« نون ـ خ »موسيقي كُردي را دوباره رواج داد/ «شيرين ، شیرین» پس از نيم قرن، شنيده شد

پخش سريال « نون ـ‌ خ » با تمامي نكات مثبت و منفي اش ، مورد استقبال مردم قرار گرفت و اثرات بسيار محسوسي از پتانسيل ها و استعدادهاي منطقه را شكوفا كرد كه خود بحث كامل و جامع مي طلبد تا درباره اش سخن گفت، اما در يك كلام ، نگاه ها را متوجه منطقه غرب به خصوص كرمانشاه نمود و خصلت نيكوي مردم كُرد و اقوام غرب نشين را نمايان ساخت.
اين سريال توانست ويژگي هاي خاص موسيقي كُردي را بار ديگر در اذهان زنده كند و موجب گرديد كه پخش و شنيده شدن اين نوع موسيقي اصيل از رسانه هاي شنيداري وديداري به گونه اي ملموس رواج يابد و مورد توجه همه مردم ايران وجهان قرا رگيرد.
آنچه كرمانشاهيان را در آخرين قسمت اين سريال خرسند نمود، پخش آهنگ بسيار معروف « شيرين،شيرين » با صداي جلال محمديان بود كه اين ترانه، پس از تقريباً نيم قرن براي اولين بار از تلويزيون پخش شد و با استقبال همگان روبرو گرديد ، به گونه اي كه فرداي پس از پخش آخرين قسمت اين مجموعه، صداي فرهنگ نيز اين ترانه را در برنامه صبحگاهي خود پخش كرد و بي شك در شبكه هاي ديگر نيز پخش خواهد شد.
به بهانة پخش اين موسيقي اصيل بجاست يادي كنيم از شاعر و سازنده اين ترانه نوستالوژيك .
« هاشم ربيعي» كارمند عالي رتبه صدا و سيماي مركز كرمانشاه كه خود از خوانندگان، نوازندگان و آهنگ سازان ارزنده كرمانشاه محسوب مي گردد و در اواخر دهه چهل، اين آهنگ بسيار شنيدني را ساخت كه همان روزگار نيز با استقبال مردم ما مواجه گرديد به گونه اي كه اين موسيقي از سوي بسياري از خوانندگان آن زمان بازخواني گرديد.
اما بعدها اين آهنگ به فراموش سپرده شد تا اينكه سازندگان « نون ـ خ » بار ديگر آن را پخش كردند و خاطره آن در دلها زنده شد.
اينك « هاشم ربيعي» اين هنرمند كرمانشاهي در تهران دوران بازنشستگي خود را مي گذراند ، او خدمات بسيار ارزنده اي به موسيقي كُردي كرده است، برايش سلامتي و تندرستي آرزومنديم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

2 پاسخ

  1. موسیقی کوردی را سریال توهین آمیز نون-خ رواج داد؟!؟! نه خیر، در همۀ این سالها موسیقی کوردی رواج داشت و هنوز هم رواج دارد، این تلویزیون حکومتی بوده که عامدانه هویت مردم کورد را انکار کرده و اکنون که به صورت توهین آمیز چند موسیقی کوردی را بدون اجازۀ صاحبان معنوی آثار قطره چکانی به مردم داده، می کوشد به خودش مرکزیت داده و دم از ترویج آن بزند!!! در این نیم قرن خود مردم از طریق رسانه ها میلیون ها بار «شیرین شیرین» و دیگر شاهکارهای موسیقی کوردی را گوش کرده اند، و صدا و سیمای حکومتی باید بداند که انحصار در عرصۀ فرهنگ مدتهاست به سر آمده و اتفاقاً تمسخر فرهنگ کوردی توسط سیمای حکومتی هم از همینجا نشأت گرفته است.
    در ضمن ترانۀ مزبور نخستین بار توسط کاک «شهاب جزایری» خوانده شد، و جناب محمدیان بعداً دوباره آن را بازخوانی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 53 = 55