محمد دولتشاهی شهردار وقت محل مذکور از قرار متری 400 ريال برای شهردای خریداری گردید.
رئوفی در یک اقدام شجاعانه جاده قدیم را از میدان آزادی ( گاراژ سابق) تا تاق بستان به عرض 70 متر تعریض نموده و اطراف آن را درخت کاری نمود ازتاق بستان تا لب آب را با احداث حوض ها و آب نماها با بهره گیری از چشمه تاق بستان جلوه با طراوتی به آن بخشیده و احداث یک نیروگاه اختصاصی برق در محدوده ی مقابل محل فعلی تندیس کوهنوردی پارک کوهستان روشنایی آن را تامین نمود که امروزه یکی از بهترین بلوارهای منطقه غرب محسوب می شود در این زمان حد شمالی شهر تا میدان گاراژ تعیین شده بود و این اقدامات خارج از وظایف شهرداری محسوب می شد با مخالفت شدید انجمن شهر قرارگرفت.
رئوفی در بازپرسی ابراز می دارد من این کار را برای رضای خداوند و خدمت به همشهریانم انجام دادم و از این گونه حرکات مغرضانه هم ترسی ندارم.
آقای رئوفی طرح توسعه خیابان مدرس (شاهپور سابق) را به وسیله آقایان ضرابی مهندس شهرداری و مهندس روماخ مهاجر روسی که باشهرداری همکار داشت تهیه کرد اما متاسفانه طرح مورد مخالفت انجمن شهر قرارگرفته و از اجرای آن جلوگیری به عمل آمد.
پیشنهاد طرح تعریض خیابان جوانشیر و چهل متری سیروس نیز از دیدگاه های آینده نگری ایشان در توسعه و آبادانی شهر باید محسوب نمود. در فروردین ماه سال 1337 به عنوان فرماندار ویژه پاوه و اورامانات منصوب گردید و در مدت اندکی توانست با احداث شبکه های آب آشامیدنی و برق و توسعه راه ها موجبات پیشرفت و آسایش مردم پاوه ، نوسود و نودشه را فراهم آورد.
ادامه دارد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 13 =

6 + 2 =