هشدار بازرس کل قضایی استان در برخورد با مفاسد

157183722
مشروح خبر

بازرس کل قضایی استان کرمانشاه گفت: حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید و همچنین برخورد با فساد از مهمترین اولویت‌های امسال ما است.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا، محمد جهانیان در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، از سازمان بازرسی به عنوان یکی از مهمترین سازمان‌های نظارتی کشور یاد کرد و افزود: هدف اصلی تاسیس این سازمان نظارت بر اجرای دقیق قانون، حسن عملکرد دستگاه‌های اجرایی و مبارزه با فساد است.
وی ادامه داد: در دوره جدید فعالیت قوه قضاییه اجرای عدالت و مبارزه با فساد در اولویت است و در حوزه بازرسی نیز مانند سایر بخش‌های زیرمجموعه قوه قضاییه این مهم در دستور کار قرار داد.
بازرس کل قضایی استان کرمانشاه با اشاره به تهیه سند تحولی سازمان بازرسی در دوره جدید قوه قضاییه خاطرنشان کرد: برای امسال چند اولویت در حوزه سازمان بازرسی در نظر گرفته شده که نظارت الکترونیکی با هدف شفاف سازی امور از مهمترین آنها است و نقش بسزایی در مقابله با فساد خواهد داشت.
وی تاکید بر خودکنترلی دستگاه‌های اجرایی با رویکرد پیشگیرانه را از دیگر اولویت‌های امسال برشمرد و اضافه کرد: از آنجایی که قرار نیست فقط رویکرد برخورد با تخلفات در دستور کار باشد، امسال بنا داریم از مدیران ریسک‌پذیر و پاک دست که با حسن نیت کار خود را انجام می‌دهند، قدردانی کنیم.
وی تلاش برای کاهش جرائم اداری، استفاده از ظرفیت نظارت همگانی با هدف ایجاد اعتماد عمومی، حمایت از گزارشگران و افشاکنندگان فساد، استفاده از بازرسین افتخاری، شناسایی ساختارهای فسادزا، حمایت از نیروهای متعهد و توانمند و نظارت بر انجام خرید دستگاه‌ها و لزوم توجه به خرید کالاهای ایرانی( با هدف حمایت از تولید) را نیز از دیگر اولویت‌های امسال سازمان بازرسی و به تبع آن بازرسی استان کرمانشاه اعلام کرد.
جهانیان ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به نامگذاری امسال به نام سال «جهش تولید» حمایت از سرمایه‌گذاری و بخش تولید را نیز در برنامه داریم و در همین راستا دفتر حمایت از سرمایه‌گذاری در سازمان بازرسی کشور نیز با رویکرد جدید در حال پیگیری امور است.
وی با اشاره به اینکه امسال بازرسی‌ سرزده از دستگاه‌ها نیز در برنامه است، یادآور شد: تلاش می‌کنیم از ظرفیت سایر دستگاه‌های نظارتی نیز بیشترین استفاده را داشته باشیم.
بازرس کل قضایی استان کرمانشاه اشاره‌ای هم به اقدامات نظارتی انجام شده از سوی این دستگاه در استان از ابتدای امسال داشت و افزود: چهار گروه بازرسی در حوزه‌های مختلف داریم که امسال ظرفیت گروه بازرسی بخش اقتصادی را تقویت کرده و مقابله با فساد اقتصادی را در برنامه داریم.
جهانیان تصریح کرد: امسال مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز خصوصا نظارت بر فعالیت شهرداری‌ها در این زمینه و همچنین مقابله با تصرف اراضی ملی را با جدیت در برنامه داریم و اقدامات خوبی هم در این زمینه انجام داده ایم.
وی همچنین بر لزوم مستندسازی املاک دولتی با همکاری سازمان ثبت اسناد با هدف جلوگیری از تجاوزات و تداخلات تاکید کرد و گفت: برای این منظور نیازمند اجرای هرچه زودتر طرح «کاداست» هستیم.
به گفته این مسئول، هم اکنون در استان کرمانشاه حدود 10 تا 12 درصد املاک دولتی مستندسازی شده است.
وی با بیان اینکه امسال در حوزه جلوگیری از فرارهای مالیاتی نیز اقدامات جدی صورت خواهد گرفت، افزود: یکی از راهکارها نظارت بر استفاده از پایانه‌های فروش(دستگاه پوز) در واحدهای صنفی مختلف است.
جهانیان اظهار کرد: امسال بازرسی‌های ویژه‌ای را نیز در زمینه مقابله با بیماری کرونا تعریف کرده ایم و عملکرد دستگاه‌های متولی را در این زمینه رصد خواهیم کرد.
به گفته این مسئول، از ابتدای امسال بر روند اجرای 100 مناقصه و 20 مزایده اجرا شده از سوی دستگاه‌ها نظارت شده و همچنین 464 مورد شکایت و 210 مورد اعلان مردمی نیز جهت پیگیری به بازرسی استان رسیده است.
وی در ادامه اشاره‌ای هم به پرونده مرحوم «آسیه پناهی» داشت و افزود: اصل ساخت و ساز صورت گرفته در ملک موقوفه‌ای بود که این کار تخلف است.
بازرس کل قضایی استان کرمانشاه با بیان اینکه در زمینه عملکرد مامورین شهرداری پرونده در دادسرا در حال پیگیری است، یادآور شد: از سوی دادسرا برای برخی از افراد تعلیق سه ماهه صادر شده بود، اما برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی از افراد تعلیق شده در جای دیگر فعالیت دارند که برای این موضوع نیز بازرسی موردی در نظر گرفتیم و کار در حال بررسی است.
جهانیان اضافه کرد: نباید فراموش کنیم هرگونه ساخت و ساز غیرقانونی تخلف است و این پرونده نباید باعث شود برخی از این فضا برای ساخت و ساز غیرقانونی خود سواستفاده کنند.
وی درباره مهمترین اقدامات انجام شده از سوی بازرسی استان در سال گذشته نیز گفت: سال گذشته 39 مورد بازدید مستمر دوره‌ای از دستگاه‌ها داشتیم که برخی از آنها یک ماه تا 40 روز طول کشید. همچنین 99 بازرسی موردی نیز انجام دادیم.
به گفته جهانیان، نتیجه این بازرسی‌ها صدور 99 مورد گزارش اصلاحی، 22 مورد گزارش تعقیب کیفری، 155 مورد گزارش تخلفاتی انضباطی، 326 مورد گزارش اثربخش و 75 مورد گزارش هشداری بوه است.
جهانیان با بیان اینکه سال گذشته 356 مورد گزارش مردمی و 785 مورد اعلان از سوی مردم به بازرسی استان رسید، افزود: بر حدود 880 مورد مناقصه و 52 مورد مزایده نیز نظارت داشتیم.
وی بررسی عملکرد دستگاه‌های متولی در زمینه سیل سال گذشته، بازرسی از فعالیت مرزهای سومار، تیله‌کوه، شیخ صله، پرویز ان و شوشمی، بررسی وضعیت پروژه فیروزه و... را نیز از دیگر اقدامات انجام شده در سال گذشته برشمرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + پنج =

+ 20 = 29