نگاهی به کتاب ارزنده «قصرشیرین درهزاره تاریخ» به اهتمام استاد محمدرضا محبت

مشروح خبر

ح- مولایی فر

بخش پنجم

یکی از نکته های حائز اهمیت قصرشیرین، داشتن هفته نامه است که جناب محبت در این باره می نویسد: « با وجود عدم امکانات چاپی، قصرشیرین دارای یک روزنامه هفتگی به نام «شاه ایل» بود، امتیاز این روزنامه در سال 1331 از طرف اداره ی کل انتشارات وقت به نام رحیم حاتم صادر و اولین شماره ی آن در خرداد ماه 1331 با این شعار:
« ما پا به ره عشق نهادیم ونترسیم
هرچند بدیهی است در این ره خطر ما»
منتشر و تا فروردین ماه سال 1335 انتشار آن ادامه یافت [ به دلیل انتقاد از دولت دوسال تعطیل می شود] بار دیگر از سال 1337 کار خود را آغاز کرد و تا سال 1356 منتشر شد.
قصرشیرین بعد از کرمانشاه اولین شهر استان بود که روزنامه محلی در آن منتشر می شد... [ این نشریه با وجود زیان مالی] با همت مرحوم رحیم حاتم قریب 25 سال منتشر شد»
نقل به اختصار صص 169-170
خالی از لطف نیست به موضوع چاپخانه در این شهر پرداخته شود. مولف یادآور شده است: «قصرشیرین تا سال 1346 شمسی فاقد چاپخانه بود، در این سال باعلاقمندی و کوشش زنده یاد مسعود سعادت (1) چاپخانه ای در قسمت تحتانی ساختمان جدید الاحداث اکبر غروی که از وکلای برجسته ی دادگستری و علاقه مندان به فرهنگ بود، تاسیس گردید و کم کم توسعه یافت تا آن که ساختمان جدیدی باهمت مدیر و موسس چاپخانه ی « مسعود سعادت» در خیابان راه کربلا احداث و چاپخانه در آن توسعه یافت.
این چاپخانه با دارا بودن 5 دستگاه ماشین چاپ و ... کارهای چاپی قصرشیرین و شهرستان های اطراف را به خوبی انجام می داد.» ص 170
ناگفته نماند مولف نیز نگاهی به فرستنده ی رادیویی قصرشیرین، (بهمن ماه 1351) راه اندازی تاسیسات مخابرات (1355 ) و به کار افتادن سالن سینما (1347) داشته و به سینما شهرام سرپل ذهاب و سینما آریا نفت شهر هم اشاراتی کرده است.
فصل پنجم کتاب قصرشیرین به موضوعات معارف ( فرهنگ، آموزش و پرورش، فرهنگ و هنر، ارشاد اسلامی) اختصاص دارد.
این فصل چون به مسائل مدرسه ومعلم و فرهنگ می پردازد، ارزشمند و از جذابیت خاصی بهره مند است در این نوشتار صرفاً به راه اندازی و تاسیس اولین مدرسه درخطه ی قصرشیرین پرداخته می شود: « تا زمان حکومت شیرخان
( 1260-1334 ه-ق) رئیس ایل سنجابی و ملقب به صمصام الممالک اصولاً امکاناتی برای تحصیل در این شهرستان وجود نداشت. وی که مردی آزاد اندیش وعلاقه مند به ایران و ایرانی بود و حکومت قصرشیرین را در دست داشت جهت فراهم آوردن محیط مناسب برای تحصیل فرزندان این آب وخاک کمر همت بست و با تقبل زحمات فراوان و هزینه ی شخصی ادیب الاشراف را از نجف به قصرشیرین دعوت کرده و محل مناسبی در قلعه ی مسعودی که دارالحکومه ومنزل صمصام الممالک بود برای تشکیل کلاس اختصاص داد... قصرشیرین بعد از مرکز استان کرمانشاه اولین شهری است که کلاس درس جدید در آن دایر گردید...»
نقل به اختصار و حذف ص 175
شخصیت هایی از شهر کرمانشاه و افرادی در کسوت حاکم در بازگشایی دوباره ی مدرسه ی
صمصامیه و توسعه ی معارف و فرهنگ درقصرشیرین نقش داشته اند که تنها به ذکر اسامی آنان اکتفا می شود. جهت اطلاع بیشتر به اصل کتاب مراجعه شود.
رجال ذیل در زمینه ی گسترش آموزش و پرورش در منطقه ی قصرشیرین موثر بوده اند:
« نصرت الممالک شازده جلال الدین میرزا جهانبانی، میرزا باقر فانی ( در سمت مدیریت ومعلم) همچنان حسینعلی هندسی گوران، و ...» صص 176-177
... « در سال 1313 عطاء اله معتمدی به نمایندگی معارف قصرشیرین منصوب و اولین مدرسه ی دخترانه در سال 1313 در قصرشیرین به نام دبستان مکتب پرورش دوشیزگان قصرشیرین و به مدیریت آغابیگم باطنی متولد 1273 در یک ساختمان استیجاری شروع به کار کرد... با سه معلم و 58 شاگرد» ص 183
سایر اطلاعات در زمینه ی موضوع آموزش و پرورش را در اصل کتاب پیگیر باشید. اما جایز نیست از خدمات ورزشی «دکتر جواد کریمی» از اهالی کرمانشاه در منطقه ی قصرشیرین یادی نشود. نویسنده در این مورد می نویسد: با انتقال حسن موحد از فرهنگیان زاهدان به قصرشیرین: « اهم اقدامات ایشان ترتیب استخدام دبیران لیسانسیه در رشته های تربیت بدنی، زبان خارجه و زیست شناسی بود.
با استخدام جواد کریمی اولین لیسانسیه تربیت بدنی در سمت دبیر آموزشگاه های قصرشیرین در دی ماه 1341 وسپس انتخاب ایشان به سمت مدیر فنی تربیت بدنی، پی ریزی تحولی بینادی در امر ورزش آموزشگاه ها آغاز و زمین های والیبال وبسکتبال در مدارس قصرشیرین آسفالت گردید و با خرید اولین تشک کشتی تمرین رشته های مختلف ورزشی به صورتی منظم وجدی آغاز شد.» ص 196
پانویس:
مسعود سعادت یکی از فرزندان فیض اله سعادت موسس چاپخانه سعادت و مدیر روزنامه سعادت ایران درکرمانشاه بود ... . اخوان وی سیاوش سعادت و کامران سعادت مدیر روزنامه باختر از چاپخانه داران و روزنامه نگاران کرمانشاه می باشند.
ص 170
عکس فوق از راست به چپ: زنده یادمرحوم فیض اله سعادت در کنار جهانسوز شهردار وقت و فضائلی استاندار و مرحوم باقر شاکری تاریخ نویس و محقق و مدیر نشریه خسروی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − یک =

+ 51 = 52