13980418000091_Test_PhotoN

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه‌ای به وزیر بهداشت از وی درخواست کرده که برای صیانت و پاسداری از بیمارستان تاریخی مسیح(مرادیان) از هرگونه مجوز تغییر کاربری بنای مزبور ممانعت به عمل آید.
به گزارش باختر و به نقل از فارس، بیمارستان «وست مینیستر هاسپیتال» (با تغییر نام به مریض‌خانه آمریکائیان، مسیح و بالاخره دکتر مرادیان) در دوران حکومت «میرزا عبدالحسین خان فرمانفرما» با کوشش مسیونرهای مسیحی و پشتیبانی جامعه پزشکی آن زمان در اواخر عصر قاجار ساخته و با اصلوب بسیار مدرن نسبت به زمان خود به‌عنوان نخستین بیمارستانی غرب ایران در سال 1916 افتتاح شد.
بیمارستان مسیح کرمانشاه نزدیک به سه‌راه شریعتی در میان زمین وسیعی به مساحت تقریبی 5 هزار مترمربع ساخته شده که زیربنای آن یک‌هزار و 24 متر و اعیان آن 3 هزار و 626 متر با معماری بنام «ال‌گال» (معمار برجسته ایرانی – ارمنی) در برخیابان واقع است که دهم خردادماه سال 1382 پس از کش و قوس‌های فراوان، به شماره 9144 به ثبت آثار ملی رسید که با مخالفت مالکان بیمارستان همراه شد.

مالکان بیمارستان مسیح شهر کرمانشاه با پیگیری و رفت آمدهای بسیار موفق شدند نام این بیمارستان را از لیست میراث ملی خارج و پرونده آن را ببندند.
حال شنیده‌ها حاکی از آن است که مالکان این بیمارستان تاریخی، قصد جدی تغییر کاربری و تخریب این بنای 100 ساله را دارند.
اما، اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه مخالفت خود را با تخریب این بنای تاریخی اعلام کرده و با ارسال پرونده این بنا به کمیسیون ماده پنج مخالفت این کمیسیون با تغییر کاربری بنا را نیز گرفته‌ است.
آخرین رئیس این بیمارستان تاریخی دکتر مرادیان بوده که به گفته امید قادری، مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، وی در وصیت‌نامه‌ی خود خواستار تبدیل این بنا به موزه شده است.
قادری نیز معتقد است، این بنا قابلیت تبدیل شدن به موزه را دارد، لذا در تلاش‌اند که با ثبت مجدد این میراث تاریخی کرمانشاه به فهرست آثار ملی، این قابلیت را اجرایی کنند.
وی با اشاره به نامه «علی اصغر مونسان» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به «سعید نمکی» وزیر بهداشت در خصوص این موضوع، افزود: مونسان از نمکی درخواست کرده که برای صیانت و پاسداری از بیمارستان تاریخی مسیح (مرادیان) از هرگونه مجوز تغییر کاربری بنای مزبور ممانعت به عمل آمده و مساعدت لازم برای احیای آن متناسب با سیاست‌های دولت در دستور کار قرار گیرد.
گفتنی است، مونسان در این نامه به این موضوع هم اشاره کرده که اخیرا بنا بر تقاضای ورثه از طریق دیوان عدالت اداری اقدامات خروج از ثبت این بنا در دستور کار قرار گرفته است و متاسفانه امکان دارد این بنای ارزشمند که برگی درخشان از تاریخ طب نوین ایران به شمار می‌رود تخریب و دستخوش ساخت و سازهای ناهمگون با ارزش‌های فرهنگی تاریخی علمی آن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *