نگاهی به نقش محوری بازرسی اصناف در مقابله با کرونا

در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا امیرپهلوانی رئیس بازرسی اتاق اصناف کرمانشاه طرح تشدید بازرسی از واحدهای صنفی وفروشگاهای چندمنظوره رابه شرح زیربیان کرد: باتوجه به شیوع ویروس کرونا وبدنبال ابلاغ تعطیلی بازار، پاساژهاوتمام واحدهای خدماتی وصنفی، اتاق اصناف بلافاصله تمام نیروی انسانی که در اختیارداشت بکارگرفت وبا اطلاع رسانی و بازرسی درقالب گشت های مشترک اقداماتی را به عمل آورد.
وی گفت: اوایل کار، همکاری خوبی ازسوی واحدهای صنفی داشتیم اما در برخی مناطق متأسفانه با عدم همکاری بعضی از واحدها جهت برخورد نیاز به قوه ی قهریه داشتیم در مجموع کارپیشرفت خوبی داشت چرا که همه ی مسئولین و ادارات حضور داشتند!
وی گفت:حضورتعزیرات وقاضی دادگستری، پلیس اماکن، معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و مرکز بهداشت استان تقریبا یک بسیج همگانی رابوجودآورد که باعث پیشرفت چشمگیری در این راستا بودیم و چون قوه ی قهریه در کنار ما بود بلافاصله در صورت نیاز وعدم رعایت پروتکل های بهداشتی مکان های متخلف را پلمپ میکردیم.
پهلوانی در ادامه افزود: با اعلام برداشته شدن بعضی از محدودیتها از سوی دولت و فعالیت دوباره پاساژها و واحدهای صنفی در نیمه دوم فروردین که به تبع آن برای حمایت اقتصادی و کالایی بازاریان لازم وقابل قبول بود برخی از واحدها همانند شرایط خاص قبل، اهمیت زیادی به پروتکل های بهداشتی نمی دادند وما مجبور به برخورد جدی شده و هستیم. اتاق اصناف وظیفه ی قانونی وشرعی خود را با تمام توان انجام می دهد اما نقش و همکاری مردم در این میان بسیار مهم است.
این مقام مسوول تاکید کرد: ما نمی توانیم هر روز بصورت دائم در بازار حضور داشته باشیم وبه مردم و بازاریان اعلام کنیم که پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند ویا حتما از ماسک استفاده کنند.
وی گفت: در حال حاضر تالارها همچنان تعطیل و رستوران ها ودیگر واحدهای خدماتی بصورت ۵۰ درصد ظرفیت مشغول فعالیت هستند و تمام واحدها ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی می باشند.
رئیس بازرسی اصناف کرمانشاه افزود: مبارزه با کرونا یک کارفرهنگی است کاری نیست که فقط شامل یک صنف خاص باشد همه ملزم به رعایت هستند واتاق اصناف جزئی ازهمین مردم است .اتاق اصناف تمام توان خود را برای این قضیه گذاشته و بیشترین انتظار ما از مردم این است که با رعایت فاصله گذاری اجتماعی وعمل به دستورات ستاد مبارزه با کرونا به کادر درمان کشور رحم کنیم که اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم کادر درمانی چهار ماه است که درگیر این شرایط خاص می باشد و در این مدت هیچگونه تقویتی نشده است.
وی افزود: مردم ایران در شرایط بسیارسخت تر و در آزمونهای بسیاری همچون هشت سال جنگ تحمیلی وتحریم های اقتصادی همواره پیروز میدان بوده و ما اطمینان داریم که با اتحاد وبسیج همگانی و اجرا و رعایت پروتکل های بهداشتی در مقابل این ویروس نیز پیروز خواهیم بود.
پهلوانی در ادامه ضمن یادآوری اینکه اتاق اصناف و بازاریان کشور پیش از این و در دیگر بحران ها دوشادوش مردم ایران در صحنه بودند گفت: در حال حاضر اتاق اصناف خارج و افزون بر ظرفیت خود اقدام می کند وبا وجود مشکلات توانسته مبلغ یک میلیارد تومان به بیماران کرونایی وخانواده هایشان کمک کندو هر جا که امروز شما ورود کنید متوجه می شوید که اتاق اصناف پایه و اساس کار است و وظیفه ی ذاتیش رابه عنوان یک نهاد مردم پایه بدرستی انجام داده است.
پهلوانی تصریح کرد: اتاق اصناف وبازاریان نقش خود را بعنوان یک کاسب متعهد و دلسوز بخوبی ایفا کرده و در این شرایط حساس هم همکاری وهمراهی خود را که یکی از ضروری ترین اقداماتی است که برای جلوگیری از گسترش این بیماری باید لحاظ کنند، فراموش نمی کنند.
رئیس بازرسی اتاق اصناف در خصوص بالارفتن قیمتها وگرانفروشی برخی عوامل سودجوگفت: متأسفانه برخی عوامل سودجو با احتکارو گرانفروشی برخی کالاها خصوصا کالاهای سلامت محور ضمن برهم زدن آرامش و امنیت شهروندان در شرایط بحرانی در توزیع این کالاها اختلالاتی ایجاد کردند که اتاق اصناف با رصد کامل فروشگاه های بزرگ وچند منظوره وپرونده نمودن چندین فروشگاه و ارجاع آنها به تعزیرات ونظارت دائم بر آنها وظایف خود را به درستی انجام می دهد. آنچه که از مردم انتظارداریم توجه به برچسب قیمت ها و در صورت مشاهده گرانفروشی و مواردتخلف تماس با شماره ۱۲۴ است.
وی افزود: مردم شخصیت حقیقی و حقوقی دارند و بهترین پشتوانه برای دولت همین مردم هستند. لذا در جهت رفاه و آرامش و امنیت روانی جامعه، ما بدون هیچ اغمازی با انجام مستمر و جدی بازرسی ها، بازار را بصورت کامل رصد می کنیم. بی تعارف پلمپ می کنیم و در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی مراکز متخلف تعطیل خواهند شد.چرا که سلامت و امنیت جامعه بسیارمهمتر از منافع شخصی افراد است.

پهلوانی در پایان گفت: ما همگام با دیگر دستگاه های دولتی در انجام وظایف خودبه شهروندان کوتاهی نخواهیم کرد.
گفتگو از: خدیجه خاتوله

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 34 = 35