نشريات كرونا زده، حامي ندارند؟! «مالیات» به جای «حمایت»

مطبوعات و وضعیت رسانه‌های مکتوب در کشور این روزها با بحران‌های جدی روبرو است و اگر مسئولان به فکر نباشند، ورشکستگی این رسانه‌ها دور از انتظار نخواهد بود.

به گزارش باختر و به نقل از تسنیم ، شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا آسیب‌های بسیاری برای اقتصاد مطبوعات در سطح کشور و استان کرمانشاه داشته است؛ برخی از مدیران مطبوعات با توجه به پس‌انداز خود تا حدودی در برابر این وضعیت ایستادگی کردند، اما آنها که پیش از این هم دارای مشکلات اقتصادی بودند اکنون به‌راستی دچار بحران شده‌اند.

البته رسانه‌های مکتوب مدت‌هاست با مشکلات متعدد دست و پنجه نرم می‌کند که با شیوع ویروس کرونا مشکلات بیشتری بر این افراد و کار نیمه تعطیل آنها افزوده شد و اکنون بسیاری از روزنامه‌نگاران نشریات مکتوب در استان کرمانشاه در تنگنای مالی قرار گرفته‌اند که چشم‌انداز پیش رو نیز چندان امیدبخش نیست.

رسانه‌های مکتوب دو ماه تعطیلی اجباری را تحمل کردند و پس از این دوران نیز با گرانی افسار گسیخته در مواد اولیه چاپ نشریات همچون کاغذ روبرو شدند تا بسیاری از نشریات مکتوب کرمانشاه به گاهنامه تبدیل شوند و از سوی دیگر وضعیت اقتصادی نامطلوب سبب کاهش درآمدهای نشریات و افزایش هزینه‌ها شده است.

سردبیر روزنامه باختر به عنوان پرفروش‌ترین نشریه استان کرمانشاه اظهار کرد: این روزنامه در طول چند دهه منظم و مرتب چاپ شده است، اما وضعیت کنونی همه مطبوعات از جمله روزنامه باختر را تحت‌تأثیر قرار داده است و اکنون باختر به‌عنوان پر مخاطب‌ترین روزنامه غرب کشور امکان چاپ  پرتیراژ و حتی انتشار منظم را ندارد.

هادی نوروزی با بیان اینکه اکنون در تأمین حقوق افراد شاغل در روزنامه دچار مشکل شده‌ایم و این موضوع به بحرانی تبدیل شده است افزود: اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مجموعه ناظر بر فعالیت‌های رسانه‌ای فکر اساسی برای عبور مدیران نشریات از بحران کنونی نداشته باشد، به زودی همه مطبوعات محلی و احتمالا سراسری تعطیل خواهند شد.

سردبیر روزنامه باختر درباره مشکلات اقتصادی نشریات افزود: این موضوع مربوط به استان کرمانشاه نیست و یک موضوع سراسری و یک بحران جدی است.

این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه امیدوارم مسئولان برای مشکلات اقتصادی نشریات مکتوب به فکر چاره باشند گفت: اگر شرایط اقتصادی روزنامه اینگونه ادامه یابد مجبوریم شمارگان روزنامه را هم در آینده نزدیک کاهش دهیم و احتمالا روزی ناچار خواهیم شد به طور کامل تعطیل کنیم که با روند فعلی آن روز نیز زیاد دور نیست.

وی با اشاره به اینکه کاهش شمارگان به کاهش فروش و درآمد و تعدیل نیرو منجر خواهد شد افزود: تأمین هزینه‌های تمامی نشریات مکتوب استان کرمانشاه با کسب درآمد از طریق فروش نسخه‌های چاپی یا درج آگهی جبران می‌شود، اما در چند ماه گذشته درآمدها با هزینه‌ها همخوانی نداشته است تا نشریات متحمل ضرر شوند.

نوروزی با بیان اینکه امیدواریم مسئولان در سطح کلان و وزارت ارشاد و معاون مطبوعاتی پیگیر این ماجرا باشند و بحران را مدیریت کنند بیان کرد: وضعیت درآمدی روزنامه‌ها از سال گذشته رو به رکود بود و با وجود بیماری کرونا شرایط خیلی بدتر شد و تا پایان فروردین ماه روزنامه‌ای به دلیل محدودیت‌هایی که از سوی دولت اعمال شده بود چاپ نشد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از شهروندان به دلیل از ترس از شیوع کرونا از خرید روزنامه صرف‌نظر کرده‌اند افزود: در این شرایط برای باختر بیش از 100 میلیون تومان مالیات وضع شده که مدت کوتاهی نیز فرصت پرداخت دارد و در صورت عدم پرداخت، حساب‌های بانکی روزنامه مسدود می‌شود؛ حال آن که برای پرداخت حقوق کارکنان نیز در تنگنا هستیم.

وی با بیان اینکه مسئولان حوزه رسانه‌ها هیچ حمایتی از رسانه‌های مکتوب به جز یکی دو نشریه نورچشمی نداشته‌اند بیان کرد: از سوی دیگر دولت به جای حمایت از مطبوعات این مالیات‌های سنگین را در نظر می‌گیرد که براساس قانون مالیات، مجموعه‌های فرهنگی و مطبوعاتی کشور از پرداخت مالیات معاف هستند.

سردبیر روزنامه باختر با اشاره به اینکه استاندار کرمانشاه در ابتدای سال قول حمایت از مطبوعات را داد اما هنوز هیچ حمایتی انجام نشده است گفت: اکثر رسانه‌های استان برای پرداخت حق بیمه خبرنگاران مشکل دارند و بسیاری از اصحاب رسانه وقتی می‌بینند چرخه زندگی با این درآمد نمی‌چرخد از این حرفه خارج می‌شوند.

رایزنی برای رفع مشکلات رسانه‌ها در استان کرمانشاه

مریم عباسی، کارشناس مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در رابطه با وضعیت بحرانی رسانه‌های مکتوب در استان کرمانشاه گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با در اختیار قرار دادن تسهیلات با سود کم از خبرنگاران کرمانشاهی حمایت خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مواردی که حیات رسانه‌های مکتوب را تهدید می‌کند کانال‌های تلگرامی است بیان کرد: درج خبرهای غیرواقعی در این کانال‌ها و عدم نظارت بر روی این کانال‌ها مشکلاتی برای رسانه‌های دارای مجوز ایجاد کرده است و مرجع رسیدگی به این کانال‌ها پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات است.

مهتاب صوابی، رئیس گروه امور رسانه اداره کل ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه یکی از مشکلات داخلی تمامی رسانه‌های مکتوب وضعیت اقتصادی زمان کنونی به دلیل شرایط کرونا است که مدیران مسئول روزنامه‌ها را با چالش اساسی روبرو کرده است گفت: قیمت بالای کاغذ و زینک موجب شده نشریات تا حد امکان شمارگان خود را کاهش دهند.

وی با بیان اینکه برای حل این مشکلات با خانه مطبوعات و رسانه‌ها و چاپخانه‌های استان کرمانشاه جلساتی برگزار و رایزنی‌هایی انجام شد و یک مقدار از این مشکلات برطرف شد بیان کرد: با مکاتبات وزارت ارشاد مبالغی به این نشریات کمک خواهد شد اما باز هم بسیاری از نشریات تعدادی از خبرنگاران را به علت تنگنای اقتصادی تعدیل کردند.

رئیس گروه امور رسانه اداره کل ارشاداسلامی استان کرمانشاه با اشاره به حمایت‌های این سازمان از رسانه‌ها با پرداخت تسهیلات و بودجه به این نشریات و برگزاری کارگاه‌های سواد رسانه‌ای، پرداخت یارانه حمایتی عنوان کرد: 480 مورد دکه مطبوعاتی مجوزدار در استان وجود دارد که کارشناسان ارشاد وضعیت این دکه‌ها برای فروش بیشتر نشریات مکتوب بررسی کرده‌اند.

بهبود وضعیت نشریات مکتوب استان کرمانشاه و اذعان مدیران این رسانه‌ها عیاری خواهد بود برای قول‌های مسئولان و تلاش‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با رفع مشکلات این گروه که می‌تواند برای جامعه هم راهگشا باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 28 = 30