هشدار عضو هیات رییسه اتاق ایران به صادرکنندگان: سرنوشت گوجه‌فرنگی این بار در انتظار سیب‌زمینی

unnamed
مشروح خبر

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با اشاره به توافقاتی که با عراق برای آزادشدن واردات سیب زمینی به این کشور صورت گرفته، به صادرکنندگان این محصول هشدار داد فعلا از ارسال کامیون‌های سیب‌زمینی به مرز خودداری کنند تا مشابه آنچه برای صادرات گوجه فرنگی و تضییع آن در مرزها رخ داد دوباره تکرار نشود.
به گزارش باختر و به نقل از روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی با بیان اینکه توافقی با دولت عراق و کنسول‌گری ایران در سلیمانیه برای از سرگیری واردات سیب زمینی در این کشور صورت گرفته، افزود: واردات سیب‌زمینی به عراق از دوشنبه (26 آبان) آزاد خواهد شد.
وی ادامه داد: طی توافقاتی که با طرف عراقی داشتیم سهم مشخصی برای صادرات هر یک از انواع میوه و تره‌بار به این کشور در نظر گرفته شده و ارسال بار بیش از حد مجاز ممکن نیست و در مرزها خواهد ماند.
کاشفی معتقد است، اگر این شرایط ادامه پیدا کند مشابه آنچه که طی چند وقت اخیر برای گوجه فرنگی رخ داد برای سیب زمینی هم تکرار می‌شود و شاهد ازدحام بار در مرزها خواهیم بود که امکان عبور هم ندارد و در نهایت روی دست صادرکنندگان مانده و از دست می‌رود که نتیجه‌ای جز ضرر و زیان نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: ارسال بار بیش از حد مجاز و غیرمتعارف به مرز قطعاً امکان صادرات ندارد، زیرا بر اساس توافقی که داشتیم نه طرف عراقی بیش از سهمیه مجاز را می‌پذیرد و نه گمرک ایران بدون هماهنگی با دستگاه‌های مربوطه و اتاق بازرگانی بارهای صادراتی را اظهار خواهد کرد.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران به همه صادرکنندگان اعلام کرد اکیداً از ارسال کامیون‌های سیب‌زمینی به مرز تا روز سه‌شنبه خودداری کنند و باعث ازدحام در مرز و ضرر و زیان خود نشوند.
کاشفی همچنین به توافقی که برای قرنطینه محصولات کشاورزی با اقلیم عراق صورت گرفته هم اشاره کرد و یادآور شد: بر اساس این توافق قرنطینه بررسی کالاها هم از سوی طرف ایرانی و هم عراقی در خاک ایران صورت می‌گیرد و کالاهای صادر شده هم از بعد کیفیت و هم بسته‌بندی توسط هر دو طرف بررسی خواهد شد.
وی اظهار کرد: بدیهی است بارهای فاقد کیفیت و بسته بندی مناسب اظهار نخواهد شد و در مرز می‌ماند و صادر کنندگان باید به این موضوع توجه داشته باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

+ 54 = 62