مهدی رئوفی بنیانگذار اولین باشگاه ورزشی عمومی درکرمانشاه

مشروح خبر

نادر تقی زاده

بخش چهارم و پایانی

در سال 1342 پس از تغییرات حاصله در تقسیمات کشوری ایلام از استان کرمانشاه منفک گردید شادروان مهدی رئوفی با سمت فرماندار کل ایلام و پشتکوه راهی آن دیار گردید از خدمات وی می توان از ساماندهی شهر مهران و اسکان دادن چادرنشینان آن منطقه و پیشنهاد طرح تونل ( آزادی) در مسیر کرمانشاه به ایلام نام برد این مرد تلاشگر نمی توانست نسبت به سلامت و نشاط جوانان توجهی نداشته باشد لذا با اراده قوی و خلل ناپذیر خود در منطقه ای زمین سنگلاخ را به زمین فوتبال تبدیل نمود و برای افتتاح آن از تیم فوتبال کرمانشاه برای انجام یک دیدار دوستانه دعوت به عمل آورد.
در نیمه دوم سال 1345 تیم فوتبال کرمانشاه به سرپرستی مرحوم حسین مکی و ستوان یکم محسن پارسائی دبیرهیات فوتبال استان به ایلام عزیمت نمودند. تیم در ورود به شهر مورد استقبال و پذیرایی گرم قرار گرفت مسابقه بعد از ظهر با حضور عده کثیری از اهالی و عشایر و روسا ادارات به داوری آقای مکی برگزار گردید که نتیجه چهار بر یک به نفع تیم کرمانشاه پایان یافت.
برای آقای رئوفی برد و باخت مفهومی نداشت آنچه برای او حائز اهمیت بود علاقمند نمودن مردم بخصوص جوانان شهر به امر ورزش بود.
در سال 1347 به سمت استاندار کردستان منصوب شد این مرد خلاق و پیشرو در دوران خدمت خود از این استان چهره دیگر ساخت که با گذشته ها بسیار متفاوت بود.
در آن زمان شهر سنندج از چهار طرف در محاصره آرامستان ها قرار داشت با وجود اعتبارات اندک به همت این بزرگ مرد به فضاهای سبز تبدیل گردید.
با احداث فضاهای ورزشی و پارک های تفریحی و گردشگری در تمام شهرها و بخش ها دگرگونی عظیمی را در استان بوجود آورد.
در این زمان دولت عراق با ایجاد نقب مسیر آب دریاچه زریوار مریوان را به سد دربندیخان منتقل نموده بود که به تدریج موجب کاهش آب دریاچه میگردید مشارالیه توانست با باز گردانیدن مسیر آب دریاچه را به حالت زیبای اولیه برگرداند.
دراقدامی دیگربرای نظارت بر اجرای فعالیت های عمرانی سی وهفت روز در شهرستان بیجار باقی ماند که این امر موجب رضایت مردم آن شهر شد در این زمان با سرکارخانم ایران اردلان که ازخانواده های سرشناس و بزرگ منطقه غرب بود ازدواج نمود عاقبت الامر چون اعتبارات اندک تکافوی توسعه منطقه را نمی داد روانشاد رئوفی را در ایفای حقوق مردم به چالش بزرگی با دولت وقت کشاند تا اینکه در سال 1351 منجر به برکناری وی از خدمات دولتی و خانه نشینی بدون حقوق گردید.
خدمات این مرد پر تلاش و فداکار هیچگاه از نظر مردم منطقه پنهان نماند تا آخرین لحظات زندگی اش دیدار او را گرامی می داشتند.
شادروان مهدی خان از شکارچیان خوب محسوب می شد دراین مورد استاد ایرج هندسی که مدت مدیدی در کرمانشاه و ایلام همکاری اداری نزدیکی با وی داشته ابراز می دارد گاهی این سعادت نصیبمان می شد که همراه مرحوم ابوالفتح خان کازرونی و حاج هادی یزدی رفیق وهمراه شکار رئوفی باشیم.
ذوق هنری وی نیز درآثار نقاشی به جای مانده از ایشان که اغلب بر جلوه های زیبای طبیعت زاگرس تاکید دارند سرانجام او با کارنامه ای سرشار از خدمات ومحبت به مردم در دهم تیر ماه سال 1384 در شهرستان نوشهر به ابدیت پیوست و در آرامستان رضوان آن شهر آرام گرفت.
درود بی پایان به روح بلند رادمردی که با وجود امکانات اندک آن زمان با همت و تلاش خستگی ناپذیرش در راه توسعه ورزش های نوین در بین منطقه غرب به خصوص کرمانشاه صادقانه خدمت نمود.
منابع مورد اشاره
جناب نادر تقی زاده که خود از پیشکسوتان در ورزش استان بوده و در مدیریت مختلف تربیت بدنی و تا مقطع معاونت آن سازمان هم قرار گرفته و سال هاست به بازنشستگی نائل شده و در حال حاضر به عنوان مشاور در هیات کشتی استان بااین هیات همکاری دارد.
در تهیه این گزارش پژوهشی علاوه بر بهره گیری از منابع مکتوب مصاحبه هایی با نزدیکان و آشنایان شادروان مهدی رئوفی انجام داده که به آنها اشاره می شود:
مصاحبه به آقای منوچهر شهلایی متولد 1307( فرزند محمد اسماعیل شهلایی شریک محمد علی رئوفی در شرکت رئوفیان)
* اظهارات آقای علی فرزند مرحوم مهدی خان رئوفی
* تاریخ آموزش و پرورش چاپ 1384 ص 247
* سایت کرد پرس ( دکتر اسعد اردلان پژوهشگر)
* سایت ویکی پدیا
* تاریخ پهلوانی کرمانشاه جلددوم صص 411-412
* روزنامه باختر سال 1384 شماره 992
* مجله باشگاه نیرو راستی تهران 11 مهرماه سال 1324 شماره 59
* مجله باشگاه نیروراستی تهران تیرماه سال 1326 شماره 150
* مجله باشگاه نیروراستی تهران مرداد ماه سال 1325 شماره 103
* باغ هزار گل تالیف استاد فرشید یوسفی ص 787
* مجله نیروراستی 31 تیرماه سال 1326 شماره 151
* مجله نیروراستی 28 مرداد سال 1326 شماره 155
* مجله نیروراستی 18 شهریور ماه سال 1326 شماره 158
* مجله نیروراستی 16 دی ماه سال 1326 شماره 175
* مجله نیروراستی 28 بهمن سال 1326 شماره 181
* مجله نیروراستی 23 تیرماه سال 1327 شماره 201
* فریدون کمالی اولین مربی کشتی
* مجله نیروراستی 7 مهر سال 1327 شماره 212
* مجله نیروراستی اسفند سال 1327 شماره 234
* مجله باشگاه ورزشی تاج تهران اسفندماه سال 1328 شماره اول
* مجله نیروراستی تهران فروردین 1329
* ماهنامه نیرودرستی کرمانشاه اردیبهشت ماه سال 1331 شماره 3
*تاریخ مطبوعات کرمانشاه تالیف حسین شیریان ص 235
* تاریخ پهلوانی کرمانشاه تالیف مرحوم جعفر کازرونی جلد دوم ص 413
* ماهنامه نیرو درستی کرمانشاه سال 1331 شماره سوم ص 2
* روزنامه باختر سال 1384 شماره 992
* روزنامه خسروی 19 مهر ماه سال1345 شماره 488

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 20 =

7 + 1 =