نوادگان کریم‌خان زند در لکستان کرماشان

dr_davoody
مشروح خبر

به تازگی در شمارۀ شانزدهم فصلنامۀ علمی پژوهشی مطالعات ایران‌شناسی مقاله‌ای به قلم داود داودی دکترای باستان‌شناسی و پژوهشگر فرهنگ عامه با عنوان بررسی روایتی از بازگشت همراهان لطفعلی‌خان زند به ملک باخله به چاپ رسیده است که پرده از برخی ابهامات و نقاط تاریک دورۀ زند برمی‌دارد.
در این مقاله بر اساس اسناد معتبر مانند سنگ قبور به برخی از اولاد بنیانگذار سلسلۀ زندیه اشاره شده است که در متون تاریخی نام برده نشده‌اند.
از بارزترین نکات قابل ذکر این مقاله بازسازی بخشی از تاریخ اواخر دورۀ زند پیش از اسارت لطفعلی‌خان در ارگ بم است.
بر اساس روایات موجود در میان اهالی روستای باخله از توابع شهرستان هرسین و تطبیق روایات با سنگ قبور قبرستان این روستا باید گفت که سلطان‌مرادخان یکی از فرزندان بنیانگذار سلسلۀ زندیه به همراه دو فرزندش محمدکریم‌خان و آقاخان سه تن از آخرین همراهان لطفعلی‌خان بودند که در هیچ متن تاریخی نامشان به میان نیامده است.
آنها پیش از اینکه قربانی خیانت محمدعلی‌خان سیستانی حاکم بم شوند از لطفعلی‌خان جدا شده و آنجا را به مقصد لکستان در ملک باخله ترک می‌کنند و همانجا به زندگی خود ادامه می‌دهند.
قبرستان باخله با مجموعه‌ای از سنگ قبور اعقاب کریم‌خان وکیل‌الرعایا می‌تواند پس از ثبت در فهرست آثار ملی میراث‌فرهنگی، به عنوان یک منطقۀ فرهنگی مستعد گردشگری از سوی اداره کل میراث‌فرهنگی کرمانشاه مورد توجه قرار گرفته و با ایجاد یک سایت موزه، زمینۀ مساعدی برای معرفی این ناحیه و جذب گردشگر فراهم آید.
برای دریافت اطلاعات کامل می‌توانید مقالۀ گفته شده را از این سایت دانلود نمایید:
iran-meg.iranology.ir

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

47 + = 48