نماینده اصحاب فرهنگ و هنر استان از معاون اول رئیس جمهور خواستار شد: /از بازگشایی دانشگاه فرهنگ و هنر تا حمایت از رسانه های استان

photo_2021-02-08_14-41-00
مشروح خبر

مهرداد مرادی، نویسنده و مترجم کرمانشاهی به نمایندگی ازاصحاب فرهنگ و هنر و رسانه کرمانشاه به ایراد سخنرانی در حضور معاون اول رئیس جمهور پرداخت.
به گزارش باختر متن سخنرانی به شرح زیر می باشد:
به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد
با سلام و دورد به پیشگاه حضرت ولی عصر (عج) و روح پر فتوح بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و ارواح طیبة شهدا بویژه شهدای مدافع حرم و با آرزوی توفیق مقام معظم رهبری و کلیه خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و عرض تبریک و تهنیت به مناسبت فرا رسیدن ایام دهة فجر، تشریف فرمایی شما، معاونت اول ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، آقای دکتر جهانگیری و همراهان گرامی را به این دیار که به فرمایش مقام معظم رهبری چهرة زیبا و سینة ستبر ایران اسلامی است، گرامی میدارم و به حضار محترم خیر مقدم عرض می کنم.
آقای دکتر جهانگیری! کرمانشاه توجه و عنایت ویژه شما و مسئولین را می طلبد. این استان به جهات مختلف نسبت به بسیاری دیگر از شهرهای ایران از اهمیت و ارجحیت خاص تری برخوردار است. در دوران جنگ تحمیلی با توجه به اینکه کرمانشاه نقطه آغاز و پایان جنگ بود و درست در طی همین شرایط که دیگر استانها گام های بلند در حوزه توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بر می داشتند، استان ما از روند توسعه بازماند و همین عقب ماندن به مدت یک دهه منشا آسیب‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی از قبیل بیکاری، عدم وجود زیرساخت‌های مناسب فرهنگی در سطح استان کرمانشاه گردیده است. در صورتی که موقعیت استراتژیک استان کرمانشاه به لحاظ جغرافیایی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی با توجه به همجواری با کشور همسایه، بعد از جنگ به عنوان دروازه ای رو به عتبات عالیات قطعاً برای کشور دارای منزلت و اعتبار منحصر به فردی است.
لازم به یاد آوری است که شما غیر کرمانشاهیان، کرمانشاهی را پهلوان خطاب کرده و می کنید. حقیقتاً این خصلت برازنده این مردم است. این مردم نه در میدان زورآزمایی که در عرصه های دیگر از جمله فرهنگ و هنر و خصایص انسانی؛ از پاکی و راستی و تواضع و جوانمردی سرآمد هستند. وجود صاحبان اندیشه و قلم و هنرمندان پر آوازة جهانی که شمار نام همه در این فرصت نمی گنجد، گواه بر این ادعاست ولی نمی‌توان در خوشنویسی از میرزا محمدرضا کلهر، حضرت آیت ا... نجومی و عبدا... جواری، در ادبیات از مولوی کُرد تایجوزی، خانای قبادی، خاندان هاشمی اورامانی، میرزا احمد الهامی، ابوالقاسم لاهوتی، یدا... بهزاد، علی اشرف درویشیان، علی محمد افغانی، عاطفی ها، پرتو کرمانشاهی، محمدجواد محبت، منصور یاقوتی و اسماعیل زرعی، در موسیقی از حشمت ا... لرنژاد، منوچهر طاهرزاده، شهرام ناظری، علی اکبر مرادی، کیهان کلهر، کیخسرو پورناظری و سیدجلال محمدیان، در سایر حوزه ها محمدعلی سلطانی و بهرام کلهرنیا و هنرمندان جوان خوش قریحهای که هر ساله در جشنوارههای مختلف بر تارک ادب و هنر ایران می‌درخشند، نامی ذکر نکرد. ولی با کمال تاسف استعدادها و تلاش های آنان به خوبی مدیریت نمی شود. آنچه شخصاً تجربه کرده‌ام در دولت‌های مختلف مدیرانی تصدی استانداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه را عهده‌دار شده‌اند که حقیقتاً تمام تلاش خود را برای حمایت از اهالی فرهنگ و هنر به کار گرفته اند و از هیچ مساعدتی فروگذار نکرده اند اما این کافی نبوده، چرا که سیاست ها و چارچوب ها و تسهیلات و اعتبارات این مجال را به آنان نداده تا آنچه در خور شأن این شهر است به انجام برسانند.
بنابراین ما از شما و دیگر دولتمردان تقاضا داریم با تخصیص امکانات و اعتبارات بیشتر به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه ما را در پیشبرد اهداف فرهنگی این استان یاری و توجه خاص خود را به مطالبات اصحاب فرهنگ و هنر و رسانة استان کرمانشاه به شرح ذیل معطوف فرمایید:
• توجه به ایجاد فرهنگسراها و مجتمع های فرهنگی و هنری، تالارهای اجتماعات شایسته، ایجاد سینما و سالن های اختصاصی تئاتر
• حمایت بیشتر از روزنامه‌های سراسری استان جهت انتشار در سراسر کشور، با توجه به سابقة صد ساله مطبوعاتی استان
• پیگیری و تسریع طرح ثبت دالاهو به عنوان شهر بین المللی تنبور، با توجه به این که در سال پایانی دولت دوازدهم این شهر به عنوان شهر ملی تنبور معرفی و ثبت گردید.
• مساعدت در راستای صادرات کالا و خدمات چاپ و بسته بندی از کرمانشاه به استان‌های کشور مجاور در حوزه عربی و اقلیم کردستان عراق
• تأمین و تثبیت برگزاری سالانه یا دو سالانه جشنواره مطبوعات استان های شمال غرب کشور با حضور استانهای شرقی کشور عراق و ترکیه در استان کرمانشاه با توجه به این که مجوز آن از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ شده است.
• افزایش سطج زیر بنای ساختمانها و مجتمع های فرهنگی و هنری استان. علیرغم این که از سال ۱۳۹۰ با سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه سطح زیربنای ساختمان ها و مجتمع های فرهنگی و هنری استان افزایش یافته اما با توجه به سبقه فرهنگی کرمانشاه همچنان نیازمند حمایت بیشتر دولت در این حوزه می‌باشد.
• بازگشایی مرکز آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر کرمانشاه که با وجود بیش از هزار دانشجو در سال 1398 تعطیل شد.
• تاسیس رشته های فرهنگی و هنری و تدریس و تربیت دانشجو در این رشته ها در دانشکدة هنر و معماری دانشگاه رازی که بر خلاف نام و سابقة 50 ساله آن دانشگاه، فقط معماری در آن دانشکده تدریس می شود.
در پایان حضور شما و همراهان گرامی در کرمانشاه را به فال نیک گرفته و آرزومندیم این سفر برای این استان و ایران عزیز مایه خیر و برکت و گشایش شود.
مهرداد مرادی، نویسنده و مترجم و ناشر
به نمایندگی از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانة کرمانشاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

+ 15 = 22