نظام زلزله زده آموزش استان نیازمند رسیدگی است

نظام زلزله زده آموزش استان نیازمند رسیدگی است شکی نیست که نظام آموزشی هر کشور به علت تربیت نسل بعد و مدیران و کاربدستان آینده مهمترین نقش را در پیشبرد هر مملکتی بعهده دارد. امروز آموزش و پرورش در غیبت روحانیون و تجمع آنها در قم و عدم حضور مداومشان در لایه های پایین جامعه مهمترین نقش پرورش تربیتی و اخلاقی جامعه را عهده دار شده است. تعلیم و تعلم 16 میلیون نفر – آن هم قشر کودک و نوجوان فعال و حساس- کار بسیار دقیق و مهمی است که نه با بودجه های قطره ای سازگار است و نه با تنها گذاشتن این نظام عریض و طویل.
از سویی امروز؛ لجام گسیختگی قیمتها و عدم مکفی بودن حقوق ها نوعی بی انگیزگی را در قشر فرهنگی ما ایجاد نموده است. عدم بکارگیری صحیح مدیران براساس شایستگی ها و احتمالا عدم نظارت صحیح سازمان آموزش و پرورش موجب سردرگمی شاگردان شده است.
نظام فرزند سالاری ما خود را به مدیران نظام آموزشی کشور و استان تحمیل نموده است. عدم انجام وظیفه صحیح و عدم درک حساسیت ها از سویی اندکی از کادر آموزش موجب تلخی و مشقت حضور دانش آموزان در مدارس شده است. شاید بازار کار یک سویه و یک طرفه برخی رشته ها موجبات نا امیدی دانش آموزان را فراهم ساخته است. متاسفانه در دانشگاه فرهنگیان نیز وضعیت از این بهتر نیست و حساسیت های لازم برای پرورش معلمان آینده این کشور وجود ندارد. بی  نظمی و تعطیلی در آنها, نامطلوب بودن کیفیت غذا و شلوغی خوابگاهها حکایت تلخ دیگری است.
هرچند عدم احساس مسئولیت والدین در قبال سرنوشت فرزندان و زمینه سازی سفرهای زودهنگام از سوی برخی و دلبستگی های عاطفی شدید در نظام تک فرزندی خانوارهای ما از سوی دیگر در تشدید این بی نظمی نظام آموزشی ما سهم خاصی دارد.
هرچه هست همه این مسائل در بیستم اسفند ماه دست بدست همه داد و برخی مدارس استان حتی مدارس خاص را به بی نظمی و تعطیلی زودهنگام کشاند. سوال اینجاست در کدام کشور توسعه یافته جهان چنین بی نظمی های بی هدفی قابل مشاهده است؟ آیا با تدوام این بی نظمی ها می توان انتظار داشتن یک استان رو به رشد و توسعه یافته ای را داشت که جایگاه ما را از صدر آمارهای نامطلوب و بعضا زشت به دامنه های سبز و خرم افتخار این نمودارهای بدقواره بغلطاند و در بر فراز قلل آماری افتخار آمیز قرار دهد. با تداوم چنین رویه ای نه جایگاه ما در کاهش بیکاری بهبود خواهد یافت و نه در اشغال کرسی های نظام آموزش عالی.
شاید بهتر آن باشد جناب استاندار فعال و محترم به وضعیت نظام زلزله زده آموزش استان هم سامان ببخشد. انشاء الله
محمود رستمی تبار

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =