میرجلال‌الدین کزازی: باید بکوشیم تا گویش کرمانشاهی زنده بماند

n82852174-72219163

پژوهشگر برجسته ایران در زبان و ادب فارسی گفت: باید بکوشیم که گویش کرمانشاهی زنده بماند کرمانشاهیان واژه را به همان سان که در زبان به‎آیین و ادبی هست به کار می‏‌برند.
به گزارش باختر ، میرجلال‌الدین کزازی در گفتگو با مهر، اظهار داشت: افزون بر دو دهه پیش باور کردم که می‌باید به یاری زبان پارسی شتافت و آن هم در کردار و به یاری این دانش با فرهنگ گران‌سنگ و نازش خیز ایران آشنا می‌توانیم شد.
چهره ماندگار ادب ایرانی افزود: آموزگار و استاد من روانشاد پدر بود ، مردی دلبسته تاریخ و فرهنگ ایران زمین و ادب پارسی و مادر من بانویی است فرهیخته دانش آموخته و بسیار مهربان.
این نویسنده، مترجم و شاهنامه پژوه گفت: بیش از ۹۰ کتاب از من به چاپ رسیده است، صدها جستار نوشته‌ام که در ماهنامه‌های دانشگاهی و فرهنگی و ادبی به چاپ رسیده است، صدها سخن رانده‌ام در فضل‌های فرهنگی و ادبی چه در ایران و چه در کشورهای دیگر.
کزازی از کاربرد گویش تهرانی در خانواده های کرمانشاهی سخت گله مند است و آن را فاجعه ای فرهنگی می داند و گفت: چرا به جای اینکه نان
بگوییم به شیوه تهرانیان نون بگوییم؟ این مایه سرافکندگی است.
وی کرمانشاه را بهشت زبان شناسی تاریخی ایران میخواندْ تاکید کرد:
باید بکوشیمان که این گویش زنده بماند چرا باید گویش خودمان را که مادرانمان و پدرانمان به کار می گرفتند ول کنیم و برویم گویش دیگری بگوییم. کرمانشاهیان واژه را به همان سان که در زبان به‎آیین و ادبی هست به کار می‏‌برند. نان، آسمان و خانه می‏‌گویند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 49 = 53